Seriál bylinková zahrádka: Rdesno blešník, léčivý plevel pro péči o vylučovací soustavu
Pro bylinné čaje se ponejvíce sbírají voňavé bylinky, které už na pohed napovídají, že zaplavení jejich účinnými látkami naše tělo jednoznačně ocení. Ne tak u blešníku, protože rdesno se vyskytuje často jako plevel, navíc v pěkně promáčené půdě. Tu mu musíte dopřát i v případě, že si chcete vypěstovat blešník doma. Slouží jako protiváha nezdravému jídelníčku, který působí zdravotní trable.
Nezdravý životní styl s sebou nese zvýšené riziko vzniku žlučových kamenů. Pokud cítíte, že by se mohly týkat právě vás, dopřejte si očistnou kůru s blešníkem. Ocení ji všechny části vylučovací soustavy.
Léčivka z bláta
Pro blešník se budete muset vydat do oblastí, kde je velmi vlhká a těžká půda. Speciálně se mu daří v záplavových oblastech, ale kolem potoků na něj narazte i bez velké vody. Při hledání je tak třeba počítat s tím, že z mokřadisek nevyjdete bez úhony. Po osušení sebe i byliny si ale budete moci dopřát čaj, který je doporučeným pomocníkem při potížích urologického traktu.
Pročistí žlučník a močové cesty, odkud odstraní nepatřičné mikroby a v celém ústrojí ošetří zánětlivá místa. Prospěje i ledvinám, zvláště pak u pacientů, kterým zbyla z páru jen jedna. Schopnost zvýšení srážlivosti krve oceníte v případě, že trpíte častým krvácením z nosu nebo zvýšenou tvorbou modřin.
Jako kloktadlo se používá odvar z blešníku při angíně a zánětu nosohltanu. V kombinaci s přesličkou a kontryhelem zase zmírní hrnek teplého čaje bolestivou menstruaci.
Listy se podobají vrbovým, proto si vysloužila pojmenování vrbice. Právě v nich se skrývá síla rdesna. Sesbírané a očištěné listy se pijí jako čaj nebo přidávají do směsí s dalšími bylinami.
Rdesnem na ledvinové a močové kameny
Bolesti v oblasti ledvin nesignalizují nic dobrého, zvláště ty silné – kolikové. Močové kameny se objevují na různých místech močového ústrojí, nejčastěji ale právě poblíž ledvin. Mívají dokonce různé složení (existuje pět hlavních látek, které bývají obsažené), ale odvar z rdesna účinkuje na všechny a spolu s dalšími škodlivinami je odplaví pryč z těla.
Na vzniku ledvinových kamenů se mnonhdy podílí velkou mírou právě dám člověk. Prevencí je třeba střídmý jídelníček, předcházet se jim pak dá zdravou stravou. A přiznejme si – s tou jsou Češi na štíru. Proti ledvinovým kamenům působí ale ještě další byliny: sadec nachový (štěrkový kořen), zlatobýl, řepíček, přeslička, třezalka, kopřivy nebo kokoška pastuší tobolka. Všechny druhy jsou močopudné a nanejvýš vhodné při těchto obtížích.
Bylina, nebo plevel? Když se pěstování blešníku vymkne kontrole
Rdesno dorůstá poměrně nápadné výšky. Vtěšinou je to lehce přes metr, ale někeré rostliny se vytáhnou až jednou tolik. Přes všechny léčivé účinky je považovaný za významný plevel českých zahrádek a polí. Jednoletka sice nepřežije zimu, ale v pařeništích, v řádcích brambor nebo mezi zelenin
ou ji nechce mít nikdo. Rdesnu se tam ale líbí a pěstitele umí svým každoročním návratem pěkně potrápit.
Černých teček na povrchu se nelekejte, k rostlině prostě patří. Z bílofialových květů zůstávají na podzim tmavá, několik milimetrů velká semena ve tvaru čočky. Při vysetí nezáleží na tom, jestli jsou jen pohozená po povrchu nebo zaseta do několika milimetrů podpovrch – vždy si poradí a vyklíčí.
V poslední době se rdesno často objevuje tam, kde není zvané a kde navíc není možné používat herbicidy. V takových situacích existuje jediné řešení, které ale zahrádkáře nepotěší. Rdesno je třeba vyplít ručně: důkladně a s kořeny. Už jen proto, že v posledních letech se objevují biotopy, které jsou vůči postřikům rezistentní.
Léčivá plevel dosahuje plné síly pozdě na jaře nebo brzy v létě - přesněji v období května až června. V tomto období se sklízí nať k sušení pro čaje a odvary.
Různé druhy blešníku
V České republice roste osm druhů rdesnu plus devět dalších hybridů.
- Rdesno blešník
- Rdesno červivec
- Rdesno menší
- Rdesno mnohoklasé
- Rdesno pensylvánské
- Rdesno peprník
- Rdesno řídkokvěté
- Rdesno východní
Vhledávaný je také druh peprník. Od blešníku obecného účinku mírně odlišně. Působí proti průjmu, zastavuje krvácení, dezinfikuje močové cesty, snižuje bolesti, tlumí děložní stahy. V podobě čaje bývá nápomocný při revmatismu.
Blešník místo pepřeTypická ostrá chuť pedurčuje blešník k použití jako koření. Z blešníku se sbírají listy a na podzim pak semena, která se suší a melou namísto indických kuliček. |
Bylinné směsi prospívají zdraví a navíc si na nich pochutnáte, inspirujte se v našem článku Léčivé a chutné čaje z vlastních bylinek
Rdesno blešník v Čínské medicíně
Východní medicína pracuje s druhy, které nejsou v České republice příliš běžné. Stává se, že se rdesno mnohověté špatně začleňuje a plete se s kokoříkem. Má také několik druhů, žádný z nich ale nedisponuje účinky jako rdesno. To si oblíbili mistři bojových umění, kterým pomáhalo při regeneraci a posílení svalstva nebo zpevňování kostí a šlach.
Rdesno mnohokvěté platí za účinný přírodní antioxidant. U nás je k dostání jako doplněk stravy třeba ve formě tablet. Jejich polykání by u mužů mohlo zpomalit vypadávání vlasů, protože zpomaluje aktivitu hormonu, který je toho příčinou.
Kdyby tak každá plevel měla účinky na zdraví jako rdesno blešník, hned by bylo pletí na zahrádce příjemnější. Na trávící a vylučovací soustavu jej můžete nechat působit jako samostatný odvar nebo přidat k dalším bylinkám a usušit účinnou směs. A pozor – z lodyhy se dá připravit i mast, která účinkuje na lupénku, ekzém nebo vředy. Navíc se jako jedna z mála bylin může užívat dlouhodobě.
Poznejte bylinky a naučte se s námi využívat jejich účinky: SERIÁL BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA
Diskuse k článku