Seriál bylinková zahrádka: sladké sny s meduňkou. Odplaví stres a prospěje pokožce
Nenápadná rostlina se nejčastěji objevuje v závětří, kde může nasávat sílu ze slunce. Bylina s drobnými lístky v sobě skrývá neocenitelné schopnosti. Imunitě dodá sílu pro zvládání plískanic, ozdraví pokožku, která dostala v létě zabrat, ale hlavně zklidní nervový systém. Právě pro tuto schopnost je meduňka vyhledávanou bylinkou do relaxačních bylinkových směsí.
Mezi léčivkami má výhradní postavení. Patří mezi ty nejoblíbenější a není problém si ji vypěstovat. Najde využití hlavně v kuchyni, a to jako ozdoba dezertů, koření nebo zelená součást salátů a čajových směsí.
Prospěje tělu, pohladí duši: meduňka pro trávení, krásu pokožky a pohodu
Meduňce se v našich vnitrozemských domínkách líbí. Má ráda teplo a prostor krytý před větrem nebo průvanem. Pěstuje se ze semene, jednodušší cestou je potom dělení trsů. Před obdobím květu. kdy se nahromadí nejvíce silic, byužijete její léčivé schopnosti.
Uklidňuje nervovou soustavu, s její pomocí lépe zvládnete napětí a tlak
Meduňkový čaj neodmyslitelně patří k relaxaci a odpočinku
Prospívá trávicímu traktu - pročistí jej a uklidní po zátěži větším množstvím jídla, kořeněnými nebo nezdravými pokrmy; zmírňuje nadýmání (ideální je pít jej už před jídlem)
Meduňkový čaj se dostal do podvědomí jako zaručený "šláftruňk"
Úzkost a nepříjemné stavy netrápí jen dospěláky, ale i děti, pro které je meduňkový odvar vhodnou medicínou
Obklady blahodárně působí v místech revmatismem postižených oblastí.
Trápí-li vás opary na rtech, pak neváhejte a sáhněte po meduňkové masti. Obecně platí, že si poradí s různými bakteriemi.
Meduňku si můžete představit jako srdnatého bojovníka, který se postaví bacilům a bude je držet v bezpečné vzdálenosti.
Meduňka provoní své okolí
Meduňka se běžně prodává předpěstovaná v květináči. Můžete si ji ale sami vypěstovat ze semene, případně oddělit kus rostliny včetně kořenového balu. Vhodné období k dělení nastává na jaře.
Stanoviště vyberte kryté a teplé. Chladno jí nedělá dobře, což platí i pro případ, že ji necháte přezimovat venku. Zajistěte ji tak, aby se k ní mráz dostal co nejméně.
Vyhovuje jí lehká výživná půda, do které se sadí o něco hlouběji, než jiné druhy bylin. Nevadí ji sušší půda, spíše mívá problémy s přemokřením.
Ze semene se meduňka předpěstuje během března, do zahrádky se pak přesazuje hned, jak nabere sílu (většinou v průběhu května.
Meduňkový čaj mohou i děti
Z meduňky se zpracovávají její lístky, které obsahují cenné látky. Ty pak bývají obsaženy v kapslích, tinkturách a samozřejmě směsích pro čaje.
Meduňka nevadí ani dětskému organismu, proto si čaj mohou dopřávat i ony - po náročném dni ve škole nebo po stresových situacích jako prostředek k uklidnění. Určitě si oblíbí meduňkový sirup, který si ale mohou dořávat všichni, které trápí neklidný spánek s častým probouzením.
V kuchyni na maso a dekorování
Na to, aby meduňka patřila jen do nápojů, by jí bylo škoda. Maso skvěle ochutí třeba do karbenátků nebo na gril.
Marináda ke grilování
Recept na skvělou pochoutku, kde samozřejmě nechybí čerstvá meduňka, není složitý a známému pokrmu dodá zase novou zajímavou chuť. Připravte si mleté hovězí maso na karbenátky - přidejte kromě žloutku a mléka i jemně nasekanou jarní cibulku, sůl a pepř, pořádně propracujte. Místo pro meduňku je v marinádě, kterou se karbenátky potírají až před servírováním. Olej, jemné plátky česneku, citronová šťáva, pepř a jemně nasekaná čerstvá meduňka příjemně ozvláštní tuto klasickou dobrotu.
Dresing s meduňkou lze připravit ve zdravé i nezdravé verzi. Podle chuti proto použijte majonézu nebo jogurt, na jemno nadrcené listky meduňky a lžíci zakysané smetany.
Chuťově ladí i k ovoci, proto ji můžete využít v ovocných salátech. Většinou je to právě snítka meduňky, co zdobí zmrzlinu nebo sladký pohár s ovocem podávaný ve stylových miskách.
Vyzkoušejte si roli barmana a vyzkoušejte meduňku jako ingredienci alkoholických a nealkoholických koktejlů.
Dva druhy meduňkyCitronella - nejvoňavější odrůda meduňky je ideální pro přípravu čaje nebo do salátů. Kromě většího množství silic obsahuje i více oleje. Pro výraznější vůni je právě tato odrůda ideální bylinkou pro přípravu čaje - ať z čestvé nebo sušené varianty. Lime - odlišuje se vůní, která má blíže k limetce |
Meduňka demonstruje libozvučnost českého jazyka v celé své kráse - už jen při vyslovení její hluboké tóny uspávají. Nenajdete ji volně v přírodě, musíte si ji vypěstovat - na zahrádce nebo v květináči, vždy ale v teple a bez ohrožení průvanem. Po sklizni lístků si připravíte nejen čaj, ale i obklady, které uklidní pohmožděniny a podlitiny.
Chybí něco vaší bylinkové zahrádce? Možná je to právě vůně meduňky.
Seriál bylinková zahrádka
- Pažitka se vždy hodí. Ochutí polévky i saláty
- Máta peprná slouží hlavně pro přípravu čaje, používá se ale i pod maso
- Bez petržele to nejde. Jsou ale dva druhy!
- Z vlastních bylinek si vytvoříte ty nejlepší směsi pro čaje
- Před pepřem tu byla saturejka. Znáte chuť balkánského koření?
- Zničte nachlazení trojcí houževnatých bojovníků
Diskuse k článku