
Seriál bylinková zahrádka: jasně žlutá třezalka symbolizuje klid a úlevu
V kouzelnickém světě by vyslovení zaklínadla Hypericum perforatum zahánělo zlé duchy, nemoci nebo patnou náladu. V tom našem se za tímto názvem skrývá třezalka tečkovaná, která ale v sobě všechny tyto schopnosti ukrývá. Posezení s šálkem čaje z jasně žlutých kvítků je jako mávnutí kouzelnou hůlkou: uleví se tělu i duši.
Třezalka co o ní víme
Ve volné přírodě na celém světě je možno najít na 450 druhů třezalek, u nás se ale vyskytuje jen 10 z nich. Kromě třezalky chlupaté, která vykvétá do jemné zelené barvy, ostatní nepřehlédnete díky jasně žlutým menším kvítkům. Narazíte na ně na různých místech ve volné přírodě – přibližně půlmetrová bylina s výraznými kvítky není náročná a najdete ji tak kolem cest, v nížinách i podhůří.
Při pohledu skrze list třezalky si i běžným okem všimnete jemné „perforace." Jako další poznávací znamení slouží červená tekutina, která se objevuje po rozmělnění části stonku a nezaměníte ji za jiné byliny.
Léty ověřená důvěra v třezalku
V lidovém léčitelství se třezalka používá odedávna, a tak se s ní pojí řada legend,kterým by se chtělo věřit i dnes:
- Třezalka v koupeli novorozeňete zaháněla zlé duchy a chránila před uhranutím
- V krovech stavení přinášela třezalka štěstí a bránila dům před blesky a dokonce i požáry
- Antidepresivní účinky třezalky byly mylně prezentovány jako nápoj lásky. Pokud navíc rostlina utržená o svatojánské noci rozkvetla, znamenala veselku.
- Dírky v listech jsou údajně následkem ďáblovy snahy o zbavení léčivých účinků
- Červená tekutina, která z rostliny po utrhnutí vytéká, je symbolizována jako krev Jana Křtitele a uvolňuje se, když se rozemne.
- Ve středověku by se bez třezalky neobešel žádný ranhojič.
Skutečné účinky látek obsažených v třezalce jsou o něco méně romantické a poetické, avšak pořád ceněné. S třezalkovým čajem zapomeňte na melancholii, představuje totiž přírodní antidepresivum. Šálek před spaním zajistí klidnou noc, navíc dokáže zmírnit menstruační bolesti. Proto je třezalka velmi ceněná také mezi ženami, které těmito obtížemi trpí.
Výluh ošetří rány a popáleniny, prospěje při žaludečních vředech i neurózách.
Třezalkový olej a jeho využití
Třezalkový olej si dopřejte při onemocnění jater nebo žlučníku, plic, používá se při žaludečních vředech a problémech dvanácterníku nebo slinivky. Mezi časté problémy patří poruchy močových cest a také redukuje nadměrné množství kyseliny ve střevech.
Třezalku ocení ti, koho trápí chronické srdeční nemoci nebo slabé cévy.
Odvar si připravte pro ošetření otoků, pro koupele ekzému nebo obkládání naražených míst.
Třezalku popíjí nejen ženy v období klimakteria, kterým zmírňuje hormonální výkyvy. V tomto případě se navíc jedná o jednu z mála bylin, která při nepříjemném onemocnění vykazuje účinky.
Druhy třezalek: třezalka tečkovaná, třezalka kalíškatá, třezalka pěkná, skvrnitá, ozdobná, chlupatá, rozprostřená, čtyřkřídlá, horská.
Svatojánská bylina ve formě oleje nebo čaje - to je třezalka
Třezalka v sobě obsahuje léčivou látku hypericin, objevuje se proto jako přísada čajů, mastí, tinktur, ale hlavně v podobě oleje. Ten totiž zachovává nejcennější vlastnosti: antiseptické a antibakteriální účinky. Při jiných úprávách se cenná schopnost ničí.
Pro přípravu třezalkové oleje nepotřebujete žádné zvláštní ingredience, schopnosti, ani nástroje. Nejkvalitnější byliny se objevují v období sv. Jana (24.6.), říká se mu proto Janův olej. Sbírají se rozkvetlé kvítky, které se nechají zavadnout a poté míří do oleje. Dokonalosti dosáhnete s použitím mandlového, ale postačí i některý z lépe dostupných v bio kvalitě.
Účinky se nedostaví ihned po prvním šálku nebo lžičce, ale až po dlouhodobější terapii, zpravidla alespoň čtrnáctidenní. Užívají ji pacienti s roztoušenou sklerózou, kterým přináší úlevu.
Třezalkový čaj mohou i maminky po porodu, protože napomáhá regenraci dělohy.
Květy se sbírají pro obsah tříslovin, glykosidů (hyperosidů, rutinu, kvercetinu), dále silic nebo pryskyřice, provitamínu A nebo vitamínu C.
Antidepresivní byliny
Třezalka není jediná bylina, která příznivě ovlivňuje lidskou psychiku. Do stejné kategorie se řadí magnolia, meduňka a dobromysl. Takzvané bylinky nervů si pořejte ve chvilkách odpočinku a klidu. |
Jak na třezalkový olej
Objevují se dva druhy oleje s účinnými látkami z třezalky. V první případě je to Janův olej, který připravíte namočením dvou hrstí čerstvých květů do vařícího olivového oleje a necháte je v něm asi dvě minuty přejít varem. Poté se nechávají dvanáct hodin odstát, scedí se a olej se v lahvičce uloží do chladu.
Jiný návod pracuje i s třezalkovou natí. Společně s květy se rozdrtí, naloží se do olivového oleje a nechá se 5 dnů louhovat v otevřené nádobě. Na dalších 6 týdnů uzavře a postaví na slunce. Olej začne díky obsaženému barvivu červenat, což je znamení, že je proces výroby u konce. Tento olej lze užívat i vnitřně po lžičkách.
Svatojánský třezalkový olej na mandlovém základu si snadno připravíte sami a všestranný lék v BIO kvalitě budete mít vždy po ruce.
Třezalka tečkovaná, která je v přírodním léčitelství nejpoužívanějším druhem, se na zahrádkách nebo v květináčích běžně nepěstuje. V přírodě je však docela častou bylinou, proto si jí při procházce můžete nasbírat kolik jen potřebujete. Vystačí tedy nejen na čaje nebo tinktury, ale i pro uklidňující koupele. V kombinaci s třezalkovým čajem vás čeká ten největší relax.
Diskuse k článku