Vánoční stromeček: kdy jej pořídit a jak ho uchovat do Vánoc
Nedáte dopustit na pravý vánoční stromeček a o plastovém nechcete ani slyšet? Aby vám na Vánoce dělal radost a byl ozdobou vaší domácnosti, pořiďte jej ve vhodnou chvíli a správně o něj pečujte. Přinášíme vám pár tipů, na co si při výběru dát pozor a jak jej uchovat až do štědrého večera.
Nenechávejte nákup stromku na poslední chvíli
Mnozí v domnění, že budou mít vánoční stromek co nejčerstvější, nechávají jeho pořízení až pár dnů před svátečními dny. Takový postup ale není nejrozumnější, s velkou pravděpodobností totiž už budou ty nejkrásnější, zdravé a krásně rostlé kousky pryč. Ve skutečnosti nemá cenu dlouho otálet, protože řez téměř všech stromků probíhá obvykle už mezi říjnem a listopadem. Ať už si stromeček pořídíte začátek prosince, nebo den před Vánoci, byl zřejmě uřezaný ve velmi podobné době. Vidina maximální čerstvosti je proto lichá.
Venkovní vánoční osvětlení navodí kouzelnou atmosféru
Tipy na vánoční dárky pro kutily – 8 dobrých nápadů
Vánoční ozdoby: chytře, jednoduše, levně a hlavně sami doma!
Nakupte s předstihem a uložte do chladna
Pokud si vánoční stromeček pořídíte s několikatýdenním předstihem, budete mít možnost pestrého výběru. Aby vám vydržel krásný co nejdelší dobu, rozhodně jej nepřesunujte hned domů. Jakmile jej dovezete od prodejce, nechejte jej venku pod střechou nebo pergolou. Majitelé bytů pak mohou svázaný stromeček odložit na balkón.
Stromeček usaďte do kbelíku s vodou nebo pískem
I uřezaný stromeček potřebuje pít, aby nezačal chřadnout a usychat. Po přesunu od prodejce jej proto postavte do kbelíku s vodou. Průběžně ji kontrolujte a měňte, nesmí však zmrznout. Pokud venku mrzne, je potřeba vodu vylít nebo stromeček přesunout na místo, kde mrazy nejsou.
Doporučujeme také provést regenerační řez – zkraťte kmen o pár centimetrů, aby se póry dřeva otevřely a stromek lépe přijímal vodu. Alternativním způsobem uchovávání je pak „zapíchnutí“ stromku do kbelíku s vlhkým pískem. Ten simuluje funkci substrátu, zůstane dlouho navlhčený a nevadí ani jeho promrznutí.
Vánočnímu stromečku prospěje postupné střídání teplot
Až se bude čas Vánoc přibližovat, začněte s přesunem vánočního stromečku. Aby neutrpěl teplotní šok, provádět přesun postupně a aklimatizujte ho. Ze zahrady nebo přístřešku jej na jeden či dva dny přesuňte do kůlny nebo dílny, poté na pár dnů na chodbu či do garáže a až potom do požadované místnosti. Vyhněte se umísťování stromečků poblíž radiátorů a pořiďte si takový stojan, který umožňuje napuštění vodou.
Věříme, že dodržíte-li tyto výše popsané postupy, vyberete skvělý stromek, který vám bez problémů vydrží až do Tří králů. Vánočním stromkům jsme se věnovali už v předchozích letech. Přečtěte si proto některé z dřívějších článků:
Diskuse k článku