Jak zařídit malý byt a čím ho okořenit?
Jestli patříte k majitelům bytu, který úplně neoplývá nevyužitými prostory a přebytkem čtverečních metrů, pak musíte dělat rozvážná rozhodnutí při jeho zařizování. Přinášíme pár tipů z repertoáru skandinávských designovek, kterými se při tomto nelehkém procesu můžete inspirovat. Skandinávci vždy upřednostňují vzdušnost prostoru, nehledě na jeho velikosti. Což ale nutně nemusí znamenat nudu a strohost, právě naopak. Otevřený charakter prostoru kolikrát hezky podtrhne občasný výkřik svěží barvy, například v podobě jídelních židlí nebo tvarově zajímavých svítidel.
Variabilita sezení
V případě skromnějších bytů se nestává moc často, že by například jídelna mohla být samostatnou místností. Což je na jednu stranu i pozitivní, jelikož můžete při vybavování jídelního koutu přemýšlet hned několika směry a učinit jej variabilnějším. Tak zastane hned několik funkcí a vy nebudete muset dělat kompromisy. Základním stavebním kamenem jsou samozřejmě dobře vybrané židle a stůl. Pamatujte přitom na všechny účely, kterým může tento kout sloužit. Možná poskytne prostor k příležitostné práci doma, poté se vyplatí adekvátně volit i výšku stolu a pohodlí jídelních židlí.
Velkou škálu možností nabízí jídelní židle Vitra. Manželé Eamesovi, kteří stojí za jejich návrhem, pamatovali snad na všechny možnosti. Najdete tam proto židle s područkami i bez, plastové i čalouněné – z části nebo kompletně, navíc v široké škále odstínů. Jakmile zjistíte, kolik času se věnujete které činnosti, můžete zvolit tu správnou variantu. Čalouněná poskytne dostatek pohodlí při dlouhém sezení, ergonomický sedák se postará a správné držení těla. Varianta sedáku s područkami zase hravě zastane další místo kdekoliv, pokud přijde početnější návštěva, židle bez područek jsou navíc prostorově úspornější. Je tedy jen na vás, jaké priority zvolíte.
V případě dalších míst k sezení se vyplatí vsázet na modulární pohovky. Díky celé škále dílů v různých rozměrech využijete na maximum každý centimetr. Ani příhodně veliký pouf není špatnou volbou, kromě místa na nohy vytvoří i další prostor pro návštěvu. Pokud máte obavu, jak budou obě různá centra působit v jedné místnosti, obývací kout s tím jídelním můžete vizuálně propojit nebo mírně odlišit. K tomu postačí zajímavě vybraná výmalba nebo jedna z krásných a odolných vliesových tapet.
Chytrý design pro úsporu místa
Zpravidla nejméně místa v menších bytech skýtají předsíně a chodby. Ani ty z hledáčku designérů neunikly. Příhodnou volbou pro užší prostory bude například Shoe Box od Nichba, který se příhodně umisťuje na stěnu, a tak velmi elegantně šetří místo na podlaze. Dalším zástupcem jako stvořeným pro menší prostory je police Valet Wall Drawer od Northern. Nabízí jak plochu pro rychlé odkládání, tak sofistikovaně umístěný šuplík pro uschování cenností a drobností.
Skvělým pomocníkem v boji proti nedostatku místa jsou také konzolové stolky. Jejich tvar je ne náhodou jako stvořený pro úzké místnosti menšího rozměru. Tím, že stolky nejsou moc hluboké, hezky kopírují stěnu a prostor nezanášejí fyzicky ani vizuálně. Navzdory vzdušnému charakteru ale mnohdy nabízí překvapivě velké množství polic a odkládacího prostoru.
Variabilitě se meze nekladou
Stejně jako v obývacím pokoji, i v hale nebo na chodbě se nejvíce vyplatí variabilní nábytkové sestavy, které můžete přizpůsobit přesně na míru. Jednou z nich je i legendární String System, který kromě polic zahrnuje také věšáky a přihrádky na boty. V podstatě vám postačí několik panelů na zeď, mezi které poté věšíte všechny vámi vybrané komponenty, soustava tak bude odpovídat kýženým potřebám s naprostou přesností. Díky širokému spektru možností se tak může hodit opravdu kamkoliv.
Diskuse k článku