Seriál bylinková zahrádka: Špetka majoránky do hrnce i hrníčku

Seriál bylinková zahrádka: Špetka majoránky do hrnce i hrníčku

Když neucítíte omamnou vůni majoránky, je to jasný signál k přípravě majoránkového čaje. Nachlazení, rýma, respirační potíže se v něm totiž zázračně rozpustí. Vylovením lísků majoránky z kořenky sice přidete o voňavou bramboračku, ale připravíte lázeň pro bolestivé klouby a svaly.

 

Majoránka, koření starých časů

Mimořádně aromatická majoránka voněla z pokrmů jako jedno z prvních koření. O tom, jak kvalitní bylinku sklidíte, rozhoduje její stanoviště. Čím více na ni bude svítit slunce, tím chutnější bude jak v čerstvém, tak sušeném stavu. S vodou ale naopak opatrně, daří se jí spíše v sušší půdě. Přes zimu se jí nedaří ani v květináči a spolehlivější variantou je tak každoroční nový výsev.

Konzumuje se pouze nať majoránky. Tu jistě znáte jako součást těžkých pokrmů – masa či bramboráků. To proto, že podporuje trávení, které je právě u takových pokrmů velmi důležité. Vyjímečnost a cennost majoránky podporuje také obsah účinných přírodních antioxidantů, jako je kyselina rosmarinová a rosmanol.
Keřík se pěstuje jako jednoletka. Při pěstování ji nejvíce ohrožuje mráz a houbové choroby, vůči nimž není příliš odolná.

Jedna velká rodina: majoránka, oregano a dobromysl

Provoní a ochutí mnoho dobrot, navíc jsou zaměňovány a zejména oregáno a dobromysl mnozí povazují za totožné byliny. Silné trio aromatických a vzájemně příbuzných rostlin dodává jídlu podobnou chuť. Neplatí to však absolutně. Pizzu s majoránkou místo oregana raději neriskujte...

Všechny tři byliny se doplňují a třeba ve vertikální zahradě, která bývá efektním doplňkem balkónů.

provoní celý dvorek, terasu či balkón. Některé byliny ale navzájem nesnáší svou přítomnost. K majoránce můžete bez obav vysadit řeřichu, kerblík, kopr, bazalku nebo saturejku. Pro fenykl, kmín, máta a petržel vyberte raději vzdálenější stanoviště.
Sbírají se a suší před rozkvětem. Stonek se stříhá asi pět centimetrů nad zeminou a suší se ve svazcích. Tak budou k dispozici přes celou zimu.

Majoránka prospívá seniorům

S věkem dochází ke snižování chuti a senioři tak mají tendence k tomu jídlo víc solit. Jenže jak je známo, sůl je sice nezbytná, ale její nadměrné používání není pro organismus vhodné. Ve starším věku se často objevují problémy s hypertenzí, kterou navíc vyšší podíl soli ještě podporuje.
Neznamená to však, že by se ve stáří měly konzumovat jen mdlé pokrmy, protože chuťové buňky stimulují i bylinky. V sušeném i čerstvém stavu jsou ideální zelené natě: pažitka, petrželka, kmín, bazalka, tymián, saturejka, oregano a třeba i nať mladé mrkve.


Majoránka do teplé koupele i horkého čaje

V zahrádce mezi ostatními bylinami majoránka zrovna nevyniká. Nízké keříky s drobnými lístky v sobě ale skrývají tolik léčivé síly, že jinak už na sebe nemusí poutat pozornost. Léčivé účinky poznáte při rozčílení, stresu, nespavosti, neklidu, migréně a pocitu slabosti. Kojící ženy ji ocení při potížích s laktací či při plynatosti. Ulehčuje při rýmě (a to i při senné), astmatu a nachlazení. Osvědčily se třeba vatové tampony vložené do nosních dírek namočené v silném výluhu. Koupele v odvaru ošetřují rány na kůži.

Majoránka proti migréně a na bolestivou menstruaci

Migréna přichází pozvolna, ale určitě ne pomalu. S prvními příznaky přichází čas na bylinkovou pomoc, protože později už nezaberou. Jedná se třeba o majoránkový čaj, který uvolňuje křeče a hladké svalstvo a tím je prevencí při počínajícím záchvatu migrény. Z dalších bylinek mírní migrénu také meduňka, kozlík, jasmín nebo heřmánek. Řadí se do skupiny bylinek tzv. „na nervy" jako dále meduňka, bazalka, chmel, levandule, maliník, máta, rozmarýn,třezalka, mučenka, mateřídouška, mučenka a další.

Pozor ale na každodenní pití majoránkového čaje. U citlivějších jedinců by mohl vyvolat bolesti hlavy.

Majoránkový olej

Olej s vylouhovanými látkami majoránkových lístků se užívá vnitřně i zevně.Po deset dní se nechává odstát na teplém místě a následně se užívá po lžičkách jako doplněk stravy nebo se přidává do salátů. Esenciální olej se aplikuje přímo na problematické místo. Výpary z vodní lázně se inhalují a působí na dýchací cesty. Inhalace uklidňuje dýchací cesty při respiračních potížích.

Masírujte majoránkou namáhané klouby a unavené svaly

Majoránka je přirozený svalový relaxant. Ošetříte s ní vykloubeniny, pohmožděniny, bolesti svalů nebo bolesti zad, které trápí většinu populace a se stoupajícím věkem se jim nevyhne nikdo. Látky z esenciálního oleje proniknou k problematuckému místu a začnou působit. Pravidelné použití přinese úlevu a pohyb bude opět příjemný.

Masážně se dá použít na záda v oblasti ramen a beder. Jak na svaly a klouby, tak na menstruační bolesti se osvědčilo přidání esenciálního oleje do horké koupele. Použití, které není příliš známé, se týká obličejových svalů. Napářka obličeje s příměsí lístků majoránky svaly uvolní, prokrví a pročistí póry. Dýchejte zhluboka, protože majoránka prospěje ve výparech dýchacím cestám.

Co nespotřebujete při vaření, využijte pro léčení. Oba způsoby použití jsou výtečné.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

6 tipů, jak zařídit pokoj pro puberťáka

Při rekonstrukci pokoje pro mého syna mi velmi pomohl tento článek https://institutzdravehobydleni.cz/zdravy-d...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Dobrý den,
ano, podle informací, které jsem vyhledala, pokud je družstevní byt ve společném jmění manželů, ta...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Byt

6 tipů, jak doma využít zavařovací sklenice

Zavařovací sklenice si většina z nás spojí s létem, marmeládou a kompoty od babičky. Jak ale během zimy a jara postupně vyjídáme zásoby, zbyde jich nám spousta prázdných. Doma nám často leží ve skříni bez užitk...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Zažijte netradiční dovolenou plnou památek a přírody: Objevte Mostecko

Mostecko je regionem, k němuž v poslední době přitáhl pozornost zejména známý televizní seriál. Nabízí ale kromě míst spjatých s natáčením i řadu jiných zajímavostí. Které to jsou?

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...