Vybíráme a staráme se o živý vánoční stromeček
Vánoční stromeček je něčím, bez čeho si většina lidí nedovede představit každoroční sváteční pohodu a vůbec Vánoce jako takové. Opravdovým symbolem a tradicí je živý vánoční stromeček, jeho výběr je oproti umělé variantě o něco těžší, na druhé straně přinese mnohem více potěšení. Příroda má pořád své kouzlo a moderní materiály ani postupy z něho nic neubírají. Víte ale, jak vánoční stromeček vybrat, na co se zaměřit a jak se o něj starat? Pokud ne, napoví vám následující řádky.
Jakmile se vydáte na nákup, pamatujte na několik důležitých rad. Dobře si prohlédněte hlavně prostředí, ve kterém vánoční stromeček trávil svůj čas v obchodě nebo u stánku. Pokud je stromek v teplém prostředí, je jeho životnost skoro na nule, a kupovat byste jej neměli. Ideálně by měl mít váš vybraný jehličnan k sobě svázané větve a prodejce by měl být schopen prozradit, odkud vlastně stromek pochází. Jinými slovy, prodej na parkovišti před supermarketem nepůsobí moc věrohodně, co myslíte?
Optimální vánoční stromeček: smrk, nebo borovice?
Pokud se chcete vyvarovat nepořádku z nánosů spadaného jehličí, měla by vaše volba padnout na borovici. Ta má také mnohem měkčí jehličí, a tak se o něj ani ratolesti nepopíchají. Borovice se dobře přizpůsobuje interiérové teplotě. Oproti tomu smrk vypadá elegantněji, avšak více opadá a má tvrdší jehličí.
Péče o vánoční stromeček
Aby vánoční stromek vydržel pokud možno přes celé svátky, měli byste dodržet pár základních tipů odborníků. Ideálně byste totiž měli smrk, jedli či borovičku skladovat v chladu, ještě lépe v nádobě plné vody. Před tím je ale třeba odříznout konec kmínku, protože stromek by pak nemohl kvůli vrstvě smůly řádně sát vodu.
Vánoční stromeček je také vhodné nechat na místě, kde nebude vystaven slunečním paprskům, v opačném případě by rychle vyschl a vy byste museli uklízet z koberce v obývacím pokoji spadané jehličí. Stromek můžete pokropit vodou, vláhu totiž potřebuje do jisté míry po celém svém povrchu včetně jehličí, chybu neuděláte ani v případě, že jej ochladíte trochou sněhu. Týden po koupi byste měli stromeček skladovat v chladných prostorách (garáž, chodba apod), teprve poté by se měl přenést do teplejších prostor a s blížícími se svátky můžete postupně začít nastrojovat ozdoby.
Asi by byla škoda vánoční stromeček po svátcích jen tak hodit do popelnice, pokud ale nemáte k dispozici pozemek, kde by mohl být kompostován (přečtěte si, jak takový kompost založit), často ani lepší řešení nevymyslíte a nezbývá čas na to se stromkem nějak zásadněji zabývat. Obvykle existují sběrná místa vyhlášená předem obcí či městem, takže právě na ně můžete stromeček zanést.
Diskuse k článku