Topná sezóna se blíží, už víte, jak a čím budete topit?
Léto končí a to znamená, že pomalu přichází na řadu otázky, jak mít doma v chladnějším období teplo. Možnosti vytápění jsou rozsáhlé. Můžete topit plynem, spolehnout se na elektřinu nebo volit dřevo, uhlí a další podobná paliva. Pokud právě uvažujete o změně, nebo stojíte před rozhodnutím, jak vytápění řešit, pomůže vám následující článek, který je základním přehledem toho, jak lze váš domov vytápět.
I když to dle počasí zatím nevypadá a venku panuje příjemné babí léto s nevídanými teplotami, o to horší bude nástup chladnějšího období, které se dle kalendáře nezadržitelně blíží. Jestliže se však dopředu připravíte, nebudete se muset zabývat žádnými zbytečnými problémy a také budete vědět, co se vám nejvíce vyplatí s ohledem na vaše požadavky a bydlení.
Kdy začíná topná sezóna? Podívejte se na náš článek. |
Vytápění plynem: plynové kotle
Plyn se u nás využívá poměrně hodně. Nejen při vytápění, ale také při ohřevu vody a vaření. Plynový kotel může být stacionární nebo nástěnný, i když prvně zmiňovaný se užívá spíše ve velkých kotelnách, protože jeho rozměry nejsou příliš kompaktní. V porovnání s tuhými palivy je jejich provoz dražší, nicméně pohodlnější. Stačí zapnout, navolit teplotu a kotel ji celodenně udržuje. O trochu náročnější je však jejich instalace. Je třeba řešit odkouření a zajistit přísné bezpečnostní parametry. Moderní plynové kotle jsou kondenzační, které umí využít i energii, která u základního typu zůstává nevyužita. Jejich cena se pohybuje okolo 20 000 Kč.
Elektrické přímotopy: je to skutečně nejdražší možnost?
Topit elektřinou jde v podstatě dvěma způsoby – akumulační kamna nebo moderní přímotopy. A právě o ty se lidé poměrně dost zajímají. Nejčastěji jsou za přímotopy považovány olejové radiátory, které jsou mobilní, či nástěnné varianty, instalované v místnosti, kterou je třeba vytápět. Součástí přímotopu bývá i ventilátor, co teplý vzduch rozhání po místnosti. Jelikož elektrická energie je drahá, je toto topení označováno jako nejdražší. Pokud byste tak měli topit celou sezónu, zasáhlo by to váš rozpočet opravdu nevídaně. Další a mnohem lepší variantou je využívat přímotopy jako doplňkové přitápění třeba v místnostech, kam se teplo z centrálního zdroje dostává obtížněji. Olejové radiátory se prodávají už od ceny 1000 Kč.
Kamna, krby a kotle na tuhá paliva
Klasické vytápění, tak jak ho známe již z dob minulých, představují kamna, krby nebo kotle na tuhá paliva. Ač se to nezdá, dřevo je pořád jedním z těch levnějších (ne-li nejlevnějších) zdrojů. Oblíbené jsou i brikety a pelety z odpadního materiálu, který vzniká při zpracování dřeva. Stále ještě se objevují i topidla na uhlí, i když se předpokládá, že se toto palivo v domácnostech přestane používat, protože není ekologické a ani komfortní, což chtějí odstranit v poslední době automatické kotle, které celý proces obsluhy znatelně zjednodušují. Při topení dřevem je stěžejní nejen správný výběr topidla, ale také samotného materiálu. O něm se vše podstatné dozvíte ZDE.
Moderní podlahové topení: komfort bez údržby
Posledním v tomto článku zmiňovaným tipem je vysoce pohodlné podlahové topení, které může být řešeno jako teplovodní nebo elektrické. U teplovodního se o výrobu tepla starají rozvody potrubí, v němž koluje teplá voda, u elektrického typu jsou pod podlahu instalovány speciální rohože, kabely nebo fólie. Jedná se však i finančně náročné vytápění, od instalace až po provoz. Na druhé straně ale takové topení nezabírá žádný obývaný prostor a je bezprašné. Dá se nastavovat, aby se spouštělo třeba v určitou hodinu, zajistí zkrátka vysoký komfort, který ocení všichni, kdo si doma chtějí utvořit pohodu, nejlépe bezpracně.
O tom, jaké topení do svého obydlí zvolíte, musíte rozhodovat nejen s ohledem na finance, ale také na to, jak moc se můžete, nebo nemůžete o vytápění starat. Některé varianty, například kamna, vyžadují každodenní vynášení popela a čištění, což může být nepohodlné. O vytápění proto uvažujte komplexně, ne pouze z jedné roviny.
Diskuse k článku