Nesmrtelné květy smilu listenatého: barevné slaměnky nepatří jen staromilcům
Buď se vám vybaví tradiční slaměná dekorace nebo usušený barevný kvítek, na který už se možná trochu zapomnělo. Obojí je srávně! Slamněky ze zahrádky v jásavých odstínech nikdy neuvadají, a tak připomínají letní slunce v krásných voňavých vazbách. Sušení je hlavním důvodem jejich vysazování, ale třeba ve Francii našly jejich esence využití i v kosmetice.
Slunce a teplo. Víc netřeba
Smil listenatý vypadá na zahrádce krásně a jeho pěstování se vyplatí hned ze dvou důvodů. Tím prvním jsou barevné květy, které zdobí pozdně letní zahrádky a později stávají nádhernou součástí podzimních suchých vazeb.
Smil patřil mezi nejoblíbenější rostliny v minulém století. Původně australská trvalka se přizpůsobila podmínkám, ale je potřeba pěstovat ji jako jednoletou rostlinu. Vysazená na jaře vykvétá v letních měsísích, nejvýraznější je ale až koncem léta, kdy už mnoho jiných květů v zahrádce nenajdete.
Slaměnky se vysévají v březnu až květnu, na venkovní stanoviště se po předpěstování vysazují v dubnu. Stálezelený polokeřík je náchylný na nízké teploty. Pokud podmínky ale přejí, dosáhne výšky až 120 cm. Většinou ale dosahuje výšky kolem 40 cm. Nejvíc se jim daří na místech, kam se dostanou sluneční paprsky, protože teplo jim naprosto vyhovuje.
Suším, sušíš, sušíme
Nečekejte, až slaměnky ukáží svůj květ. Sklízí se ještě v době, kdy jsou květy uzavřené. Cvazek usušených slaměnek má i praktické využití. Zavěšený do skříně nebo spíže odpuzuje moly.
K sušení se používají celé malé větvičky, které se přidávají k pokrmům jako koření. Vůní připomínají kari a ochutí drůbež nebo vajíčka.
Slaměnky hrají barvami
Slaměnky charakterizují výrazné barvy, avšak základem jsou žluté okvětní lístky. Škála mnoha odstínů a dobré vlastnosti pro sušení jim vybojovaly místo oblíbené květiny pro podzimní vazby. Věnce a kytice se vyjímají v interiéru celou zimu (a většinou vydrží ještě mnohem déle), častěji ale nachází místo v nabídce prodejců před dušičkami.
Pokud mají některé květiny dostat přívlastek „sezónní," pak jsou to jednoznačně slaměnky. Symbol končícího léta prozáří potemnělé dny blížící se zimy.
Do suchách vazeb jsou slaměnky předurčuje neobvyklá stavba – konkrétně odumřelá pletiva, která si ještě po dlouhou dobu drží tvar a barvu. Ve věncích je jim oporou slaměný nebo polystirenový základ. Vytvořit si ho podle svého gusta proto může každý sám.
Slaměnkovým olejem proti stárnutí
Slaměnkový esenciální olej ovlivňuje rychlost stárnutí. Dokáže zjemnit vrásky a jizvy, projasňuje pleť, obnovuje ji a působí antibakteriálně. Používá se zevně i vnitřně, zváště použití k masážím přináší zvláště příjemné pocity. Sami si s pomocí několika kapek promasírujete spánky, což přináší úlevu od stresu, napětí i bolesti hlavy. Vůně oleje uklidní po stresové situaci a emočním vypětí.
Tajemství francouzské kosmetiky odhaleno
Na některých místech (kupříkladu na Korsice) výrazně vonící slaměnky spojují s bujnou přírodou. Právě ve Středomoří začali postupně objevovat váni a léčivé účinky. Vedle parfémů se vyráběly masti s protizánětlivými účinky, jež zahojily všechny šrámy. Potřeba květů pro získání hodnotného esenciálního oleje se pohybuje v tunách, což se odráží na ceně takových produktů. S takovým množstvím by si sama příroda jen těžko poadila, proto lze narazit na hektary slaměnkových plantáží.
Slaměnkový olej tvoří příjemné vůně v aromalampě. Lze jej kombinovat i s dalšími vůněmi: levandulí, růží, limetkou, citrusy či růží ylang-ylang.
Slaměnky do potpourri a do vazby
Barevné přírodní aromatické směsi plní funkci osvěžovače vzduchu, proto se do nich používají především voňavé ingredience. Květy slaměnek se mohou ocitnout ve společnosti hoblin dřeva cedru, cypřiše nebo jalovce, listů levandule a rezedy, řezů citrusů, skořice, hřebíčku, sušených plátků citrusů a dalších. Suroviny pro pot pouri můžete shromaždovat průběžně.
Vytvořit kytici ze suchých květin není jen tak. Každá květina stárne svým vlastním tempem a proto je třeba vybírat podobné typy. Kytici si doma můžete vypěstovat celou:
- Limonka chobotnatá, tatarská a širokolistá: liší se výškou, listy nebo květenstvím. Barvami ale také umí rozzářit záhonky a suché vazby.
- Nenápadný, jemný a drobný smilek růžový se zasazujte do vazeb v malém svazečku, jinak je snadno přehlédnutelný.
- Podobně se používá suchokvět roční, jehož fialové kvítky jsou ještě jemnější.
- Do vazeb nezapomeňte přidat nevěstin závoj. Ne však textilii, ale šater latnatý, který si označení vysloužil vznešeností a bohatým úborem bílých květů.
- Zimní vázy a kytice ozdobí velké různobarevné hortenzie. K sušení se hodí až podzimní. I se stonkem ponořeným ve vodě pozvolna sesychají. Kyselostí vody a výběrem místa pro sušení nakonec ještě můžete ovlivnit barvu.
Slaměnky si možná pamatujete ze zahrádek babiček, kde patřily mezi hojně využívané rostliny. Nepatří ale jen ke staromilcům, místo na zahrádkách si zaslouží i dnes. Hravé barvy totiž nikdy nevyjdou z módy.
Diskuse k článku