Jak zajistit kvalitní vzduch v domácnosti? Řešením může být řízené větrání
Kvalitu vzduchu v domácnosti ovlivňují různé aspekty, mezi něž patří například tzv. těkavé organické látky, zkráceně VOC z anglického označení…
Čistý vzduch v domácnosti patří k základním předpokladům kvalitního a zdravotně nezávadného bydlení. V mnoha českých domácnostech se však na kvalitu vzduchu v interiéru příliš nedbá, aniž by si lidé uvědomovali, že bez pravidelného odvětrávání dobrovolně riskují nepříjemné zdravotní komplikace, mezi něž patří mimo jiné alergické reakce. Vydýchanému vzduchu v domácnosti přitom můžete poměrně snadno předejít.
Jaká je kvalita vzduchu v domácnosti? Výpary, kam se podíváš
Kvalitu vzduchu v domácnosti ovlivňují různé aspekty, mezi něž patří například tzv. těkavé organické látky, zkráceně VOC z anglického označení „Volatile Organic Compounds“. Jedná se o poměrně rozsáhlou skupinu, která čítá přibližně 10 000 druhů různých chemických látek, ty se s různou intenzitou uvolňují do ovzduší. Zdrojem řady z nich jsou přitom předměty denní, či alespoň běžné potřeby, ať už jde o výpary z čistících prostředků, vonných svíček či kosmetických výrobků (například parfémů či jiných rozprašovacích přípravků). Patří sem ale i výpary, které se uvolňují při vaření či smažení.
Pozor na vlhkost vzduchu v domě. Nepodceňujte ani měření CO2
Snad nejzásadnější měrou se však na znečišťování vzduchu v interiéru podílí sám člověk. Pakliže pravidelně nevětráte, postupně se kolem vás začne koncentrovat oxid uhličitý, jehož zdrojem je především lidské, ale i zvířecí dýchání, takže na těžkém vzduchu v domácnosti mají podíl také vaši domácí mazlíčci. Například větší psí plemena se navíc produkcí CO2 dokážou vyrovnat člověku.
Míra produkce oxidu uhličitého se u člověka odvíjí od mnoha faktorů, mezi něž patří věk, stravovací návyky a samozřejmě i fyzická aktivita – pokud doma například cvičíte, vzduch v dané místnosti ztěžkne o poznání rychleji.
I větrání otevřenými okny má svá pravidla
Nejsnazší cestou ke kvalitnímu vzduchu v domácnosti je obyčejné větrání, byť i to má svá pravidla. Ideálně byste totiž měli větrat přibližně třikrát až pětkrát denně v pravidelných intervalech. Větrání by mělo být krátké, zato však intenzivní. V topném období se doporučují zhruba tři minuty, v teplejších měsících to může být i déle. Není na škodu sladit větrání s domácími činnostmi. Například v kuchyni větrejte po vaření, zatímco v ložnici je žádoucí větrat po probuzení a před spaním atd.
Nevýhodou běžného odvětrávání je závislost na venkovním ovzduší, které obzvláště ve městech nepatří k nejčistším. Větráním se do interiéru navíc mohou dostávat různé nežádoucí látky jako prachové částice či pyl. Kvůli výše zmíněnému však s větráním nepřestávejte, stále se totiž jedná o podstatně lepší řešení než bydlení v neodvětrávané domácnosti.
Co je to rekuperace aneb kouzlo řízeného větrání
Díky moderním technologiím se však nemusíte spoléhat pouze na otevírání oken. Zajímavou alternativou může být systém řízeného větrání, který se postará o výměnu vzduchu a zároveň reguluje jeho vlhkost v místnostech a zamezuje tvorbě plísní. Řízené větrání plynule odsává vydýchaný vzduch a nahrazuje jej čerstvým filtrovaným venkovním vzduchem.
Odpadní vzduch z interiéru navíc nemusíte bez užitku vypouštět ven z domu. Díky tzv. systému rekuperace, který dokáže z odpadního vzduchu odebrat až 98 % tepla, můžete šetrně vůči životnímu prostřední i vaší peněžence předehřívat příchozí čerstvý vzduch.
Nekvalitní vzduch má negativní dopady na lidské zdraví
Špatná kvalita vzduchu nesvědčí zejména alergikům, u nichž prachové částice, nečistoty či vydýchaný vzduch mohou vyvolat nepříjemnou alergickou reakci, která zahrnuje například kašel, kýchání, ale také svědění očí, či bolest v krku. V případě že tyto příznaky nezačnete řešit včas, může docházet k jejich postupnému zhoršování.
Z dlouhodobého hlediska se navíc vystavujete vážnému zdravotnímu riziku. Škodlivé částice se totiž postupně hromadí na plicích, a zvyšují tak pravděpodobnost výskytu astmatu či bronchitidy. Nekvalitní vzduch se může podepsat také na zdravotním stavu malých dětí, v krajních případech se hovoří o narušení vývoje mozku či o různých poruchách učení. Právě ti nejmenší se přitom musí spoléhat na to, že rodiče na kvalitu vzduchu v dětském pokoji dohlédnou.
Diskuse k článku