Minimalistický styl může být odpovědí na konzum a nadspotřebu
Kolik věcí potřebujete, abyste byli spokojení? Minimalismus se dá pojmout jako umělecký směr nebo rovnou způsob života. Nečekejte nic jednoduchého, jakkoliv se to tak na první pohled může jevit. Minimalistický styl přináší volnost, jednoduchost a prostor. Základem je barva, která to všechno vystihuje. Dominantní sněhobílá se objevuje na nábytku, stěnách, podlaze i doplňcích.
Kromě střídmosti v barevném schématu je pro minimalismus typická i strohost ve vybavení a doplňcích. Nadčasový styl se ale neobejde bez precizní řemeslné práce nebo na střídmosti při výběru textilií.
Základ minimalismu: žijte jednoduše
Když vynecháte z nákupu zbytečnosti, tak zbyde víc prostředků na to podstatné – kvalitní nábytek. Ten by měl být základním stavebním kamenem minimalismu. Výtvory jsou sice jednoduché, avšak i za takovým designovým kusem se skrývá spousta práce a dovedností.
Hodně věcí s sebou nese hodně problémů. V interiérech se to týká přeplněnosti prostoru, neorganizovanosti až nepořádku. Minimalismus naopak vyžaduje organizaci, čistotu a schopnost nevytvářet zmatek.
Možná bude potřeba zredukovat množství věcí, bez kterých se neobejdete. Žádné hromadění nezbytných skleniček, hrnků a "lapačů prachu". Uvidíte, že vytvářet zásoby nepostradatelných věcí není potřeba.
Je jednodušší minimalistický styl obdivovat, než v jeho duchu zařizovat a udržovat ho.
Tipy, jak zařizovat minimalisticky
- Nakupování není lov, proto kupujte jen to, co opravdu potřevujete. Nedělejte si z domova skladiště nepotřebných věcí.
- Pořídíte-li něco nového, zbavte se jiné staré věci.
- Málo věcí zapadá do jednoduché rovnice pro úsporu času. Méně věcí, méně nepořádku, rychlejší úklid.
- Zlaté pravidlo „Use it or lose it" - co nepoužíváte, toho se zbavte.
- Nejtěžší je začít, pak už jde redukování věcí od ruky. Je jedno odkud, hlavně se odhodlat k akci.
- Pokud chcete pořídit novou věc, zkuste si představit její využití za půl roku. Máte představu o tom, k čemu ji budete využívat? Bude vás ještě bavit? Pokud pochybujete, bude rozumnější nákup neuskutečnit.
- Sledujte trendy, protože jen tak udrříte svůj minimalistický byt příjemný a aktuální.
Elementy stylu
Minimalismus je potřeba založit na věcech, které skutečně milujete a nedokážete si bez nich představit život. Ty tvoří základ. A vlastně všechno ostatní je navíc. Mějte rádi to, co máte!
Kdo se nadchne pro minimalismus je na nejlepší cestě ke spokojenosti. Pro tu nepotřebujete spoustu věcí, zásoby a skladování nepoužitelného harampádí. Umění naučit se potřebovat jen tolik věcí, kolik můžete mít zrovna po ruce, není jednoduché.
Takový život ale znamená i menší produkci odpadu. Plýtvání patří mezi nepěkné symboly současné generace. Jenže jak se všemi nepotřebnými věcmi naložit? I problém s produkcí odpadu souvisí s minimalistickým životním stylem!
Nádech extravagance v minimalismu
Není pravda, že by minimalismus nedával prostor pro extravaganci. Důkazem může být využívání průhledného nábytku nebo bláznivých tvarů.
Jako transparentní materiál se pro nábytek používá odolný plast, který se jen tak nepoškrábe. V nejlepším případě připomíná sklo, které má také své místo.
Barvy v minimalismu povoleny
K bílé barvě se kromě černé a šedé snadno vybírají jednoduché doplňky a textilie v zářivém odstínu. Fuchsiová či královská modrá působí elegantním dojmem, tlumená horčicová vnese klid a nádech přírody.
S barvami ale šetřete a vybírejte jen jeden výrazný a praktický kus. Čistota, prostor a přítomnost jen nutných věcí je totiž právě to, co tvoří podstatu minimalismu.
K bílému nábytku se nemusíte bát ani kombinace více výrazných barev na jednotlivých prvcích. Svítivě růžový polštář, jedovatě zelená lampička a váza blankytně modré barvy jsou sice na první pohled neslučitelné doplňky, avšak ve strohém interiéru taková kombinace nevadí.
Problém by mohly dělat velké barevné plochy, jako koberec, závěsy a textilie na pohovce.
Jaký je minimalistický život?
Říká se tomu katalogový domov a pro běžný život je nepoužitelný. Pečlivě naklizeno, perfektně čisto, dokonalé kusy nábytku bez otisku prstu a podlaha beze smítka. Ani prach v takových domech neexistuje, natož kočičí nebo psí chlup. Na obrázky se dívá pěkně, jenže jak by se v takových podmínkách žilo dennodenně s klasickými rodinnými rituály a o nepořádných dětech nemluvě?
Pokud tedy toužíte po inspiraci v minimalismu, vemte si z něj to nejlepší:
- Vytvořte jednoduché, přehledné a příjemné místo
- Použijte minimum barev
- Základní barvou je bílá
- Nebojte se lesku
- Nezapomeňte na přírodu – květiny, dřevěnou podlahu, hodně světla
- Dbejte na jednoduchost a použitelnost
Minimalismus není levný. I když nepotřebujete mnoho věcí, kvalita cenově vyváží množství.
Důležité ale je, aby se v interiéru dobře žilo. Na to myslete při každém výběru nového kusu nábytku i dekorace.
Když design, tak se všim všudy: do minimalistického interiéru nezapomeňte na bonsaje.
Pěstování bonsají pro začátečníky
Diskuse k článku