Seriál bylinková zahrádka: dokonalosti zbavená stévie

Seriál bylinková zahrádka: dokonalosti zbavená stévie

V Jižní Americe se stévie pěstuje na velkých plantážích, čímž se daří uspokojovat velký zájem o toto přírodní sladidlo. Stačilo ale jen pár let a přirozeně sladká bylina se z piedestalu zdravých rostlin dostala do kategorie nežádoucích. Proč se tak stalo a co je příčinou?

 

Úplně se jí zbavovat určitě nemusíte, jen by bylo vhodné, kdybyste vzali v potaz všechna nová zjištění. Malé množství stévie jistě neškodí, avšak pozor na její nenápadné schopnosti.

Oslaďte si život se stévií 

Stévie patří k novějším artiklům v českých zahrádkách. V rámci evropských zemí byla přijata jako nezávadná potravina až v roce 1999. Otevřela se jí cesta na trh, jenže ne na dlouho. Světová zdravotnická organizace doporučuje požívat jen omezené množství. Na kilogram hmotnosti to dělá maximálně 4 miligramy denně.
Za největší výhodu stévie je považována nulová energetická hodnota. Musíte si hládat kalorie nebo jen chcete snížit jejich příjem bez toho, abyste se vzdali sladké chuti? Slazení extraktem stévie se právě díky této schopnosti stalo vyhledávanou ingrediencí.
Rozpouští se ve vodě a je termostabilní, tedy ideální do směsí, které se zpracovávají při vysokých teplotách).

  • Obsahuje stecoid, který nezvyšuje hladinu cukru v krvi
  • Podporuje činnost pankreasu
  • I když je sladká, nepodílí se na tvorbě zubního kazu, reguluje bakterie v dutině ústní a navíc nepřispívá ke tvorbě akné
  • Vhodná pro diabetiky a hypoglykemiky
  • Užijete si sladkou chuť v pokrmech i nápojích bez kalorií navíc, zároveň odtučňuje, usnadňuje trávení, podílí se na zhutnění svalové hmoty
  • Srovnává krevní tlak
  • Usnadňuje trávení

Zároveň je ale potřeba upozornit na rizika, která se v souvislosti s konzumací stévie zmiňují nejčastěji. Objevily se případy, kdy byla příčinu nepříjemného nadýmání, nevolnosti nebo svalových bolestí. Spekuluje se o antikoncepčních účincích, ty však nejsou prokázány.
Byla považována za malý zázrak, leč její schopnosti jsou nyní potlačovány negativy. Patří mezi ně nepříznivé ovlivňování imunity, hypofunkce štítné žlázy nebo snadnější tvorba zánětů.

Stevia

Pěstování stévie na zahrádce, ve skleníku i v květináči

Pěstovat si vlastní rostlinku stévie má nesporné výhody. Pokud sáhnete po balení stévie v jakékoliv formě do regálu v supermarketu, můžete si být jistí, že v dlani svíráte vysoce průmyslově upravený produkt. Řada aditiv a chemických příměsí tak degraduje přírodní látku na pouhou krabičku či lahvičku na výrobek, který má s přírodou pramálo společného.

Sladké lístky stévie se sklízí průběžně

Pokud se nedaří pěstování ze semene, nedělejte si starosti, protože tento způsob se podaří málo komu. Pořízení sazenic je sázkou na jistotu, jediným úskalím tak zůstane pikýrování – přesazování. Na zahrádku se umísťují až bude jistota teplejšího počasí, klidně tedy až v průběhu května.
Lístky se sbírají průběžně a rostlina znovu obraší. Nejsladší je koncem vegetativního období, kdy se většinou celá ostříhá.
V Jižní Americe se pěstuje jako trvalka, proto je možné uschovat je na zimu do temnějších prostorů, kde nebude ohrožena mrazy. Ne vždy se ale podaří, že na jaře bude stejně kvalitní a bohatě olistěná.

Stévie jako sladidlo

S lístky stévie se zachází stejně jako s jinými bylinami. Suší se, zamražují nebo se zpracují na sirup či extrakt.

Pokud už chcete sáhnout po stévii v obchodě, pak volte tekutou formu. Vhodnější je ale spoléhat na své domácí výpěstky. Stává se, že do kupovaných bývá přidávaný ještě cukr navíc.

Stévií osladíte ovesné vločky, jogurt nebo smoothie. Jako přírodní sladidlo ji lze vyzkoušet v čajových směsích, letních limonádách, ve šlehačce nebo jogurtu.

Stevia

Pozor na to, který druh se rozhodnete používat. Jejich sladivost se liší a ve výsledné chuti to může být docela poznat!

Recepty se stévií? Ideální je do čaje 

Kde nahradí extrakt ze stévie cukr? Třeba v horkých nápojích, v omáčkách, při nakládání masa ke grilování, v dezertech. Do nich stačí přidat výrazně méně stévie, než by se dávalo cukru. Polévková lžíce sušených a rozemletých lístků zvládne nahradit asi 30 lžic cukru.

Brownies jsou laskomina, ale pěkně energeticky bohatá. O něco zdravější variantou jsou „brownies" připravené z kokosu, tmavých fazolí (ty se používají při přípravě zdravých sladkostí běžně), a ovesných vloček. Dále se přidává kakao, med, kokosový olej, vanilkový a mandlový extrakt a hořká čokoláda.

Další alternativy cukru kromě stévie

Čím se dá nahradit cukr? Kromě stévie se jako náhražka používají ještě další suroviny. Nejčastěji se jedná o agávový sirup, cukr v ovoci, datle, glukózový nebo kukuřičný sirup. Používá se truvia (erythritol), javorový sirup, med, sušené ovoce, melasa, palmový a kokosový cukr nebo sladěnka a další obilné slady.

Vysoký obsah energie v cukru bez dalších prospěšných látek vede k neustálým snahám o joho nahrazování. Nejvíc je ho přijímáno v nápojích, toto číslo pořád stoupá a s ním i riziko obezity a zrychluje i riziko stárnutí. Poznání stévie ocení mimo jiné i diabetici, kteří si tak mohou sami vypěstovat zdroj příjemně sladké chuti bez prázdných kalorií.

KOMPLETNÍ SERIÁL BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA ZDE



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...