Jaká rizika s sebou nese práce údržbáře a jak jim předcházet?
Správce budovy musí být tak trochu jako Ferda mravenec: práce všeho druhu. Od výměny prasklé žárovky, přes údržbu zeleně, až po obsluhu systému vytápění. A tím seznam jeho činností zdaleka nekončí, každá sebou přitom nese různá rizika nebezpečí a úrazu. Víte, co všechno by se mohlo teoreticky stát a jaká opatření přijmout, aby zůstalo opravdu jen u teorie?
Údržbář, nebo také správce objektu či facility manager, má na starosti dohled nad správným fungováním celé budovy, potažmo i soustavy budov. Hlídá, jestli je všude pořádek a čisto, jestli nájemníci dodržují domovní řád, dohlíží na případné stavební úpravy a vůbec na vše, co se týká společných prostor daného objektu. Je to právě on, za kým nájemníci chodí, když se něco rozbije nebo když potřebují nové klíče.
Správce je i specialista na bezpečnost
S rolí správce je rovněž neodmyslitelně spjata povinnost kontrolovat a dohlížet na dodržování bezpečnostních opatření ve společných prostorech objektu. To znamená, že musí znát základní pravidla bezpečnosti a požární ochrany. Pochopitelně se také musí vyznat v technické a stavební dokumentaci příslušné jemu svěřenému objektu.
Opatrně s elektřinou
K elektrickému vedení a do něj zapojeným přístrojům je nutné přistupovat s respektem a dbát základních pravidel bezpečnosti. Do rozvodů elektřiny smí zasahovat správce pouze v případě, že je k tomu odborně způsobilý. V opačné situaci je povinen na danou činnost najmout specializovanou firmu.
I správce budovy bez odborné způsobilosti ale musí znát přesnou polohu elektrických rozvodů a musí také zajistit, aby se do přímého kontaktu s nimi nikde nemohly dostat nepovolané osoby.
Všechno na svém místě
Jelikož je správce zodpovědný nejen za svou bezpečnost, ale v rámci společných prostor i za bezpečnost všech ostatních, musí důsledně dbát na pořádek. Veškeré nářadí, obzvlášť pokud má ostré hrany nebo hroty, musí být uloženo tak, aby nikomu nepřekáželo a nemohlo dojít k náhodnému poranění.
Pod zámkem a bezpečně uzavřené musí být rovněž všechny nebezpečné chemikálie — ať už jde o čisticí prostředky, přípravky k hubení hmyzu nebo třeba ředidla. Tyto substance musí být uchovávané v původních obalech a správce k nim musí mít relevantní bezpečnostní listy.
Veškeré pohyblivé přívody musí správce umístit tak, aby o ně nemohl nikdo zakopnout a zároveň aby nedošlo k jejich mechanickému poškození. V případě rekonstrukcí a nezbytných oprav musí správce vždy dané místo řádně označit: zábranou proti pádu, informační cedulí nebo osvětlením.
Osobní ochranné prostředky a oděvy
Práce správce budov je stejná za každého počasí. V zimě je proto potřeba relevantní ochrana před chladem — například v podobě teplé čepice a zateplené bundy. Pro pohyb venku se nejlépe hodí pevné kotníkové boty, pro činnosti uvnitř budovy jsou přijatelné přezůvkové boty, ovšem s protiskluzovou podrážkou. Nezbytnou součástí výbavy každého údržbáře jsou potom jednoznačně pracovní rukavice od Ardonu.
Diskuse k článku