
Seriál bylinková zahrádka: ostropestřec zná tajemství jarní únavy
Játra zaznamenají každý hřích životosprávy, proto zasluhují alespoň jednou za rok pořádnou očistu. Jaro je k tomu ideální, pusťte se do toho a přizvěte k tomu ostropestřec. Látky obsažené v jeho semenech dokáží během kůry alespoň částečně napravit paseku, kterou v játrech způsobily choroby, léky nebo alkohol.
Zdravé tělo znamená dobrou náladu. Důležitá podpora slunečních paprsků a vyšších teplot má ale také výrazný podíl na tom, že všechno jde prostě lépe. Očištěný a nastartovaný organismus si ale všechno vychutná na maximum.
Ostropestřec jako součást jarní detoxikace
Důvody pro detoxikaci organismu jsou jednoduché. Tělo se při něm zbaví všech škodlivin, co se v něm nahromadily. Nejedná se o žádný rozmar moderní doby, ale o staletími prověřený postup. Jarní půst byl přirozeným koloběhem roku automatický. Příroda nabídla po zimě čerstvé bylinky a těch bylo třeba využít. Jejich zařazení do jídelníčku tak bylo nasnadě. Ten musí ale úpravami projít celý, jinak by byla snaha bez efektu. Pokuste se vyřadit maso, mléčné výrobky, pšenici, pečivo, sladkosti a polotovary.
Aby se očistila trávicí soustava, odpočala si játra a pročistila se krev, dejte očistě alespoň týden. Možná pak zjistíte, že vám odlehčený jídelníček vyhovuje a snadno si na zdravé postupy navyknete.
Jedna z příčin fenoménu jarní únavy pochází právě z jater.
Játra znají každý hřích proti životosprávě
Játra přesně ví, co jíte a pijete. Všechny škodliviny se přes ně filtrují, a proto si za své výkony zaslouží zvláštní pozornost. Rozhodně jim prospěje odlehčená strava a pečlivě dodržený pitný režim s příměsí bylinek. Ty je pročistí a připraví na to, aby podávaly lepší výkon při metabolických procesech. Udržují stálou hladinu glukózy v krvi a postarají se o odstravení nežádoucích látek v krvi.
Játra se jako jediný orgán dokáží úspěšně regenerovat. Jsou schopny nahradit až 70% poškozené hmoty, což je důležitá indormace pro ty, kteří jim dávají zabrat alkoholem, dalšími návykovými látkami, léky nebo nezdravou stravou.
Energie navíc, zn. skladem
Jako jeden z receptů proti jarní únavě je uváděna jaterní dieta. Zdravá játra zásobují tělo energií po celý den, nemocná pracují nedostatečně a to způsobuje nerovnováhu v dodávání sil. Kromě skladování energie ale shromažďují i nežádoucí látky, jejichž přítomnost se dá ale ovlivnit. Jarní odlehčovací a čistící dieta je tak tím nejlepším, co můžete pro své zdraví udělat.
Jako součást jarního detoxu je třeba úprava jídelníčku i životosprávy. V první řadě je třeba eliminovat tuk (sádlo, maso, tučná masa) a uzeniny, salámy, klobásy a paštiky, kde navíc najdete i velký podíl koření, soli nebo dochucovadel.
Na zahrádce bodlák, v kuchyni zázrak
Kdo by si dobrovolně vysadil na zahradu bodlák? Inu, možná každý, kdo zná problémy s játry a látkovou výměnou. Ostropestřec je tak účinný, že si poradí i se silným poškozením po drogové závislosti, žloutence, chemoterapii nebo otravě. K zanášení jater dochází ale i třeba u lidí trpících obezitou nebo u těch, kdo nadměrně konzumují potraviny z umělými příměsemi. Prospívá při lupénce a zklidňuje záněty kůže.
O přírody si můžete vyrazit nasbírat energizující jarní směs: kopřivu, pampelišku, česnek medvědí, šťovík, popenec břečťanovitý nebo sedmikrásky.
Dekorativní bodlák ostropestřec vykvétá až ve druhém roce pěstování. Nejprve se z něj využíval kořen a tmavé bíle žilkované listy, až později byla objevena síla jeho plodů. Účinnými látkami jsou zde silibinin, silidianin a silikristin, které vytváří v játrech pomyslný štít na obranu před poškozením a ještě povzbuzují obnovu buněk. Na játra mají tak dobrý vliv hlavně proto, že metabolizují tuky a zabraňují tak tvorbě tukových zásob v játrech.
Zlepšuje odtok žluče a nachází se i v čajích speciálně sestavených pro ženy, kde je jeho úkolem podpora zpracování estrogenu.
- Nenáročné rostlině vyhovuje hlinitá dobře propustná půda, slunné stanoviště spíše v závětří
- Semena se sadí na záhon do hloubky 20 – 30 centimetrů, výhonek pak spatříte asi za tři týdny
- Paličky plodů se stříhají před dozráním, pak se totiž už samovolně uvolní a vítr je roznáší po okolí
- Při sklizni si dejte pozor na ostré listy
- Semena se získávají z paliček. Ty zavěšují vzhůru nohama, nechávají doschnout, poté se vymlátí a přeberou.
- Obsažený olej je velmi cenný. Užívá se samostatně po lžičkách nebo se přidává do salátů.
Ženy v těhotenství, osoby z vysokým krevním tlakem a v některých případech i alergici by však účinky této byliny raději neměli zkoušet. Doporučuje se využívat jej jako kůru, nikoliv dlouhodbý doplněk, za to však s pravidelným opakováním. Při jeho užívání se pokuste omezit příjem syntetickch látek z léků a alkoholu, aby byl efekt pro játra opravdu znatelný.
dHomeopatie mu přisuzuje pozitivní účinky i v případě ovlivňování depresí. Z toxiny tak z těla odkráčí i chmury a to je jako start do prosluněných dnů naprosto ideální!
Diskuse k článku