Konec ustavičného malování. Postará se o to omyvatelná barva na zeď
Představte si následující situaci. Po vytrvalém odkládání jste se konečně rozhodli, že nastal ten správný čas na vymalování bytu. Po několika dnech práce máte hotovo a výsledek si jednoduše nemůžete vynachválit. Všechny místnosti se nyní pyšní hezkým novým nátěrem. Jenže pak se začnou dít věci. O stěnu na chodbě se otře domácí mazlíček, který se zrovna vrátil z vydatné procházky a nezbedný potomek vyzdobí dětský pokoj pastelkami. Ve výčtu podobných nehod bychom mohli pokračovat do nekonečna. A právě v takových případech by vám mohla pomoct takzvaná omyvatelná barva.
K čemu slouží omyvatelná barva na zeď?
Co přesně omyvatelné barvy nabízejí? Odtušíte to již ze samotného pojmenování. Omyvatelná barva by totiž měla vydržet mytí vodou. V praxi to znamená, že když se na stěně objeví nějaká nečistota, stačí vzít navlhčený hadřík a špínu jednoduše setřít. Díky tomu si zeď i po letech zachová čistý vzhled a vy nebudete mít potřebu neustále dokola malovat.
Pokud se rozhodnete pro pořízení omyvatelné barvy, měli byste především pečlivě vybírat. V kamenných prodejnách i internetových obchodech na vás bude čekat skutečně široký výběr a vy se tak můžete velmi lehce splést. S běžnými nátěry ten omyvatelný nejspíše nezaměníte, pozor si však dejte na barvy otěruvzdorné. Ty slouží k něčemu jinému – pokud se opřete o zeď vymalovanou otěruvzdornou barvou, neměli by vám na oblečení zůstat žádné otisky či stopy.
Omyvatelná barva umí dobře posloužit. Kvalitu však nepodceňujte
Velmi záleží také na kvalitě. Ne všechny omyvatelné barvy se vyznačují stejnou odolností. Levnější barvy zpravidla příliš omyvatelné nejsou, přestože se tím mnohdy chlubí na obalu. Použití nekvalitní omyvatelné barvy by se vám mohlo obratem vymstít. Společně s nečistou byste ze stěny mohli rovnou setřít i kus nátěru. Jindy se zase může stát, že ochranou vrstvu smyjete hned s prvním čištěním. V tu chvíli ztrácí takový nátěr svůj význam.
Zájemci o omyvatelné barvy nemusí mít strach, že by v obchodě nenašli požadovaný odstín. Bílý nátěr je samozřejmostí. Matné omyvatelné barvy od klasického nátěru prakticky nerozeznáte. Na trhu se však vyskytuje opravdu mnoho barevných variant. Pokud vysněný odstín přece jen nesežene, můžete si jej podle svých představ připravit prostřednictvím tónování. Zároveň dejte pozor na podklady s vysokou savostí. Případnou vysokou savost je ještě před nanesením omyvatelné barvy potřeba snížit použitím příslušné penetrace, která se vsákne hlouběji do podkladu, takže nevytváří nadbytečné vrstvy. Primárně však penetrace poslouží pro zpěvnění podkladu a lepší přilnavost barvy na stěně, nedojde tak k nežádoucímu loupání.
Kvalitní omyvatelná barva na zeď se vyplatí i z dlouhodobého hlediska
Na výběru kvalitního produktu záleží i z dlouhodobého hlediska. Ani omyvatelné barvy vás totiž nadobro nezachrání od občasného malování. Dřív či později se vám nečistoty nepodaří smýt rovnoměrně, což na zdi půjde znát. Pokud se v takovém případě z nějakého důvodu rozhodnete pro návrat ke klasickým barvám, mohou nastat komplikace.
Na podkladu tvořeného méně kvalitní omyvatelnou barvou totiž nový nátěr nemusí vůbec držet. V takovém případě vám nezbude nic jiného než původní barvu kompletně seškrábat. Další nepříjemnost představuje neprodyšná vrstva, která se může aplikací omyvatelných barev vytvořit. Zdivo přestane dýchat, což povede k tvorbě vlhkosti a následnému výskytu nepříjemných plísní.
Omyvatelná barva se hodí do koupelny i do kuchyně
Omyvatelné nátěry se nejčastěji využívají v místnostech, které jsou náchylnější ke znečištění. Zpravidla se tak hodí například do kuchyně, kde se nějaké té nehodně při vaření patrně nevyhnete. Omyvatelnou barvu si budete pochvalovat také v koupelně, kde se voda se stěnou potkává naprosto pravidelně. Své uplatnění si omyvatelný nátěr najde i v dětských pokojích. Pro ty nejmenší totiž bývají zdi často neodolatelným lákadlem, a to pak výhody omyvatelných barev jistě ocení nejeden rodič.
Diskuse k článku