Sázíme bahenní rostliny: Jako doplněk zahradního jezírka nebo jako součást bahenní zahrady
Máte na vaší zahradě vodní jezírko a nevíte, čím ho osázet? Přemýšlíte, čím vyplnit prázdný kout vaší zahrady? Nebo zkrátka toužíte po změně? Pak vyzkoušejte bahenní rostliny, které skvěle doplní zahradní jezírko, nebo s nimi jednoduše vykouzlíte novou bahenní zahradu. Jak se bahenní zahrada vytváří? A jaké bahenní rostliny si do ní pořídit? Poradíme v tomto článku.
Bahenní rostliny mohou doplnit prostředí vodního jezírka nebo mohou vytvořit zcela novou část – a to bahenní zahradu. Jaká jsou pravidla pro vysazování rostlin? Je to snadné, jednotlivá pravidla shrnujeme níže.
Bahenní rostliny a jejich výsadba k zahradnímu jezírku
Chcete mít okraj vodního jezírka ukončený záhonem, kde budou bahenní rostliny? Pak postupujte následovně.
1. Fólii, která se umisťuje na dno jezírka, ponechejte delší.
2. Na okraj jezírka, který bude schodovitý, nasypejte štěrk nebo jiný okrasný kámen.
3. Bahenní rostliny můžete ohraničit malými nebo velkými kameny.
4. Dbejte na to, aby fólie nevyčuhovala nad jezírko. Působilo by na ní UV záření, a vy byste tak zkrátili její životnost.
Bahenní zahrada: Vymezte si určitý prostor pro bahenní rostliny
Začněte tím, že si vyberete část vaší zahrady, ve které chcete bahenní rostliny pěstovat. Některé rostliny mají rády stín, jiné potřebují slunce. Vybírejte podle toho.
Jak snadno a rychle vytvořit bahenní zahradu?
1. Ve vybrané části zahrady vykopejte jámu do hloubky okolo 50 centimetrů.
2. Na dno umístěte fólii z polyetylenu. Seženete ji v stavebninách, cena za m2 se pohybuje okolo pěti korun.
3. Do fólie udělejte několik otvorů a zasypte ji vrstvou štěrku.
4. Zasypejte kvalitní zeminou, do které nasázejte rostliny. Pravidelně zalévejte podle potřeby.
Proč si pořídit bahenní zahradu?
- je to přírodní forma zahrady
- díky přísunu vody přilákáte některé živočichy (ptáky, žáby a další)
- bahenní rostliny nevyžadují složitou údržbu
- rostliny mohou být součástí jezírka, kde můžete pěstovat ryby nebo se sami koupat
Které bahenní rostliny jsou pro vysázení vhodné?
mochna bahenní (Potentilla palustris)
Patří mezi vytrvalé bahenní rostliny, kvete světle fialově pouze v červnu a červenci. Dorůstá až do výšky 60 centimetrů a pro správný růst vyžaduje minimálně polostín, ideálně slunce. Rostlina se dříve využívala v lidovém léčitelství, má vysoký obsah tříslovin.
blatouch bahenní (Caltha palustris)
Rostlina dorůstá výšky maximálně 30 centimetrů a má výrazné žluté květy. Kvete od dubna do června. Pro růst vyžaduje vlhké, podmáčené prostředí a také světlo. Dříve se blatouch používal v lidovém léčitelství, později se zjistilo, že je jedovatý.
kyprej obecný (Luthrum salicar)
Rostlina je vysoká 70 centimetrů, může ale přesahovat i metr. Kvete červeno - fialově od června do září, pro správný růst potřebují tyto bahenní rostliny slunečná až pohostinná místa.
haluha vodní (Oenanthe aquatica)
Tato rostlina vyžaduje pohostinné až slunečné prostředí s vlhkou půdou. Dorůstá až do výšky 1,5 metru a kvete bíle od června do srpna. Rostlina je jedovatá, dříve se ale používala při obtížích s kašlem nebo nadýmáním.
ďáblík bahenní (Calla palustris)
Specifické bahenní rostliny dorůstají až do výšky 30 centimetrů. Kvetou od května do července a jsou jedovaté. Vyrůstat mohou ve stínu i polostínu.
kosatec mečovitý (Iris ensata)
Rostlina kvete od května do července žlutým, modrým nebo fialovým květem. Může dosahovat výšky až jednoho metru, pro správný růst potřebuje otevřená slunečná místa. Kosatec je stejně jako mnoho dalších bahenních rostlin jedovatý.
rozrazil potoční (Veronica beccabunga)
Tyto bahenní rostliny patří do řádu hluchavkotvarých, kvetou světle modře od května do konce srpna. Mohou dorůst až do výšky 40 centimetrů a potřebují slunečné stanoviště.
máta vodní (Menta aquatica)
Bahenní rostliny jsou vhodné pro polostinná nebo slunná místa. Rostlina rychle roste, kvete od června do října růžovo-fialovými květy. Mátu je vhodné během růstu zasříhávat.
Diskuse k článku