Seriál bylinková zahrádka: Špetka majoránky do hrnce i hrníčku
Když neucítíte omamnou vůni majoránky, je to jasný signál k přípravě majoránkového čaje. Nachlazení, rýma, respirační potíže se v něm totiž zázračně rozpustí. Vylovením lísků majoránky z kořenky sice přidete o voňavou bramboračku, ale připravíte lázeň pro bolestivé klouby a svaly.
Majoránka, koření starých časů
Mimořádně aromatická majoránka voněla z pokrmů jako jedno z prvních koření. O tom, jak kvalitní bylinku sklidíte, rozhoduje její stanoviště. Čím více na ni bude svítit slunce, tím chutnější bude jak v čerstvém, tak sušeném stavu. S vodou ale naopak opatrně, daří se jí spíše v sušší půdě. Přes zimu se jí nedaří ani v květináči a spolehlivější variantou je tak každoroční nový výsev.
Konzumuje se pouze nať majoránky. Tu jistě znáte jako součást těžkých pokrmů – masa či bramboráků. To proto, že podporuje trávení, které je právě u takových pokrmů velmi důležité. Vyjímečnost a cennost majoránky podporuje také obsah účinných přírodních antioxidantů, jako je kyselina rosmarinová a rosmanol.
Keřík se pěstuje jako jednoletka. Při pěstování ji nejvíce ohrožuje mráz a houbové choroby, vůči nimž není příliš odolná.
Jedna velká rodina: majoránka, oregano a dobromysl
Provoní a ochutí mnoho dobrot, navíc jsou zaměňovány a zejména oregáno a dobromysl mnozí povazují za totožné byliny. Silné trio aromatických a vzájemně příbuzných rostlin dodává jídlu podobnou chuť. Neplatí to však absolutně. Pizzu s majoránkou místo oregana raději neriskujte...
Všechny tři byliny se doplňují a třeba ve vertikální zahradě, která bývá efektním doplňkem balkónů.
provoní celý dvorek, terasu či balkón. Některé byliny ale navzájem nesnáší svou přítomnost. K majoránce můžete bez obav vysadit řeřichu, kerblík, kopr, bazalku nebo saturejku. Pro fenykl, kmín, máta a petržel vyberte raději vzdálenější stanoviště.
Sbírají se a suší před rozkvětem. Stonek se stříhá asi pět centimetrů nad zeminou a suší se ve svazcích. Tak budou k dispozici přes celou zimu.
Majoránka prospívá seniorům
S věkem dochází ke snižování chuti a senioři tak mají tendence k tomu jídlo víc solit. Jenže jak je známo, sůl je sice nezbytná, ale její nadměrné používání není pro organismus vhodné. Ve starším věku se často objevují problémy s hypertenzí, kterou navíc vyšší podíl soli ještě podporuje.
Neznamená to však, že by se ve stáří měly konzumovat jen mdlé pokrmy, protože chuťové buňky stimulují i bylinky. V sušeném i čerstvém stavu jsou ideální zelené natě: pažitka, petrželka, kmín, bazalka, tymián, saturejka, oregano a třeba i nať mladé mrkve.
Majoránka do teplé koupele i horkého čaje
V zahrádce mezi ostatními bylinami majoránka zrovna nevyniká. Nízké keříky s drobnými lístky v sobě ale skrývají tolik léčivé síly, že jinak už na sebe nemusí poutat pozornost. Léčivé účinky poznáte při rozčílení, stresu, nespavosti, neklidu, migréně a pocitu slabosti. Kojící ženy ji ocení při potížích s laktací či při plynatosti. Ulehčuje při rýmě (a to i při senné), astmatu a nachlazení. Osvědčily se třeba vatové tampony vložené do nosních dírek namočené v silném výluhu. Koupele v odvaru ošetřují rány na kůži.
Majoránka proti migréně a na bolestivou menstruaci
Migréna přichází pozvolna, ale určitě ne pomalu. S prvními příznaky přichází čas na bylinkovou pomoc, protože později už nezaberou. Jedná se třeba o majoránkový čaj, který uvolňuje křeče a hladké svalstvo a tím je prevencí při počínajícím záchvatu migrény. Z dalších bylinek mírní migrénu také meduňka, kozlík, jasmín nebo heřmánek. Řadí se do skupiny bylinek tzv. „na nervy" jako dále meduňka, bazalka, chmel, levandule, maliník, máta, rozmarýn,třezalka, mučenka, mateřídouška, mučenka a další.
Pozor ale na každodenní pití majoránkového čaje. U citlivějších jedinců by mohl vyvolat bolesti hlavy.
Majoránkový olej
Olej s vylouhovanými látkami majoránkových lístků se užívá vnitřně i zevně.Po deset dní se nechává odstát na teplém místě a následně se užívá po lžičkách jako doplněk stravy nebo se přidává do salátů. Esenciální olej se aplikuje přímo na problematické místo. Výpary z vodní lázně se inhalují a působí na dýchací cesty. Inhalace uklidňuje dýchací cesty při respiračních potížích.
Masírujte majoránkou namáhané klouby a unavené svaly
Majoránka je přirozený svalový relaxant. Ošetříte s ní vykloubeniny, pohmožděniny, bolesti svalů nebo bolesti zad, které trápí většinu populace a se stoupajícím věkem se jim nevyhne nikdo. Látky z esenciálního oleje proniknou k problematuckému místu a začnou působit. Pravidelné použití přinese úlevu a pohyb bude opět příjemný.
Masážně se dá použít na záda v oblasti ramen a beder. Jak na svaly a klouby, tak na menstruační bolesti se osvědčilo přidání esenciálního oleje do horké koupele. Použití, které není příliš známé, se týká obličejových svalů. Napářka obličeje s příměsí lístků majoránky svaly uvolní, prokrví a pročistí póry. Dýchejte zhluboka, protože majoránka prospěje ve výparech dýchacím cestám.
Co nespotřebujete při vaření, využijte pro léčení. Oba způsoby použití jsou výtečné.
Diskuse k článku