Výběr živého vánočního stromku na poslední chvíli. Který zvolit?
Doba, kdy se hromadně pořizovaly umělé vánoční stromečky a někde se dokonce braly jako symbol pokrokovosti domácnosti, dnes se znovu upřednostňují živé. Ty, které umí tak jedinečně provonět celý dům a vnést náladu a atmosféru úplně všude. Ale také ty, co moc dlouho nevydrží a je z nich neuvěřitelný nepořádek – zvlášť, pokud máte doma dítě nebo nezbedného domácího mazlíčka.
Někteří si pro výběr vánočního stromečku vezmou k ruce zkušenějšího nákupčího, který poradí ohledně druhu i velikosti. Kdo takovou možnost nemá, musí si nastudovat vlastnosti jednotlivých stromků a na místě se rozhodnou podle aktuálního dojmu, případně odcházet už rovnou z domu s přesným požadavkem.
Až 9 druhů. Který je ten pravý?
V českých podmínkách se běžně vyskytuje až 9 druhů vánočních stromků. To ale není vše, dováží se pak speciální, které se nenachází ve všech obývácích, ale za které je také potřeba značně si připlatit.
Smrčky
Nejběžnějším a také nejoblíbenějším je smrk ztepilý. Ten však vydrží maximálně 14 dnů a je třeba jej odzdobit, protože teplé prostředí mu nesvědčí. Naopak se ale zase vyznačuje nejnižší cenou. Smrky však existují i v dalších (odolnějších) variantách: kupříkladu smrk pichlavý, jenž se vyznačuje několika barevnými variantami (od tmavě zelené, až po stříbrnou) a patří do střední cenové kategorie. Namodralou barvou je pak charakteristický smrk omorika, který patří mezi ty levnější, avšak ne tak snadno dostupné stromky.
- krátké a tuhé jehličí, špičaté; koruna je spíše úzká a směrem ke špičce se protahuje, ve spodní části hustý
- Cena: od 160Kč/metr
Borovičky
Obvykle se setkáte s borovicí lesní a černou. Společně se smrčky jsou evergreenem českých Vánoc. Interiér dokáží provonět jako žádné jiné stromky. Mezi jednotlivými větvemi bývá hodně místa, proto se zdobí buď velkými ozdobami nebo se volí řešení se zakoupením náhradních větví a jejich „navrtáním" do kmene. Borovice černá je o něco hustší a bohatší.
- Cena: od 240Kč/metr
Jedličky
Jedle patří obecně do vyšší cenové kategorie a ne každý je ochotný investovat do záležitoti, kteru se bude těšit sotva pár týdnů. Jsou však vzorem vánočních stromků, a to hlavně kvůli pravidelnému růstu; navíc vydrží i v teplém prostředí relativně dlouho bez opadávání jehličí. U nás se objevuje ve variantách jedle kavkazská, obrovská a stříbrná.
-
Cena: od 390Kč/metr
Vánoční stromek v květináči
Ekologičtější a ekonomičtější možností je pěstování vlastního vánočního stromku v kontejneru či květináči. Musí se mu však poskytnout správná péče, aby několik sezón skutečně vydržel. Druhy se volí stejné, jako u řezaných; navíc je oblíbená třeba jedla korejská. V tomto případě už není od věci trochu si připlatit.
Živé vánoční stromky mají své kouzlo a mnozí si bez nich vánoce vůbec neumí představit. Jak jste na tom s jejich výběrem a triky pro udržení svěžesti vy?
Diskuse k článku