
Seriál bylinková zahrádka: kotvičník v sobě skrývá elixír mládí
Snaha o přípravu elixíru mládí patřila bylinkářkám nebo alchymistům. Těžko posoudit, kdo z nich mu byl blíž, ale minimálně účinky bylinek lidem prospívaly. A přínosné jsou i dnes, v době, kdy je chemie všude kolem nás. Třeba takový kotvičník, jehož účinky podpoří sexuální apetit, hubnutí, tvorbu svalové hmoty i důležté tělesné funkce.
Mezi silnějšími dužinatými listky jasně razí žluté skvítky. Na první pohled jsou silné a zdravé, stejně jako celá rostlina, která tyto vlastnosti přenese i na vás.
Energie z Asie
Kotvičník se jako odolná bylina pěstuje v Austrálii, Evropě, Africe i Asii, kde bylo její domovinou pravděpodobně Japonsko nebo Čína. Roste ve volné přírodě i v kulturních porostech. Těžko se k ní hledají společníci, protože z volné přírody je zvyklá na suchá a písčitá stanoviště. Dužinaté a listy a lodyhy se silnými většími lístky kopírují tvar terénu a drží se u země. Plody se na podzim sklízí v rukavicích, protože pevně drží a rostlina si je chrání pichlavými štětinami na lístcích i ostny na plodu.
Úspěch zaručí sazenice
Zatoužíte-li po kotvičníku, můžete si pořídit jeho předpěstované sazenice od konce dubna asi do konce června. Jinak byste si ji museli pěstovat ze semene. S tím se začíná zhruba v březnu, kdy se semena vkládájí jen pod tenkou vrstvu zeminy. Vyklíčené rostlinky jsou citlivé a ne vždy se je podaří vypěstovat až do stavu, kdy se mohou přesazovat. Substrát je třeba udržovat vlhká a do zálivky je vhodné přidávat přípravky proti bakteriálním chorobám.
Pěstování ze semen není jednoduché, protože ve stejných podmínkám se semenům daří různě.
Semenena kotvičníku se mohou rovnou pěstovat ve volné půdě. Ohrožuje je pouze nepříznivé počasí (mráz, silné a přívalové deště nebo kroupy).
Ve skleníku jim dopřejte každodenní zálivku a přísun čerstvého vzduchu, navíc je v něm náchylnější k napadení mšicemi a sviluškami.
Mladistvá vitalita pro muže i ženy
Po kotvičníku začínají lidé sahat ve středním věku, kdy (zejména u žen) dochází k hormonálním změnám. Má celkový tonifikační vliv na organizmus a přispívá k tomu, aby se člověk jednoduše cítil vitální. U mužů zvyšuje hladinu testosteronu, u žen estradiolu. Proto je doporučovaným přírodním prostředkem při problémech s početím jak pro pány, tak i pro dámy. Tajemství tkví i v tom, že zvyšuje libido, obsažené látky nasměřují sebedůvěru do výšky a zlepší náladu. Poradí si s klimakterickými příznaky.
Další účinky:
- využívá se ke zvýšení libida
- léčení aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a vysokého krevního tlaku
- ovlivňuje metabolismus lipidů a cukrů (prospěšné pro cukrovkáře)
- zklidnění a vyrovnání organismu po těžkých nemocech
- snižuje množství sodíku
- omezuje nucení na močení, pocity pálení a řezání při močení. Snižuje riziko vzniku ledvinových a močových kamenů, napomáhá jejich rozpouštění
- prospívá svalům: zlepšuje schopnost regenerace, podporuje sílu, vytrvalost a schopnost regenerace
- zpomaluje srdeční činnost, prodlužuje diastolu, tlumí tachykardii, zlepšuje krevní výměnu, rozšiřuje cévy a zpomaluje srážení krve
- používá se jako podpůrná léčba při nádorových onemocněních
- snižuje hladinu sodíku a brání zadržování tekutin
- vykazuje analgetické působení
Vedlejší účinky kotvičníku
Čistý přírodní původ dělá z jedno z nejsilnějších přírodních afrodiziak přípravek bez vedlejších efektů. Levná alternativa je tak dostupnou volbou pro každého kromě dětí a těhotných a kojících žen, pro něž rozhodně nejsou experimenty s hormony vhodné.
Kotvičník k hubnutí
Uvařte si každý den ráno, v poledne i večer hrnek čaje z čerstvé nebo sušené kotvičníkové natě. Na 60 kg váhy se odvažuje 1 gram sušeného kotvičníku (natě). Po třech týdnech kadodenních tří šálku čaje se tělu dopřeje alespoň na dva týdny přestávka.
Kromě sušených lístků se dá užívat i ve formě prášku nebo tinktury. Má sladce hořkou chuť, kterou navíc často využívají i kulturisté ve své cestě za anticky dokonale osvaleným tělem. V lékárnách pak najdete tablety,v nichž je koncentrovaná účinná látka.
Ajurvédou oblíbená bylina
Ajurvéda, indický systém tradičního lékařství. Preparáty a metody se využívají i u nás při lehčích nemocech a potížích jako alternativní způsob léčitelství. Bylinkářství, masírování a jóga jsou v některých státech považovány za komplementární a alternativní lékařství.
Protože se kotvičník vyskytuje u v Indii, lze o něm najít zmínky právě v souvislostech s ajurvédou. Jeho úloha je stejná jako v západních světe – užívá se při potížích s močovou a reprodukční soustavou. Ovlivňuje nejenom sexuální aktivitu, ale i mnosžví cholesterolu a obranyschopnost organismu.
Po všech těchto účincích není divu, že kotvičník bývá označován jako bylina štěstí. Jeho hledání tak bude s kotvičníkem o poznání jednodušší.
Kotvičník se činí v oblastech, na které ostatní bylinky trochu zapomínají. Pichlavá rostlina ve své nati skrývá takové látky, za které byste v lékárně zaplatili nemalé částky. Přírodní léky z vlastní zahrádky jsou ale mnohem příjemnější.
Diskuse k článku