Vybíráme kávovar do domácnosti – kapslový, automatický, pákový a další
Jedním z nejrozšířenějších typů domácích kávovarů jsou ty kapslové. Není divu – jsou cenově dostupné, snadno se čistí a velmi snadno se obsluhují.…
Není nic lepšího, než začít den šálkem voňavé čerstvé kávy. Možná si říkáte, že je nejvyšší čas vzdát se instantní kávy nebo neslavně proslulého „turka“ a pořídit si kávovar, který vám ulehčí práci. Na trhu narazíte na nejrůznější druhy kávovarů a pomůcek pro přípravu kávy. Liší se způsobem přípravy, pořizovací cenou, provozní cenou i kvalitou výsledného nápoje. Přinášíme vám stručný přehled nejrozšířenějších typů kávovarů, v dalších dílech kávového seriálu se pak zaměříme na srovnání parametrů u jednotlivých typů.
Kapslové kávovary se těší velké oblibě
Jedním z nejrozšířenějších typů domácích kávovarů jsou ty kapslové. Není divu – jsou cenově dostupné, snadno se čistí a velmi snadno se obsluhují. Stačí jen nádobu naplnit vodou, vhodit kapsli a stisknout tlačítko. I přes nízké pořizovací náklady je však třeba počítat s vyššími náklady provozními. Cena jedné kapsle totiž začíná na přibližně 8 korunách. Pokud patříte mezi velké konzumenty kávy a v domácnosti jich za den vypijete víc než deset, vyjde vás provoz kapslového kávovaru draho.
Další nevýhodou je neekologičnost kapslí. Některé typy se sice dají recyklovat, většinou však letí rovnou do koše. Kapsle přitom obsahují plasty i hliník, který životní prostředí zatěžuje. Nutno podotknout, že kvalita kávy z kapslových kávovarů je dobrá a uspokojí požadavky běžných konzumentů. Na trhu jsou navíc k sehnání i znovuplnitelné kapsle, které můžete „nabít“ mletou kávou dle vlastního výběru.
Automatický kávovar do domácnosti i kanceláře
Druhým hojně používaným typem kávovarů, které se používají nejen v domácnostech, ale třeba i kancelářích, hotelech a komerčních prostorách, jsou automatické. Jejich cena je mnohem vyšší a začíná na přibližně 5 tisících korunách. Za opravdu kvalitní automatický kávovar pro domácí použití pak zaplatíte kolem 10 až 15 tisíc korun.
Moderní automatické kávovary jsou vybavené vlastním mlýnkem. Stačí tak jen doplnit nádobu na kávu, dolít vodu a pustit se do přípravy. Počítejte s tím, že po zapnutí budete muset počkat několik vteřin, než se topné těleso prohřeje. Na první šálek si chvilku počkáte. Pak už stačí jen vybrat si požadovaný typ kávy, stisknout tlačítko a počkat, než se káva připraví. Dražší typy jsou doplněné také o nádobku na mléko, díky které na stisk jednoho tlačítka připravíte i capuccino, latte a další kávové nápoje. Kromě vyšší pořizovací ceny patří mezi nevýhody automatických kávovarů také vyšší hmotnost a rozměrnost, dále náročnější údržba nutnost pravidelného servisu.
Pákový kávovar pro kávové nadšence
Máte-li v plánu se v oblasti kávy vzdělávat a objevovat nové kutě a způsoby přípravy kávy, investujte do kvalitního pákového kávovaru. Cenová hladina pákových kávovarů je různá a pohybuje se cca od 3 do 30 tisíc korun. Nemá cenu pořizovat nejlevnější modely. Nejsou totiž schopné dosáhnout ideální hodnoty tlaku, mají slabou trysku pro ohřev a napěnění mléka, také se u nich zpravidla nedá nastavovat teplota a další hodnoty, kterými ovlivníte výslednou podobu kávy.
Pákové kávovary se prodávají i v kombinaci s mlýnkem. V opačném případě si budete muset pořídit volně stojící mlýnek na kávu, nebo kupovat kávu již namletou. Pákové kávovary do domácnosti rozhodně patří. Vypadají nádherně a umožňují připravit kávu přesně podle požadavku uživatele. Počítejte však s tím, že než se přípravu skvělého espressa naučíte, do dřezu vylijete nejedno nepovedené kafe. Po pár pokusech vám to ale určitě půjde lépe. Návštěvy budou koukat, jak jste v případě dokonalé kávy zběhlí!
Překapávací kávovar
Zatímco v Americe se překapávací kávovary používají běžně i v kavárnách, u nás až tak rozšířené nejsou. Přesto jsou skvělou alternativou, jak si doma připravit velmi chutnou kávu bez větších investic. Káva z překapávacího kávovaru není tak silná jako tak z kapslového nebo pákového kávovaru, takže jí můžete vypít více.
Díky méně intenzivní chuti v ní lépe vyniknou jednotlivé ovocné a další tóny. Příprava se snadná, stačí jen do papírového filtru nasypat namletou kávu a spustit ohřev vody. Většina typů překapávacích kávovarů je vybavena i ohřívací plotnou, díky které bude káva teplá a připravená k podávání třeba i pár hodin po její přípravě.
Alternativní způsoby přípravy kávy
Vedle mnoha elektrických pomocníků můžete kávu připravit i alternativně s využitím některé z mnoha metod. Různým typům alternativní přípravy včetně frenchpressu či moka konvičky jsme se věnovali v dříve vydané článku.
Přečtěte si další články věnované kávě:
Diskuse k článku