Seriál bylinková zahrádka: kořen lékořice chutná jako bonbón, jeho všestrannost ale překvapí
Chuť lékořice buď milujete nebo nenávidíte. Dokáže toho ale tolik, že by byla škoda zavrhnout ji. Používá se kořen, který zastíní vše ostatní. Vyzbrojte se jím proti nachlazení, zánětům nebo žaludečním potížím. Sice si na něj pár let počkáte, ale silné účinky se budou hodit. Vyrytí bude jako dobytí pokladu!
Sladké dřevo přináší užitek potravinářskému i farmaceutickému světu. U nás se běžně nevyskytuje, tak nezbývá nic jiného, než ho vypěstovat.
Účinky lékořice? Tisíc a jeden příběh
Egypťané, hinduisté, Řekové a Číňané, ti všichni využívali lékořici k léčení a ovlivňování různých neduhů a potíží. Činské kultury zkoušeli s její pmocí bojovat proti rakovině. Moderní medicínské výzkumy dokázaly, že nebyli tak daleko od pravdy, protože některé látky mohou být účinné proti zhoubnému bujení v prsu a prostatě.
Lidové léčitelství i praktické lékařství využívá lékořici v různých případech a rozličných příležitostech. Jedním z nejznámějších účinků lékořice je schopnost zklidnění podrážděného žaludku. Vyzbrojte se lékořicí při nachlazení, rýmě, bolestech v krku a potížích s horními dýchacími cestami; zánětu průdušek, bronchitidě nebo astmatu.
Ještě níž v těle pomáhá při poruchách trávení, vředech a zánětech tlustého střeva. Protizánětlivé a antibakteriální účinky podpoří a urychlí hojení ran a kvalitu pokožky. Používá se třeba u nepříjemných ekzémů.
Pozitivně ovlivní paměť a mentální činnost. Nelze se na ni ale spoléhat dlouhodobě, protože na organizmu se mohou projevit nežádoucí účinky. Objevují se problémy se zvýšeným krevním tlakem nebo potlačením tvorby moči a tím zadržováním škodlivin v těle.
TIP: Pokud trpíte tvorbou aftů, pak zkuste používat lékořicovou ústí vodu. Odvar z kořene dezinfikuje rejdiště zánětu a přispěje ke zklidnění.
Pěstování lékořice pro její kořen
Tolik pozitivních účinků, a přitom se u nás už příliš nepěstuje. Mohutný kořenový systém dosahuje délky jednoho metru a z lékořice dělá trvalku. Vysévat ji lze v průběhu celého roku. Předpěstováním v truhlíku si vyžene kořeny, díky kterým spolehlivě zvládne přesun do záhonku. Probíhá na jaře nebo na podzim v tradičním období.
Lékořici se nedaří na mokrých a těžkých půdách. Je vhodné ji přihnojovat a sklízet až po třech letech růstu.
Využívá se kořen, ne však celý. Postranní části se od oddenků oddělují opatrně, aby nedošlo k poškození celé rostliny. Omyje se, oškrábe a následně suší. Ideální je pro to teplota kolem 30°C, takže si na výsledek chvíli počkáte. Aby nedošlo k mýlce: nečekejte černou barvu, jakou mají lékořicové výrobky. Sytě žlutý kořen se do černé podoby dostává až extrakcí.
Právě kořeny mají specifickou chuť, která je tak známá. Obsahují kyselinu glycyrrhizovou, která zapříčiňuje sladkost. Je to taková síla, že některé zdroje uvádí dokonce až padesátkrát větší hodnotu, než je u cukru. Už od 17. století ji mlsouni pojídali jako pochoutku a přidávali do cukroví. S nápadem přišli Holanďané a jedny z prvních bonbonů tak mají na svém kontě právě oni.
Lékořice do nápojů není nic objevného
Nejoblíbenější lékořicovou sladkostí jsou „pendreky," tmavé želé s kořenitou chutí. Jako přísada do jídel se neopužívá, výrazná chuť s dalšími surovinami příliš neladí. V čaji poznáte i malé množství kořene lékořice. Patří ale mezi časté suroviny v ovocných i bylinných směsích.
Kromě odvaru ji lze zužitkovat jako dochucovadlo osvěžujících nápojů. Lékořicí nepohrdlo ani lihovarnictví a můžete tak najít likéry a destiláty s omamnou vůní a nezaměnitelnou chutí. Lékořice obohacuje francouzský Pastis, bezpelyňková verze absintu, a sladký italský destilát Lambuca.
A co teprve řecké Ouzo! Temperamentní národ si umí užívat života, a koktejly s jeho příměsí sice nevyléčí kašel jak lékořice, ale k letnímu osvěžení přispějí měrou nemalou.
Všeho moc škodí, lékořici nevyjímaje
Zdravotní neduhy v těhotenství jsou problematické kvůli omezeným možnostem indikace léčivých látek. A zdravý vývoj miminka je to hlavní, proto je potřeba kontrolovat i to, co přijímáte z bylinek, protože ty v sobě ukrývají víc, než by se zdálo.
Zrovna lékořice ovlivňuje hormony a z toho důvodu není vhodné její užívání v období těhotenství. Lékaři varují před vedlejšími účinky glycyrhizinu. Hrozí totiž riziko předčasného porodu, stejně jako třeba u kořene zázvoru. Na vědomí to má hormon prostaglandin, který urychluje porod.
Obsah látek působících na hormony ale zase ocení ženy v klimakteriu. Ve stresujícím období plném změn je vhodné sáhnout po bylinkách, které upravují hladinu hormonů a pomáhají předcházet například návalům horka. Do této kategorie bylin spadá i andělika čínská. Oběma bylinám ženy vděčí za klidnější přečkání tohoto období.
Oblibou lékořice byli známé některé postavy ze světových dějin. Alexandr Veliký a Julius Caesar měli odzkoušené pozitivní účinky a milovníkem lékořice byl i Napoleon Bonaparte. Dokonce z ní míval temně zabarvené zuby...
V lidových pověrách jsou lékořici přisuzovány všechny vlivy na škále od lásky až k nenávisti. Zkrátka takový bylinná podoba nálad žen.
Diskuse k článku