Vánoční stromeček v květináči na balkoně nebo na zahradě!
Vánoční stromeček neodmyslitelně patří ke sváteční atmosféře. Nejen že krásně provoní byt, můžete se na něm také vyřádit a ozdobit ho přesně podle svých představ. Co ale dělat, když na velký vánoční stromek nemáte prostor a ani peníze? Nemusíte hned kupovat umělý. Vlastní stromeček si můžete pěstovat v květináči několik let. Je to snadné a vy si ušetříte každoroční shon i peníze.
Základem úspěchu je výběr správného vánočního stromku
Stejně jako u mnoha rostlin, je i u vánočního stromečku v květináči důležitá obezřetnost při koupi. Jedině když zvolíte zdravou rostlinu, vydrží vám vánoční stormek v květináči několik let. Jak ji poznáte? Dívejte se na kořeny. Vyberte dobře zasazený stomek s bohatě rozvětvenými jemnými kořínky. Vyhněte se naopak rostliám se silnými kořeny a suchou opadávající zeminou. Zdravý stromek poznáte také podle zelených a pružných jehliček, které při zatřesení neopadávají. K dalšímu pěstování jsou tedy nejvhodnější stomky zasazené už na konci léta či na podzim, rostliny, které byly vvysazeny těsně před adventem vám nevydrží a po Štědrém dnu je můžete vyhodit.
Vánoční stromek v květináči potřebuje chlad a dostatek vody
Co dělat, když si vánoční stromeček v květináči přinesete domů? V žádném případě ho hned nedávejte do vytopeného obýváku. Jehličnatý stromek je totiž v období zimního spánku a dlouhodobé vystavení teplu, by mu mohlo uškodit. Proto uchovejte vánoční stromek na chladném místě a dopřejte mu častou zálivku. Teprve až přijde ten správný čas, přineste si stromek do pokoje, nazdobte ho a užijte si sváteční chvíle. Dejte však pozor a nevystavujte stomek vlekému teplu. Umístěte ho daleko od topení a ve vyhřáte místnosti ho ponechte maximálně 14 dnů. Poté je nutné stromeček přenést zpět do chladnějších prostor.
Ve velkém květináči se vánoční stromek cítí lépe a taky skvěle vypadá
Nechávat vánoční stromeček v květináči z obchodu není ten nejlepší nápad. Rostoucí kořeny potřebují prostor a proto je vhodné použít velkou nádobu s drenážními otvory. Nádobu doporučujeme vyplnit izolačním materiálem, který ochrání květináč i stromek před promrznutím. Následně zasypte jednu třetinu nádoby drenážní vsrtvou štěrku, na ni nasypte vrtvu rašeliny a teprve potom vsrtvu vhodné zeminy. Takto zasazený vánoční stromek vám vydří i několik let. Po mrazivých dnech můžete s klidem přemístit vánoční stromoeček v květináči na balón či stinné místo zahrady. Na jaře těsně před rašením můžete stromek také zasadit přímo do země. Přes rok se tak budete těšit z jehličnanu venku a o Vánocích si ho jednoduše na potřebný čas přenesete domů.
Zaujala vás možnost pěstování vánočního stromku v květináči? Pak s podívejte, jaké stomky se v květináči nejčastěji pěstují:
- smrk ztepilý - tradiční vánoční stromek, který je oblíbený pro svůj klasický vzhled a nízké pořizovacé ceny. Ve vytápěných místnostech však velmi brzy opadá
- smrk pichlavý - zajímavý je svými stříbřitě zbarvenými ostrými jehličkami, je dražší ale dlouho vydrží
- borovice černá - tmavě zbarvené jehlice dosahují délky až 15 cm, je velmi bohatá a dekorativní
- jedle korejská - okrasný stomek s drobnými jehličkami a bohatou korunou
- jedle kavkazská - spolu se smrkem patří mezi nejvíce prodávané stromky. má pravidlený tvar, příjmeně voní a dlouho vydrží i ve vytopených prostrorách
Diskuse k článku