Vypěstujte si vlastní masožravé rostliny díky užitečným tipům
Masožravé rostliny jsou krásné a jedinečné přírodní úkazy, které neustále překvapují pěstitele po celém světě. Pěstování masožravých rostlin se ani v domácích podmínkách nemusíte obávat. Stačí si vybrat ten správný druh, dodržet několik hlavních zásad a i začátečník se za krátký čas může mít v bytě kousek divoké přírody.
Hmyz a drobní živočichové dodají masožravým rostlinám vitamíny
Masožravé rostliny můžeme najít v nejrůznějších koutech světa. Existují stovky druhů a podruhů těchto rostlin a nové stále přibývají. Všechny masožravé rostliny mají však společné to, že umí nalákat a polapit kořist, která jim dodá potřebné živiny. Potravou hladových rostlin se tak může stát drobný hmyz, červi, ale i plži, ještěrky, nebo hlodavci. K pojídání drobných živočichů se masožravé květiny uchylují z jednoduchého důvodu. Půdy, kde obvykle rostou, jsou totiž velmi neúrodné a suché. Živiny, potřebné pro správný a zdravý růst proto musí masožravé rostliny získávat lovením potravy.
Správná vlhkost a teplota vzduchu jsou základ úspěšného pěstování masožravých rostlin
Každý druh masožravé rostliny vyžaduje jiné podmínky a péči. Obecně lze však říci, že to hlavní, co musíte masožravé květině zajistit, je dostatek vláhy a světla. Masožravé rostliny se proto dají úspěšně pěstovat ve speciálních vitrínách a akváriích, ale i na slunném okenním parapetu. Některé druhy masožravých rostlin dokonce můžete v letních měsících přesunout do venkovního prostředí, nebo je dokonce venku pěstovat celoročně.Také potřeba vlhkosti je u každého druhu masožravé květiny jiná. Nejnáročnější druhy potřebují vlhkost vzduchu i 80 %, pro jejich úspěšné pěstování vám proto nezbývá, než jim vytvořit soukromé akvárium nebo skleník. Méně náročným druhům masožravých rostlin postačí dostatek vody a občasné rosení.
Jak na jednotlivé druhy masožravých rostlin?
Zahraniční pěstírny i soukromá květinářství nabízí hned několik druhů masožravých rostlin, které si můžete poměrně snadno vypěstovat v domácích podmínkách. Mezi základní masožravé rostliny patří rosnatky, mucholapky, nebo špirlice. Vzácnější a náročnější odrůdy masožravých rostlin potom zahrnují například bublinatky a láčkovice. Pro začátečníky je vhodné pořídit si méně náročný druh, který je stejně fascinující jako květiny v botanických zahradách, ale zvládne i nějaký ten pěstitelský přešlap. Jakou péči ale jednotlivé druhy masožravých rostlin potřebují?
-
Mucholapka podivná
Mucholapka patří mezi pěstitelsky nejatraktivnější druhy masožravých květin. Její pěstování není složité a za odměnu můžete pozorovat, jak láká svoji kořist do důmyslně připravených pastí. Mucholapku lze pěstovat na jižním okně nebo ve venkovním skleníku, v létě jí vyhovuje také umístění pod širým nebem. Tato masožravá rostlina vyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu, umístění v uzavřených akváriích a vitrínách ji ale nevyhovuje. Bohatě postačí, když postavíte květináčs mucholapkou podivnou do 1 – 4 cm vody a v případě potřeby dodáte vláhu listům. Masožravá rostlina mucholapka není příliš citlivá, a proto ji pro zazimování stačí teploty okolo 5°C, ani mírný mrazík ji ale nemusí ublížit.
-
Masožravé rosnatky
Rosnatky získaly své jméno díky slizu, který tyto masožravé rostliny vylučují. Jeho krůpěje na listech květiny totiž připomínají rosu. Ve skutečnosti však jde o nebezpečnou past, která svou vůni naláká kořist a pak ji nemilosrdně přilepí. Rozlišujeme více než 140 druhů rosnatek, které se liší svým vzhledem i nároky na péči. Nejčastěji pěstovaná masožravá rostlina ze skupiny rosnatek je Droseracapensis a jí podobné květiny jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Pro pěstování těchto masožravých rostlin musíme zajistit vlhkost vzduchu mezi 60 – 70%. Při nižší vlhkosti totiž hrozí vysychání vylučovaného sekretu, při vyšší zase nejrůznější houbová onemocnění. Pokud rosnatkám zajistíme dobré podmínky, budou růst bez přestávky po celý rok. Pro celoroční růst je však nutné zajistit dostatek světla, v zimních měsících je proto rostlinám dopřejeme umělé osvětlení. Rosnatky mají rády teplotu kolem 30°C, v zimě jim ale postačí 10- 15 °C.
-
Špirlice
Také tyto vzhledově velmi atraktivní masožravé rostliny jsou vhodné pro méně zkušené pěstitele. Šprlice jsou typické trumpetovitými láčky, které nabízí širokou škálu tvarů a barev. Zároveň jsou ale opatřeny víčkem a slouží tak jak vězení pro lapený hmyz. Šprlice můžeme přes léto pěstovat v dobře větraném venkovním skleníku, ale i pod širým nebem. V případě pěstování těchto masožravých rostlin doma pak volíme osvětlené okno. TyŠpirlice nejsou příliš náročné na vlhkost, postačí, když přes léto umístíte květináč do 1 – 4 cm vody. V létě dobře snáší teploty i kolem 40 °C, v zimě si pak vystačí s 5 – 1O °C.
Základy péče o masožravé rostliny: správný substrát a přiměřené množství potravy
Masožravé rostliny sice loví hmyz a další živočichy, není to ale hlavní zdroj jejich potravy. Není proto nutné masožravky nějak výrazně dokrmovat. Volně pěstované květiny si bohatě vystačí s mouchou, nebo jiným hmyzem, který jednou za čas uloví ve vašem obýváku. Květinám umístěným ve vitrínách a sklenících je možné občas kousek hmyzu dodat, není však nezbytně nutný pro jejich přežití. Masožravé květiny jsou totiž zvyklé na velmi nehostinné podmínky a vystačí si s málem. Nadbytek potravy by jim naopak mohl ublížit, i při krmení masožravých rostlin tak platí zásada, že všeho moc škodí.
Masožravé rostliny většinou hnojit nepotřebují
Péče o základní druhy masožravých květin skutečně není příliš složitá. Do začátku vám postačí vhodné místo a substrát. Ten volíme nejčastěji z rašeliny, popřípadě zkombinujeme rašelinu s křemitým pískem. Masožravé rostliny ve většině případů nemusíme hnojit a také zimní péče o ně je snadná. U rostlin, které v zimě nepracují, stačí zajistit odpovídající teplotu a udržovat substrát vlhký. Stačí několik málo kroků a i vy se zanedlouho můžete stát úspěšným pěstitelem masožravých rostlin.
Diskuse k článku