Seriál bylinková zahrádka: pelyněk pravý je bylinkou na hraně
Za hořkou chutí pelyňku jsou ukryty látky, které balancují na hraně mezi léčivými a jedovatými účinky. Při vnějším používání se ale ničeho obávat nemusíte. Ve formě výluhu nebo tinktury si ale umí poradit s rozličnými obtížemi a při správném dávkování nic takového nehrozí.
Hranice mezi léčivým a toxickým množstvím látek bývá tenká a tak je tomu i v případě používání pělyňku. Správná dávka prospívá trávení, ulevuje žlučníkářům nebo ve formě výluhu se třeba postará o unavené nohy. Lidové léčitelství využívá jeho účinků odjakživa, tak se ho nebojte.
Znalosti z dob minulých
Pohané si užívali hořkosladkou vůni pelyňku při jeho pálení na oslavu slunovratu. Ve středověku se využíval zase na vykuřování místností.
V kuchyni našel uplatnění pro vysoký obsah hořčin, které prospívají trávení a jsou tak ideální k dochucení těžkých jídel. Podpoří celý proces zažívání, proto se s méně aromatickými bylinami přidává do čajových směsí, které tyto problémy jemně vyřeší.
O pelyňku pravém
|
Bylina pojmenovaná po bohyni
Bájná dcera Dia, bohyně lovu a Měsíce Artemis, byla ochránkyní lesa a divé zvěře. Pelyněk však spíše než v temném houští najdete na slunných skalnatých stráních, neobhosopodařovaných polích, rumištích, podél cest nebo tam, kde byste léčivky možná ani nečekali – na náspech či smetištích.
V přírodních podmínkách mu nic nechybí, ale pelyněk se dá pěstovat i na zahrádkách a v květináčích. Dopřejte mu plné světlo, propustnou a výživnou půdu, přiměřenou zálivku a během července až října budete moci sbírat květy a lístky buď pro okamžité použití nebo k sušení.
V našichpodmínkách se objevuje šest odrůd: pelyněk kozalec, brotan, pravý, černobyl, Ludvíkův.
Příprava a použití
Čerstvě natrhané nebo usušené mladé listy se podávají jako nálev. Pelyněk se využívá do nápojů, kterým dodává specifickou chuť a to jak alkoholivkým (absinth), tak nealkoholickým (tonic).
- Z byliny se využívají květy a nať
- Velmi dobře ho znají žlučníkáři a všichni, kterým nefunguje zažívání tak, jak by mělo
- Zvyšuje produkci žaludečních šťáv a podporuje trávení
- Působí proti chřipce a nachlazení
- Pelyňkový čaj prokrvuje sliznice, proto není vhodný v těhotenství
- Najdete jej v kořenících směsích, čajích, tinkturách apod.
- Uživá se krátkodobě, akutně (thujon je toxický pro játra a nervovou soustavu)
- Čaj z kvetoucí nati se podával jako lék na nechutenství, mírní menstruační bolesti a křeče
- Obklady příjemně působí na klouby postižené revmanet
- Silice pelyňku působí jako repelent
Hořká chuť má svůj význam
Hořká chuť pelyňku není samosebou. Zabrání totiž většímu požití toxických látek a varuje před nimi. Nebezpečí představují konkrétně thujol a thujon, které způsobují podráždění žaludku a střev. Kromě pelyňku se tato látka vyskytuje u semen tuje. Svéhočasu byl pelyněk oblíbenou drogou avantgardních umělců. Objevovaly se názory, že tyto látky mají účinek podobný THC, avšak nejnovější studie tyto poznatky vyvrací. Faktem je, že těžké otravy se projevují křečemi, ochablostí a v nejvážnějších případech bezvědomím. Thujon se řadí i mezi látky, které se používají k hubení potkanů. Není radno si s nimi zahrávat, avšak při mírném a občasním užívání pelyňku nic takového nehrozí.
Letní pelyňkové osvěžení pro chodidla
V zimě se chodidlům dopřává lázeň v horké vodě, v létě jim prospívají bylinné koupele. I v tomto případě se bude hodit zásoba čerstvého pelyňku, protože unaveným a vedrem zmoženým chodilům se dostane v bylinné lázni příjemného odpočinku a osvěžení. Pro oteklé a bolavé nohy přidejte ještě heřmánek, proposílení žilních stěn révu vinnou, pokožku prokrví kaštan, který navíc zmírňuje bolesti kloubů a svalů.
Malým zázrakem je i duvová kůra, která snižuje potivost a tím tedy i v létě tolik nepříjemný zápach.
Oddech s takovou koupelí bude příjemným zpestřením letních večerů.
Diskuse k článku