Seriál bylinková zahrádka: kořen lékořice chutná jako bonbón, jeho všestrannost ale překvapí

Seriál bylinková zahrádka: kořen lékořice chutná jako bonbón, jeho všestrannost ale překvapí

Chuť lékořice buď milujete nebo nenávidíte. Dokáže toho ale tolik, že by byla škoda zavrhnout ji. Používá se kořen, který zastíní vše ostatní. Vyzbrojte se jím proti nachlazení, zánětům nebo žaludečním potížím. Sice si na něj pár let počkáte, ale silné účinky se budou hodit. Vyrytí bude jako dobytí pokladu!

Sladké dřevo přináší užitek potravinářskému i farmaceutickému světu. U nás se běžně nevyskytuje, tak nezbývá nic jiného, než ho vypěstovat. 

Účinky lékořice? Tisíc a jeden příběh

Egypťané, hinduisté, Řekové a Číňané, ti všichni využívali lékořici k léčení a ovlivňování různých neduhů a potíží. Činské kultury zkoušeli s její pmocí bojovat proti rakovině. Moderní medicínské výzkumy dokázaly, že nebyli tak daleko od pravdy, protože některé látky mohou být účinné proti zhoubnému bujení v prsu a prostatě.
Lidové léčitelství i praktické lékařství využívá lékořici v různých případech a rozličných příležitostech. Jedním z nejznámějších účinků lékořice je schopnost zklidnění podrážděného žaludku. Vyzbrojte se lékořicí při nachlazení, rýmě, bolestech v krku a potížích s horními dýchacími cestami; zánětu průdušek, bronchitidě nebo astmatu.

Ještě níž v těle pomáhá při poruchách trávení, vředech a zánětech tlustého střeva. Protizánětlivé a antibakteriální účinky podpoří a urychlí hojení ran a kvalitu pokožky. Používá se třeba u nepříjemných ekzémů.

Pozitivně ovlivní paměť a mentální činnost. Nelze se na ni ale spoléhat dlouhodobě, protože na organizmu se mohou projevit nežádoucí účinky. Objevují se problémy se zvýšeným krevním tlakem nebo potlačením tvorby moči a tím zadržováním škodlivin v těle.

TIP: Pokud trpíte tvorbou aftů, pak zkuste používat lékořicovou ústí vodu. Odvar z kořene dezinfikuje rejdiště zánětu a přispěje ke zklidnění.

Pěstování lékořice pro její kořen

Tolik pozitivních účinků, a přitom se u nás už příliš nepěstuje. Mohutný kořenový systém dosahuje délky jednoho metru a z lékořice dělá trvalku. Vysévat ji lze v průběhu celého roku. Předpěstováním v truhlíku si vyžene kořeny, díky kterým spolehlivě zvládne přesun do záhonku. Probíhá na jaře nebo na podzim v tradičním období.
Lékořici se nedaří na mokrých a těžkých půdách. Je vhodné ji přihnojovat a sklízet až po třech letech růstu.

Využívá se kořen, ne však celý. Postranní části se od oddenků oddělují opatrně, aby nedošlo k poškození celé rostliny. Omyje se, oškrábe a následně suší. Ideální je pro to teplota kolem 30°C, takže si na výsledek chvíli počkáte. Aby nedošlo k mýlce: nečekejte černou barvu, jakou mají lékořicové výrobky. Sytě žlutý kořen se do černé podoby dostává až extrakcí.

Právě kořeny mají specifickou chuť, která je tak známá. Obsahují kyselinu glycyrrhizovou, která zapříčiňuje sladkost. Je to taková síla, že některé zdroje uvádí dokonce až padesátkrát větší hodnotu, než je u cukru. Už od 17. století ji mlsouni pojídali jako pochoutku a přidávali do cukroví. S nápadem přišli Holanďané a jedny z prvních bonbonů tak mají na svém kontě právě oni.

Lékořice do nápojů není nic objevného

Nejoblíbenější lékořicovou sladkostí jsou „pendreky," tmavé želé s kořenitou chutí. Jako přísada do jídel se neopužívá, výrazná chuť s dalšími surovinami příliš neladí. V čaji poznáte i malé množství kořene lékořice. Patří ale mezi časté suroviny v ovocných i bylinných směsích.

Kromě odvaru ji lze zužitkovat jako dochucovadlo osvěžujících nápojů. Lékořicí nepohrdlo ani lihovarnictví a můžete tak najít likéry a destiláty s omamnou vůní a nezaměnitelnou chutí. Lékořice obohacuje francouzský Pastis, bezpelyňková verze absintu, a sladký italský destilát Lambuca.
A co teprve řecké Ouzo! Temperamentní národ si umí užívat života, a koktejly s jeho příměsí sice nevyléčí kašel jak lékořice, ale k letnímu osvěžení přispějí měrou nemalou.

Všeho moc škodí, lékořici nevyjímaje

Zdravotní neduhy v těhotenství jsou problematické kvůli omezeným možnostem indikace léčivých látek. A zdravý vývoj miminka je to hlavní, proto je potřeba kontrolovat i to, co přijímáte z bylinek, protože ty v sobě ukrývají víc, než by se zdálo.

Lekorice-caj


Zrovna lékořice ovlivňuje hormony a z toho důvodu není vhodné její užívání v období těhotenství. Lékaři varují před vedlejšími účinky glycyrhizinu. Hrozí totiž riziko předčasného porodu, stejně jako třeba u kořene zázvoru. Na vědomí to má hormon prostaglandin, který urychluje porod.

Obsah látek působících na hormony ale zase ocení ženy v klimakteriu. Ve stresujícím období plném změn je vhodné sáhnout po bylinkách, které upravují hladinu hormonů a pomáhají předcházet například návalům horka. Do této kategorie bylin spadá i andělika čínská. Oběma bylinám ženy vděčí za klidnější přečkání tohoto období.

Oblibou lékořice byli známé některé postavy ze světových dějin. Alexandr Veliký a Julius Caesar měli odzkoušené pozitivní účinky a milovníkem lékořice byl i Napoleon Bonaparte. Dokonce z ní míval temně zabarvené zuby...
V lidových pověrách jsou lékořici přisuzovány všechny vlivy na škále od lásky až k nenávisti. Zkrátka takový bylinná podoba nálad žen.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

6 tipů, jak zařídit pokoj pro puberťáka

Při rekonstrukci pokoje pro mého syna mi velmi pomohl tento článek https://institutzdravehobydleni.cz/zdravy-d...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Dobrý den,
ano, podle informací, které jsem vyhledala, pokud je družstevní byt ve společném jmění manželů, ta...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Byt

6 tipů, jak doma využít zavařovací sklenice

Zavařovací sklenice si většina z nás spojí s létem, marmeládou a kompoty od babičky. Jak ale během zimy a jara postupně vyjídáme zásoby, zbyde jich nám spousta prázdných. Doma nám často leží ve skříni bez užitk...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Zažijte netradiční dovolenou plnou památek a přírody: Objevte Mostecko

Mostecko je regionem, k němuž v poslední době přitáhl pozornost zejména známý televizní seriál. Nabízí ale kromě míst spjatých s natáčením i řadu jiných zajímavostí. Které to jsou?

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...