Průvodce výběrem garnýží: materiál, tvar, průměr, délka a další parametry
Vybrali jste si poutavé záclony a závěsy, které zajistí stínění vašich oken a podtrhnou vzhled interiérového prostoru? Nezapomínejte, že stejně důležité jako samotný stínicí textil je i systém jeho zavěšení. Garnýže musí splňovat praktický i dekorativní účel a svým vzhledem musí navazovat na styl místnosti. Přinášíme vám přehledného průvodce výběrem garnýží, díky kterému vyberete takový typ, který vám bude nejlépe vyhovovat.
Garnýže se vyrábí z různých materiálů
Garnýže se vyrábí z různých materiálů. Zaměřme se především na klasické tyčkové, protože těm kolejnicovým se budeme podrobněji věnovat v samostatném pokračování. Na trhu se nejčastěji setkáte s garnýžemi z těchto materiálů:
Plastové garnýže
Garnýže z plastu patří do kategorie nejlevnějších výrobků. Nevynikají honosným vzhledem, na druhé straně mohou být při kvalitním zpracování lehké, pružné a odolné. Na trhu jsou dostupné v mnoha barevných provedeních včetně imitace kovových povrchů. Pokud nechcete do garnýží investovat velké částky a hledáte funkční řešení zavěšení záclon a závěsů, ty plastové vám dobře poslouží. Vyhněte se však nejlevnějším typům, které se snadno poškrábou a mohou se pod tíhou textilu prohýbat.
Kovové garnýže
Na druhé straně tu máme garnýže kovové, které naopak patří do kategorie luxusnějších a dražších typů. Dostupné jsou v různých typech povrchové úpravy a materiálu od nerezu přes hliník po mosaz nebo satin či nikl. Kovové garnýže vypadají moderně a skvěle se doplňují s interiérovými kovovými doplňky. Počítejte však s vyšší hmotností, kvůli které musí být konzole připevněny dostatečně dlouhými vruty. Také manipulace s těžkými kovovými garnýžemi může být při sundávání záclon či závěsů složitější.
Dřevěné garnýže
Klasickým typem garnýží jsou ty vyrobené ze dřeva. Používaly se s oblibou před několik desítkami let, své příznivce však mají i dnes. Vzhledem k výraznému vzhledu se hodí do interiérů, ve kterých hrají dřevo a jiné přírodní materiály prim. Pro svůj rustikální vzhled se hojně objevují na chatách i chalupách. Dřevěné garnýže se vyrábí i v luxusním provedení, mohou být doplněné o ručně vyřezávané ornamenty nebo vyrobené z mahagonu či jiných exotických dřevin. Aby vám dřevěná garnýž dlouho vydržela, musíte ji pravidelně čistit a jednou za čas naimpregnovat či přelakovat.
Výběr garnýže podle průměru tyče
Jedním z důležitých parametrů, na které byste se při výběru garnýží měli zaměřit, je průměr použitých tyčí. Právě podle toho často poznáte, jedná-li se o garnýže kvalitní, nebo naopak ošizené. Výrobci garnýží se často snaží na materiálu ušetřit a vyrábí tyče nedostatečného průměru, které se mohou po nějaké době začít prohýbat či dokonce lámat. Vyhýbejte se garnýžím, které mají tyče široké jen 12 až 15 mm. Nevypadají moc dobře a téměř nic neudrží. Kvalitní garnýže by měly mít průměr alespoň 16 mm, ty luxusnější pak mohou mít i více než 25 mm. Platí, že čím větší průměr, tím větší nosnost.
Pořiďte si garnýž vhodné délky
Často se na nás obracíte s dotazem, jakou délku garnýže zvolit pro konkrétní typ okna. Je třeba si uvědomit, že každý typ garnýže má trochu jinou konstrukci a jinou délku dekorativní hlavice. Obecně však platí, že garnýž by měla mít přes cca 25 cm z každé strany (včetně hlavice). Pro okno o šířce 100 cm byste proto měli pořídit garnýž širokou přibližně 150 cm.
Na co dalšího se při výběru garnýže zaměřit?
Materiál, průměr a délka patří mezi nejdůležitější parametry při výběr garnýží. Při výběru však sledujte i další parametry, například způsob uchycení, který může být buď do stěny, nebo do stropu. Chcete-li před okno umístit jen závěs, pořiďte si garnýž jednořadou, chcete-li ji zkombinovat i se záclonami, pořiďte garnýže dvouřadé. Zaměřte se také na to, jsou-li garnýže prodávány v kompletu a zdali mají v balení všechny prvky včetně kotvicích dílů. V opačném případě byste je museli pořizovat zvlášť.
Vedle klasických tyčových garnýží se s oblibou používají i garnýže kolejnicové. O charakteristických rysech jednotlivých typů a jejich výhodách a nevýhodách se zaměříme v pokračování článku:
DÁT PŘEDNOST KLASICKÝM GARNÝŽÍM, NEBO KOLEJNIČKÁM?
Čtěte také:
Diskuse k článku