Pasířství - historické řemeslo, které má i dnes co nabídnout
V dnešní době jsou řemesla založená na tradici a poctivé ruční práci spíše vzácností. I přesto ale můžeme narazit na šikovné umělecké kováře, řezbáře nebo třeba šperkaře, kteří tvoří jedinečné a originální výrobky a doplňky. Slyšeli jste ale někdy o pasířství? Že ne? Pak je nejvyšší čas to napravit. Pasířské práce mají totiž i v dnešní moderní době co nabídnout.
Pasířství si cenili už rytíři ve středověku
Chceme-li se dozvědět více o vzniku pasířství, musíme zabrousit hluboko do historie. Pasířské práce, které částečně vycházejí z kovářství, ale i zlatnictví a stříbrnictví, se totiž výrazně rozvinuly už ve 13. století. Není divu. Právě toto období plné rytířských turnajů a panstva, které se rádo zdobilo, dalo vzniknout mnoha zajímavým oborům od mečířství až po platnéřství. Jakou úlohu tedy pasíři měli? Poměrně významnou. Brnění ani civilní oblečení tehdejších občanů totiž nemělo kapsy a tak všichni ať už panského nebo prostého původu nosili nejrůznější pásy a opasky. Právě pásy, které sloužily k zavěšení meče, dýky nebo váčku zhotovovali pasíři. Pracovali s mědí, mosazí i zlatem. Vyráběli nejrůznější ozdoby a háčky a ty pak našívali na kůži, brokát nebo samet podle přání a postavení zákazníka. Díky přesnosti a šikovným rukám pasířů tak vznikaly opravdové skvosty a jedinečné pásy, které svoji propracovaností udivují ještě dnes.
Pasířské práce se ani dnes příliš nezměnily
Okolo roku 1800 se pasířství stalo samostatným řemeslem, které se, i když v menší míře, učí dodnes. I když už dnes pasířské práce nenabízí zdobené pásy a úchyty na meč, technika, kterou pasíři používají, se příliš nezměnila. Pasíři dnes, stejně jako v minulých stoletích, potřebují především trpělivé a šikovné ruce. Pracují s nejrůznějšími barevnými kovy, jako je například měď, mosaz, nebo stále oblíbenější nerezová ocel. Pasíři pak tyto kovy za studena tváří a obrábí dle potřeby. Zpracovávají také velmi jemné plechy a materiály, které pájí a tvarují do jedinečných ozdob, či designových doplňků. Pasířské práce jsou tak i dnes především o přesnosti, preciznosti a perfektní povrchové úpravě.
Co vám pasířství může nabídnout?
Ptáte se, jak můžete pasířství využít v běžném životě? Možností je hodně. V České republice najdete řadu firem, které pasířské práce nabízejí, jejich záběr je opravdu široký a nabídka se různí. Zkušený pasíř vám totiž může vyrobit vše od originálních mříží a zábradlí, přes drobné předměty do interiérů jako jsou svícny, věšáky nebo vázy až po schránky, okrasné nápisy či vývěsní štíty. Pasířství má také velmi blízko ke šperkařství, u některých pasířů si tak můžete koupit drobné ozdoby, brože, či umělecké plastiky.
Významnou úlohu hraje pasířství také při rekonstrukci dobových předmětů či prostor. Potřebujete do vaší středověké krčmy lustr, který má dobový punc? Nebo sháníte někoho, kdo umí restaurovat i ty nejdrobnější historické předměty? Pak jsou pasířské práce to, co hledáte. Své místo má však pasířství i v dnešních moderních interiérech. Originální, ručně vyrobená dekorace, lampa nebo svícen, totiž může proměnit i obyčejný prostor a dát mu tu správnou atmosféru.
A jaké zkušenosti máte s pasířstvím vy? Chtěli byste kousek z pasířské dílny mít doma?
Podělte se o vaše názory v diskuzi.
Diskuse k článku