Kombinace barev do interiéru podléhá trendům stejně jako móda
Včelí medvídci by nejraději natírali celý svět na bílo, jenže to by se někomu mohlo zdát příliš nudné. Kombiace barev do interiéru se ale musí vybírat s rozumem, aby se v něm příjemně a dobře žilo. Podívejte se na to, jaké jsou současné trendy při vybírání barev a jejich kombinování.
Moderní barvy do interiéru
Vlna jemných barev bude zanedlouho nudit, a tak se dá očekávat, že ji vystřídá pestřejší škála odstínů. Jenže ty potřebují cit a vkus, aby s nimi interiér vypadal dobře. Přechody protikladných barev se dají šikovně zvládnout i když půjde o jízdu na tenkém ledě...
Jako pomyslný tenký led by mohla posloužít jemná šedá barva, která je příjemným spojovací prvkem různých motivů a odstínů. Nemusí přitom jít jen o barvu stěn, ale i nábytku a ostatního vybavení.
Nezapomínejte na harmonii barev
Citlivé kombinování barev do interiéru je nutnost. O tom, jak nás barvy umí ovlivňovat, už bylo napsáno mnoho. (Barevné spektrum a jeho využití v interiérovém designu)
Barevnou harmonii hledali výtvarníci odjakživa, aniž by vlastně tušili proč. Jen na základě dojmu jim byly jedny barvy příjemnější, jiné působily chladně a dohromady nebyl výsledek bůhví jaký. Proto se ustálily následující modely:
Jednobarevné schéma: barvy se odlišují světlostí nebo sytostí
Schéma blízkých barev: barvy, které leží v těsné blízkosti na barevném kole
Doplňkové barvy: barvy, které se nachází na kole naproti sobě, jsou tedy maximálně kontrastní
Barvy se označují pod pojmy „neutrální" a „živé." Každá má tón, hodnotu (stupeň světlosti) a čistotu barvy (množství příměsí jiné barvy).
Barevné schéma interiéru
Barvu zdí nevybírejte jako první. Přizpůsobte ji až vybranému nábytku a textiliím
Kombinaci barev zvolte tak, aby jste při pohledu na ni měli příjemné pocity
Pokoušejte se najít podobné barevné kombinace na reálných předmětech a až podle nich posuďte, zda je vybraná kombinace ta pravá.
Buď zvolte chladné nebo teplé barvy. Jejich kombinace nemusí dopadnout dobře
Výmalba zdí by měla být až finální tečkou, která se přizpůsobí vybavení – ne naopak
Symbolika šedé barvy
Bývá tím, co dostanete, pokud smícháte základní barvy. Tvoří mezník mezi černou a bílou – a to i z pohledu symboliky, tedy označení dobra a zla. Společně se stářím ale značí taky rozum a chápání.
Kombinujete-li šedou barvu s výraznými odstíny (modrá, fialová, žlutá...) nemusíte se obávat nudy a fádnosti.
Tam, kde se nehodí použít jen šedou nebo jednu z výrazných barev, je ideální možností jejich vzájemná kombinace.
Hořčicová
Teplý odstín, který patří k extrémům. Sedí k velmi světlým nebo naopak nejtmavším barvám. Bílá z něj ale dělá nezajímavou barvu, proto se nebojte kontrastů. Je to podobné, jako u oblečení. Tam ladí s antracitovou, petrolejovou, fialovou nebo fuchsiovou. Nevadí ani královská modř, tmavě modrá či tmavě zelená.
Luxusní efekt výsledek docílíte použitím stříbrných doplňků nebo prvků s kovovými odlesky.
Mechově zelená
Mechově zelená patří ke tmavším odstínům, které běžně najdeme v přírodě. Nepůsobí proto nijak agresivně. Navozuje klid a pokoj, i když působí trochu chladně.
Vínově červená
Milovníkům vína při vyslovení tohoto názvu a představě dvou deci zaplesá srdce radostí. Vínová je příjemná nejen ve sklenici, ale i jako barva výmalby v interiéru. Řadí se mezi teplé odstíny a tak zpříjemní každou místnost. Pozor ale na dostatečnou světlost
Při používání jedné barvy rlzných odstínů je potřeba dávat pozor na kontrast – světelný (různé odstíny jedné barvy) i barevný (naprostý protiklad).
Tipy na moderní barvy do interiéru
- Barva na barvu: dva odstíny jedné barvy není ani potřeba kombinovat s ničím jiným. Červená na červenou s malým kontrastem rozehraje nenásilnou, ale výraznou hru. Podobně je vhodné pracovat s modrou, která má také obrovské množství odstínů.
- Do jemného a romatického interiéru patří šedá s levandulovou. Perfektní volba do tmavých místností s nedostatkem světla.
- Šedo-zelená a tmavě fialová jsou na první pohled nezkombinovatelné barvy. Ale jde to. Správný odstín šedozelené není chladný a s tmavší fialovou působí nekonečně elegantně. Barvy jsou vhodné na verandy, pergoly nebo světlé chodby.
- Rádi byste odvážnější kombinace? Zkuste kombinovat výraznou růžovou, fuchsiovou nebo zářivou fialovou s ostatními tlumenými barvami.
Kombinování barev do interiéru jako v Asii
Asijské interiéry jsou charakteristické přírodními motivy s důrazem na duchovno. Stejné je to i s barvami, neočekávejte tedy žádnou divočinu. Kontrasty by nezapadaly do celkové harmonie, která by měla z pokoje vyzařovat.
Orientální náladu umocníte doplňky a textiliemi, které k asijskému interiéru patří stejně jako bambusové dřevo, paravany nebo lávové kameny. Odstíny všech zmíněných věcí pak zaadnou k jemným zemitým barvám stěn a nábytku.
Příjemná kombinace barev dokáže zachránit i nepovedený interiér. Také jej ale může pokazit – jako například při nevhodné práci s barvou stropu.
Diskuse k článku