
Seriál bylinková zahrádka: bobkový list je bylinkou vítězů
Předně – bobkový list nepochází z žádné malé bylinky, nýbrž z dekorativního stromku. Zdobení má ve svém repertoáru odjakživa. Vavřínové věnce byly symbolem vítězství, ale vy můžete s jeho listy bodovat spíše v kuchyni. Léčivé síly v sobě má spoustu. Není tedy náhoda, že je spojený s triumfy.
Léčivo z kořenky
Vavřín vznešený je vskutku zajímavá rostlina. Do květináče za okno je moc velký, do zahrady zase malý. Původně sice dorůstal až dvanácti metrů výšky, dnes už ale jeho kultivary dorůstají menších rozměrů. Přesně se tak hodí pro vytvoření nejvyššího patra bylinkové zahrádky. O přítomnosti stálezeleného keře nebude v zahradě pochyb, protože kolem sebe šíří typické aroma.
V květináči i zahrádce vypadá zajímavě, dá se totiž vypěstovat do krásných podob. Kuželovitá koruna si říká o holý kmen a mnozí se tak snaží udržovat vavřín v této atraktivní podobě.
Starobylá rostlina byla součástí rituálů, kdy předkové objevili vliv vavřínu na lidské zdraví. A že těch účinků je!
- Pleťová tonika nebo obklady na aknózní nebo stárnoucí pleť, zjemňuje vrásky.
- Odvary na anginu pectoris, astma, bakteriální i virové infekce.
- Uleví při nachlazení.
- Suchá pokožka kdekoliv na těle, zejména při ekzému; také zklidňuje pokožku postiženou růžovkou (příp. jinak se zbarvující kůži).
- Čaj čistí organismus, prospívá tedy např. na revmatické potíže. Požít se dá na obklady tržných ran.
- Věří se, že posiluje paměť, koncentraci a racionální myšlení podmíněné aktivitou a iniciativou.
Bylinka i okrasný stromek
Zelené kožovité lístky neopadávají. I tak se ale používají spíše sušené, než čerstvě natrhané. Při vaření se používají různě. Jeden čerstvý lístek se vyrovná dvěma sušeným, vždy se ale přidávají hned na začátku vaření a po chvilce je potřeba jejich odebrání.
Patří ke zvěřině. Takový bažant nebo zajíc by bez bobkového listu ztratily mnoho z pověsti delikates. Patří do milované i nenáviděné rajské omáčky, do poctivé zelňačky, kulajdy, chuť propůjčí bramboračce a zapomenout nelze ani na stálici českých hrnců – na svíčkovou. Vespolečnosti černého úeúře a nového koření totiž dokáže vytvořit chuť, na kterou jsou české domácnosti tak pyšné!
Žluté květy se na vavřínu objevují v březnu a plodem jsou černé bobule. Bobkový list se sklízí podle potřeby v průběhu roku. Částečně jej dokáže nahradit tymián –okaz na čl.
Tolik síly v zeleném lístku!
Z minerálních látek je v listech vavřínu ponejvíce zastoupen vápník. Obsahuje také nezanedbatelné množství železa, zinku, hořčíku a forforu.
Bolestivé artritické klouby netrápí jen starší generaci. Bobkový list může být při těchto potížích obrovským pomocníkem. Účinné látky je pročistí od usazenin a kyseliny močové. Pohyb se tak stane příjemnějším, jednodušším a hlavně bezbolestným.
Zbystřit by měli ti, kteří hledají řešení (nebo alespoň zmírnění) revmatických obtíží. Revmatoidní artritida patří mezi autoimunní onemocnění, což znamená, že nastalproblém někde v imunitním systému. Projevuje se to reakcí proti vlastním tkáním. Objevuje se chronický nitrokloubní zánět, ztluštělá kloubné výstelka a navíc bílé krvinky produkující nadměrné množství látek, keré zatěžují kloub a vlastně celý organismus. Méně nápadným projevem je pak únava, snížená výkonnost a malátnost. Lepší nápad, než posadit se tak s čajem z bobkového listu, nemůžete dostat.
Vavřínový detox
„Vavřínová kůra" pro odplavení solí z těla probíhá tři dny. Průběžně během dne se upíjí 300ml odvaru. Pozorovat můžete častější nucení k návštěvě toalety a lehce do růžova zabarvenou moč. To už značí odplavování solí. Dalších 300 ml odvaru si lze dopřát znovu za týden, aby měl organizmus čas na regeneraci.
Očista organismu a hubnutí
Je jasné, že při očistě těla se jedná o stěžejního pomocníka. Po bobkovém listu se ale nebojte sáhnout ani přidietách. Do těla dostane minerální látky a vitamíny, které by mohly v dietním jídelníčku chybět. Kroměčaje jej můžete přidat na drobno nasekaný do rý že nebo polévky. Zejména v kombinaci bobkového listu a silného vývaru bude v talíři obrovská dávka energie.
Olej s extrakty bobkového listu
Mezi oblíbené přípravky k potírání bolavých míst patří oleje. Z obkového listu se připravuje následovně:
Do dvou deci 70% lihu naložte na jeden den 50g bobkovýho listů. Po čtyřiadvaceti hodinách přilijte půl litru olivového oleje a šest hodin zahřívejte ve vodní lázni. Ta však nesmí vařit, aby došlo k důkladnému vyluhování léčivých extraktů. Směs je třeba propasírovat, uzavřít v lahvi a uchovávat v ledničce. Bolestivá místa se pak potírají podlepotřeby.
Proceduru lze doplnit obklady postižených míst. K tomuto účelu poslouží koncentrovaný odvar nebo výluh z listů v olivovém oleji.Látku či gázu pak přikládejte na revmatická místa několikrát za den.
Nejvíc aroma načerpá bobkový list z dostatku slunečních paprsků a půdy bohaté na živiny. Pokud dostane navíc místo u zdi, kde bude chráněný před prudkým a studeným větrem, pak se můžete těšit na voňavý keřík s kvalitními listy. V květináči jej schovejte včas před chladem.
Sušený určitě doma máte, neváhejte a vysaďte si keřík,ať jej ochutnáte i čerstvý.
Diskuse k článku