Nevyhazujte staré pečivo. Poradíme, jak jej zpracovat
Cena mouky se během roku zvýšila o více než 70 %, a tak se z běžného pečiva stává drahocenná potravina. Pokud přemýšlíte, kde byste mohli v době krize ušetřit, zamyslete se, jakým způsobem nakládáte právě s pečivem. Pokud ho nakupujete přespříliš a staré pečivo vyhazujete, do koše letí i stovky korun měsíčně. Pokud to s množstvím nakoupeného pečiva přece jen přeženete, máme pro vás tipy, jak jej dále zpracovat.
Nakupujte přiměřené množství pečiva
Budete-li nakupovat jen takové množství pečiva, které jste schopni zkonzumovat, problémy s následným zužitkování ztvrdlého chleba, rohlíků či housek odpadnou. Upřednostněte každodenní nákupy pečiva před nakupováním do zásoby.
Déle než pár dnů běžné pečivo nevydrží, a tak by vám stejně zbylo. Je také vhodné zamyslete se nad tím, jestli výrobků z mouky nekonzumujete až příliš mnoho. Často lze pečivo nahradit zdravější alternativou, nebo jej z některého chodu zcela vypustit.
6 tipů pro využití starého pečiva
A co tedy dělat, když vám doma ztvrdlé či gumové pečivo přece jen zbyde? Možností je nespočet! Inspirujte se 5 tipy:
Příprava strouhanky
Nejběžnějším způsobem využití starého pečiva je domácí výroba strouhanky. Odpadne vám tak potřeba nákupu strouhanky z obchodu, která v posledních měsících také výrazně podražila. Strouhanku přitom můžete vyrobit nejen ze světlého pečiva (rohlíků, baget, housek), ale také z pečiva celozrnného.
Krutony do polévek i salátů
Křupavý element v podobě krutonů z pečiva podtrhne chuť krémových polévek i zeleninových salátů. Pro výrobu krutonů se přitom hodí nejen rohlíky, ale také bulky, celozrnné bagety a dokonce i chléb. Krutony připravíte nakrájením pečiva na kostičky nebo kolečka a opečením na pánvi. Při přípravě většího množství krutonů použijte troubu. Pečte na 180° po dobu 5 až 10 minut. Získáte krásné rovnoměrně propečené pečivo, které bude krásně zlatavé a perfektně křupne.
Nádivka
Nádivky jsou skvělým celoročním pokrmem. Lze je upéct samostatné ve formě, nebo jimi plnit kuřata, krůty, masové závitky a jiné masné pokrmy. Aby měla nádivka optimální konzistenci, je dobré ji zahustit pečivem. A právě na to vám přijdou vhod ztvrdlé dva tři dny staré rohlíky, bagetky, veky nebo toastové chleby. Je jen na vás, pro jaký recept na nádivku se rozhodnete. Starší pečivo by v ní ale rozhodně nemělo chybět.
Topinky
Máte chléb, který přišel o svou přirozenou vláčnou a stala se z něj gumová hmota z mouky? Pokud jej použijete pro přípravu topinek, rozdíl nepoznáte. Ba právě naopak, pro přípravu topinek je pár dnů staré pečivo ideální, protože nemá tendenci se trhat a drolit a snadněji získá svou křupavou chuť.
Oživení pečiva v troubě nebo mikrovlnce
Pokud jste si chtěli připravit svačinu v podobě rohlíku či bagetky se šunkou, pomazánkou či jinou delikatesou, ale zjistili jste, že je gumové či ztvrdlé, můžete jej jednoduše „oživit“. Stačí, když starší gumové pečivo vložíte do horkovzdušné nebo mikrovlnné trouby. Světe div se, pečivo znovu změkne! Musíte jej však sníst ještě v době, kdy bude alespoň trochu teplé. Po vychladnutí totiž bude ještě tvrdší než předtím.
Pokud hledáte další způsoby, jak v domácnosti ušetřit, přečtěte si i následující články:
Diskuse k článku