Octomilka – nevítaný host s bystrým čichem
S otravnými malými muškami probíhají přes teplé letní měsíce v mnoha domácnostech doslova války. Čas od času se objeví snad u každého doma, ovšem pokud se rozhodnete octomilky dostat pryč, může nastat problém. Drží se tam, kde je jim dobře. Pokud si oblíbily zrovna vaši kuchyň, poradíme vám, jak se jich co nejrychleji a nejúčinněji zbavit, případně jaká zavést preventivní opatření.
Maličké mušky měří jen asi 2 milimetry, přesto dokážou pěkně znepříjemňovat život. Vyskytují se hlavně v letních měsících a jejich největší zákeřnost spočívá ve schopnosti neuvěřitelně rychle se rozmnožovat. V hejnech se pak objevují nad vším dobrým, co není zakryto nebo jinak chráněno. Jejich čich je neomylný, proto přinášíme několik rad, jak lze nad nimi zvítězit.
Co je octomilka?
Kromě octomilky se můžete setkat třeba s názvem vinná muška. Drobný dvoukřídlý hmyz je totiž přitahován vším, co je nakyslé, zkvašené, sladké nebo nahnilé. Barvou se různí – někteří jedinci jsou barvy načervenalé, jiní hnědí, u některých barva přechází až v černou.
Octomilka klade vajíčka do nahnilého ovoce. Je známá pro svou neuvěřitelnou schopnost reprodukce: samička dokáže naklást až 400 vajíček, a v závislosti na teplotě tak máte doma během 4 dnů celou armádu obtížného hmyzu. Zatímco v domácnostech jsou nežádoucí, vědci je milují. Octomilka se hojně využívá v genetických výzkumech a patří ke klíčovým organismům vývojové biologie.
Odkud se octomilky berou?
Octomilky jsou skvělými letci a díky výbornému čichu dokážou najít to nejlepší útočiště. Láká je vůně výše zmíněného, a proto jdou přímo „za nosem“. Stačí pecka ve špatně uzavřeném koši nebo příliš naměklé ovoce a octomilky jsou okamžitě na místě.
V čem jsou octomilky nebezpečné?
Mohlo by nám být jedno, že krouží nad zbytky jídla mezi odpadky. Ovšem kromě toho, že jsou tím otravné, mohou přenášet plísně a kvasinky, což je právě to, kvůli čemu se s nimi tolik bojuje. Ze shnilého ovoce přelétnou na kousek buchty položený na talíři, čímž mohou zvýšit nebezpečí infekcí, jež nemají v čistém domě co dělat.
Zbavte se jich jednou pro vždy
Základní rada zní jednoduše: čistota! Co ovšem dělat, když už se k vám nezvaní hosté nastěhovali? Babské rady i osvědčené a vyzkoušené tipy najdete v krátkém a stručném přehledu:
- maximální čistota: žádné zbytky na lince nebo na stole
- koláče mějte uložené pod ochranným krytem, aby se na ně mušky nedostaly
- lahve od limonády i alkoholu pečlivě uzavírejte, přeci jen jsou octomilky milovnicemi sladkého
- to, co se rychle kazí, skladujte v chladničce
- vynášejte koš pravidelně a co nejčastěji
- octomilky nemají rády vůni hřebíčku, proto můžete využít dekorace, které jej obsahují
- podobně může posloužit miska s octem, v němž se mnohé utopí
- existují i lapače octomilek, ať už klasické proužky nebo moderní elektrické
Boj s nežádoucím hmyzem bývá dlouhý. Nezaměřujte se ale jen na následek – tedy jejich přítomnost, ale také na příčinu. Jakmile se jí zbavíte, ubude i nevítaných hostů. Čistota především platí vždy a hlavně v případě boje proti octomilkám je účinnost stoprocentní.
Diskuse k článku
drkovcim