Seriál bylinková zahrádka: zářivý měsíček lékařský
Do květu měsíčku lékařského se dokáže schovat tolik účinků! Jeho čas přichází na podzim a má mnohem širší význam, než být pouhou ozdobou zahrádky. Na žluté až oranžové květy se už nikdy nebudete dívat stejně. Můžete s nimi totiž léčit, vařit nebo pečovat o zevnějšek. Popíjením a mazáním do sebe dostanete všechnu sílu zářivých květů.
Měsíček lékařský se nevysazuje jen do bylinkové zahrádky. Nevoní totiž řadě škůdců a ti se tak budou držet v uctivé vzdálenosti od všech plodin.
Zářivá bylinková zahrádka
Pěstování měsíčku lékařského není věda. Když jej vysadíte chytře, na zeleninových záhoncích bude vůně měsíčku odpuzovat hmyz a další nevítané návštěvníky nad zemí a díky kořenovému systému i pod povrchem. Pro vysazení do půdy nebo v květináčích a truhlících vyberte slunné stanoviště.
Je to stálice okrasných i bylinkových zahrádek známou po celém světě. Postupně se přizpůsobila podmínkám a v chladnějších se stala jednoletkou vykvétající jen přes léto. Vysazuje se ze semen a v dalších sezónách se o sebe postará sám. Znovu a znovu se objevuje díky schopnosti samovýsevu. Jkmile vykoukne zpod híny další růst jde ráz naráz a během měsíce můžete vyhlížet květy. Rozevírají se v průběhu celého léta a suší se pozvolna v šeru. Snadno vlhne, proto pozor na uložení. Navíc rychle ztrácí účinné látky, takže tmavé místo je nezbytné.
Sbírají se květy a mladé stonky společně s listy. V nich najdete nejvíc vitamínu C, proto je nevyhazujte a klidně nasušte do čaje.
Využití měsíčku: jako lék, v kuchyni, kosmetice
Už druhový název říká, že máte co dočinění s přírodním lékem. Měsíček se využívá jako účinný antioxidant a je známým antibiotikem a pomocníkem při infekční žloutence a žaludečních vředech. Podporuje krevní oběh, pomáhá při zánětu žil, stimuluje vylučovací soustavu (žlučník, játra i trávící trakt) a podporuje pocení. Vylučování škodlivých látek z těla je důležitým klíčem ke zdraví!
Poradí si s plísňovým onemocněním kůže i akné. V podobě odvarů (čaje) působí zevnitř, obklady pak působípřímo na místě a přímým kontaktem urychlují proces hojení. Výplachy dutiny ústní při zánětech přináší úlevu, stejně jako kloktání při bolestech v krku. Do třetice se dá nálev využít pro koupele při kvasinkových onemocnění reprodukčních orgánů.
Možná sami znáte stav, kdy vás únavou bolí už jen mrkání... Obklady z měsíčku lékařského povzbudí unavené oči a pleť ve formě obkladů.
DIY měsíčková mast
V kosmetice se používá možná nejznámější výrobek založený na měsíčku lékařském. Jako základ slouží nesolené vepřové sádlo, na němž se nechaji zesklovatět na menší kousky nasekané květy (hlavně v nich jsou obsaženy účinné látky), stonky a listy bylinky. Vše se nechá 24 hodin odstát, směs se znovu rozehřeje a přes jemné sítko přecedí do nádobek.
Na 250 g sádla si pro optimální obsah účinných látek připravte alesoň dvě hrsti nasekaných květů, stonků a listů.
Na co zabírá?
- Postará se o pleť v každém věku
- Pozitivní účinky jsou pozorovány také při použití na bércové vředy
- Zjemňuje a vyhlazuje jizvy,
- Změkčuje pokožku rukou po namáhavé práci
- Urychluje hojení a zabraňuje zánětům
Vaření při měsíčku
Měsíček lékařský se neztratí ani v kuchyni. Dříve jím byl nahrazovaný šafrán a používal se na dochucování polévek. Pokud zamýcháte špetku měsíčku do dušené rýže, pak toto tradiční jídlo snadno netradičně ozvláštníte.
Látky obsažené v měsíčku usnadňují trávení, a proto se špetka koření hodí na těžké pokrmy, jako je maso. S množstvím to ale nepřehánějte, aby hořká chuť nepřerazila přirozenou lahodnost.
Doma si pro další přípravu jednoduše připravíte měsíčkový olej. Postupuje se stejně jako v případě masti, jen se místo sádla využívá kvalitní olej – olivový nebo slunečnicový.
A jako zlatý hřeb se bude měsíček lékařský vyjímat coby ozdoba letních dobrot – sladkých i slaných, dietních i pořádně vydatných.
Relaxanty: bylinky pro wellness
Připravte si doma výjimečné odpoledne s dlouhou lázní, která uleví namoženým svalům. Pomůže vám v tom měsíček lékařský, který má blahodárné účinky na svalové spasmy. Jednou z příčin vývají svalové spasmy, následky přetížení svalůči nedostatečného pitného režimu. Proto neváhejte, uvařte si měsíčkový čaj, položte se do koupele a dopřejte si květinový odpočinek.
Bylinky, které umocní kouzlo oddechu, dostaly označení relaxanty. Kromě měsíčku se v této kategorii objevuje třeba šanta kočičí, chmel otáčivý, mučenka letní, levandule, šalvěj, ale také srdečník sibiřský.
Mýdlo jako dárek
Mýdlo z měsíčku voní, pěkně vypadá a užije jej každý. Navíc vlastní výroba se cení, takže se pusťte do vaření. Do nitra mýdla se můžete okusit vložit celý květ!
Jak na domácí výrobu mýdla jsme už psali:
Měsíček lékařský patří mezi nejtradičnější bylinky. Pokud chcete pěstovat komplexní bylinkovou skladbu, pak by neměl chybět měsíček lékařský.
Diskuse k článku