Jste kovaní v třídění kovů?
Až o 76 % menší znečištění vody, a dokonce až o 86 % menší znečištění vzduchu. To jsou čísla, která ukazují, jak třídění a recyklace kovů dokáže pomoci naší přírodě. Zdá se vám to neuvěřitelné? Ano, opravdu k tomu stačí, abychom správně třídili kovové obaly.
Třídění kovů má na životní prostředí opravdu velký vliv. Češi patří v třídění odpadů mezi premianty, odpad třídí téměř tři čtvrtiny z nás. Ovšem, při třídění kovů máme ještě rezervy. Je to škoda, protože kovy jsou cennou surovinou, kterou je navíc možné recyklovat prakticky donekonečna. Pojďme se proto podívat, jak kovový odpad správně třídit a dát mu tak šanci na další využití.
Kov patří do výkupu i kontejneru
Většina z nás má pevně vžito, že kovové odpady patří do sběrných dvorů nebo výkupen druhotných surovin. Tato místa byla do nedávna v mnoha obcích a městech jedinými místy, kde se dalo kovového odpadu zbavit. Čas od času se také v jednotlivých obcích konaly mobilní sběry nebo se v ulicích umisťovaly kontejnery, které se pak hromadně svážely. Od roku 2015 jsou však obce povinné zajistit oddělený sběr kovů, a tak se již můžeme na řadě míst setkat se samostatnými sběrnými nádobami šedé barvy nebo s nádobami pro tzv. vícekomoditní sběr, kdy lze do jednoho kontejneru třídit kovy například s plasty.
Do kontejneru kolo nenacpete
Snad každému je jasné, že do kontejneru na kovový odpad se prostě nevejdou objemné a velké předměty jako dlouhé trubky, vany či kola. S těmi si opravdu budete muset udělat výlet do sběrného dvora nebo výkupny. Co však do kontejneru na kovy patří, jsou:
· hliníkové plechovky od nápojů a obaly od konzerv,
· alobal, hliníková víčka od jogurtů i nejrůznější hliníkové uzávěry,
· zcela prázdné nádoby od aerosolů, jako jsou nádoby od antiperspirantů, laků na vlasy či šlehaček,
· šroubky, hřebíky, kancelářské sponky,
· a další lehké kovy a drobné kovové předměty a obaly.
Zapomeňte na baterie
Sběrné nádoby na kovové odpady nejsou v žádném případě určeny pro sběr elektroodpadu či baterií. Nevhazujte do nich ani kombinované obaly. Tedy takové, které jsou vyrobeny z kovu jen zčásti, jako například sáčky od kávy či koření. A stejně tak do kontejneru nepatří ani znečištěné obaly se zbytky potravin, barev a dalších chemických látek.
Suma sumárum – vlastně ani není tak složité být kovaní v kovech, co říkáte? Stačí používat hlavu a řídit se pokyny uvedenými na samolepkách na kontejnerech. Třídění odpadu je jednoduché, má však obrovský vliv na recyklaci a jejich další využití a zároveň na naše životní prostředí. Tak třiďte odpad, protože to má opravdu velký smysl!
Diskuse k článku