
Sálavé panely: vliv na zdraví a časté mýty, se kterými se můžete setkat
Při výběru vhodného systému vytápění rodinného domu nebo bytu bychom se měli zaměřit nejen na pořizovací a provozní náklady či komfort při používání, ale také na vliv na zdraví. S rozmachem elektrického vytápění v podobě sálavých topných panelů se na nás čtenáři často obrací s dotazem, jedná-li se zdravý a pro lidský organismus šetrný způsob vytápění. Existuje totiž několik mýtů, které kolují právě v souvislosti se sálavými panely. Pojďme se blíže zaměřit na to, jak sálavé zdroje tepla na lidský organismus skutečně působí.
Sálavé zdroje tepla se používají i v rehabilitačních centrech
Hned v úvodu je namístě zmínit, že sálavé zdroje tepla se již řadu let používají v mnoha profesionálních lékařských zařízeních a rehabilitačních centrech. Sálavé teplo totiž vykazuje rehabilitační účinky – pozitivně působí na kardiovaskulární a imunitní systém i pohybové ústrojí.
Na principu sálání tepla fungují infrasauny i speciální prohřívací kabiny, které s oblibou využívají i profesionální sportovci. A na podobném principu fungují také sálavé topné panely, které se používají pro vytápění domácností. Neviditelné záření v infračerveném spektru dopadá přímo na povrch těla, které se prohřívá. Při pobytu v místnosti tak dosáhnete tepelné pohody i při nižší pokojové teplotě. Sálavé panely navíc začnou vyzařovat teplo prakticky ihned po zapnutí, a tak k ohřevu těla i okolních předmětů začne docházet okamžitě.
Záření ze sálavých panelů se podobá slunečnímu
Používání sálavých topných panelů je pro lidský organismus přirozené, a to z důvodu, že jde o záření v infračerveném spektru odpovídající slunečnímu záření. Pobyt v místnosti se sálavými topnými panely tak můžeme přirovnat k pobytu na slunci. To oceníme zejména v zimním období, kdy je intenzita slunečního záření slabší. Pocitu tepla a prohřátí povrchu těla tak snadno dosáhneme i v těch nejsychravějších dnech, kdy po slunci není ani památky.
Vytápění bez nepříjemného víření prachu
U klasických zdrojů tepla, které pracují převážně na principu konvekce, dochází k cirkulaci ohřátého vzduchu, a tedy i k víření prachu, který se v každém prostoru vyskytuje přirozeně. Vzhledem k tomu, že sálavé panely ohřívají vzduch jen minimálně, nedochází k nadměrnému víření prachových částic. Z toho důvodu se sálavé panely doporučují jako vhodný zdroj tepla i pro alergiky, astmatiky a osoby s jinými onemocněními dýchacího ústrojí.
Sálavé panely nevysušují vzduch
Vlhkost vzduchu v interiérových prostorách by se v zimním období měla pohybovat v rozmezí od 45 do 60 %. Správná vlhkost vzduchu je při dlouhodobém pobytu pro lidský organismus důležitá, protože zvyšuje jeho obranyschopnost. V příliš suchém prostředí se snadno šíří mikroorganismy i alergeny, tělo navíc rychle ztrácí vodu a dochází k vysušování sliznic. Bohužel, právě konvekční radiátorové vytápění vzduch vysušuje a výrazným způsobem snižuje jeho vlhkost.
U sálavých topných panelů k tomuto jevu nedochází, a tak je udržení adekvátní vlhkosti podstatně snazší. Infračervené paprsky totiž vzduchem volně prochází, aniž by mu odebíraly přirozenou vlhkost. Vzhledem k tomu, že teplo dopadá přímo na okolní předměty, se sálavé teplo současně podílí na vysoušení vlhkých stěn a snižuje nebezpečí vzniku zdraví škodlivých plísní.
Strašák jménem elektrosmog
Denně jsme vystaveni nadměrnému množství elektronických přístrojů, které produkují elektromagnetické záření. Právě obavy z nadměrného elektrosmogu patří mezi nejčastější mýty spojené se sálavými topnými panely. I když jsou příkony panelů vyšší než u běžné spotřební elektroniky, musíme si uvědomit, že moderní elektrické topné systémy splňují přísné normy a jsou zkonstruované tak, aby bylo elektromagnetické záření co možná nejnižší.
I když se na trhu stále objevují zastaralé konstrukce panelů produkujících elektrosmog v nadměrném množství, přední výrobci topných systémů tento problém již eliminovali. Například český výrobce Fenix vyrábí moderní sálavé topné panely ECOSUN, které spadají mezi elektronická zařízení první třídy, a tedy obsahují ochranné uzemnění. Konstrukce panelů funguje jako uzemněná kovová skříň, která zajišťuje kompletní odstínění elektromagnetických vln. Při pořízení sálavých topných panelů ECOSUN tak z elektrosmogu nemusíte mít žádné obavy.
Zónové vytápění zajistí nastavení teploty v jednotlivých místnostech
Jasnou výhodou sálavých topných panelů je jejich snadná regulace a takřka okamžitý náběh. Snadno tak ve své domácnosti vytvoříte systém zónového vytápění, díky kterému si teploty v jednotlivých místnostech upravíte podle aktuální potřeby. Z hlediska vlivu na zdraví je totiž žádoucí, aby byla vnitřní teplota v jednotlivých místnostech rozdílná podle typu a účelu. Obecně se doporučuje nastavit teploty v interiérech následovně:
- Obývací pokoj: 20 až 22 °C
- Ložnice: 18 až 20 °C
- Koupelna: 22 až 24 °C
- Dětský pokoj: 20 až 21 °C
- Chodby a předsíně: 17 až 19 °C
Při použití klasických topných systémů je přesné nastavení teplot v jednotlivých místnostech obtížné. Sálavé panely však do systému zónového vytápění zakomponujete snadno a teploty na požadované úrovni udržíte dlouhodobě. Panely jsou totiž schopny pružně reagovat na změny teplot. Díky tomu například prostor koupelny vyhřejete v krátké době. Stejně tak snadno upravíte teplotu v kuchyni ve chvíli, kdy se prudce zvýší při použití sporáku, trouby či jiných spotřebičů, které produkují velké množství tepla.
Sálavé topné panely se považují za zdroj tepla, který je pro lidský organismus šetrný a přirozený. Hlavní výhodou je ohřev místností bez snížení vlhkosti vzduchu, která je pro zdravé bydlení zásadní. Pokud sáhnete po kvalitních sálavých panelech od ověřených výrobců, například po zmiňovaném topném panelu ECOSUN od společnosti FENIX, nemusíte mít obavy ani z nadměrné produkce elektrosmogu.
Diskuse k článku