Jak zajistit, aby vaše rostliny správně rostly?
Pěstování rostlin je snadné, pro někoho ale může být výzvou. Různé rostliny totiž mohou mít různé požadavky. Některé jsou například náchylné na choroby. Okurky nebo třeba rajčata mohou snadno chytit plíseň či jiná houbová onemocnění. Pivoňky zase často slouží jako potrava mšic. Na vašem ovoci, jako jsou maliny nebo jahody, si mohou pochutnávat vosy, mravenci nebo jiný hmyz. Proto je třeba rostliny nejenom správným způsobem pěstovat, ale také chránit.
Ochrana před škůdci
Existuje spoustu způsobů, jak své rostliny chránit právě před škůdci. Řada jich bude záviset na tom, o jaký druh rostliny se jedná. K ochraně před škůdci můžete využít nejrůznější domácí přípravky. Tak například slimáky a hlemýždě můžete chytit do „pivní pasti“, posypat je vrstvou rozdrobených vaječných skořápek nebo solí.
Anebo se můžete spolehnout na přípravky proti škůdcům. Jejich použití je obvykle (na rozdíl od domácích metod) stoprocentní a velmi jednoduché. Jen je třeba postupovat podle návodu. Rozhodně neznamená, že více je lépe – spíše naopak. Dodržujte proto dávkování uvedené na obalech.
Ochrana před chorobami
Některé rostliny jsou choulostivější než jiné. Pokud například pěstujete rostliny, u kterých je velké riziko, že onemocní plísňovými a houbovými chorobami, vyplatí se použít už preventivně postřiky proti houbovým chorobám. Vždy je lepší problémům předcházet, než je řešit až vzniknou. Na houbové choroby mohou trpět především rostliny, které jsou pěstovány ve špatně větraných sklenících.
Tip: Okurky, lilek, rajčata a některé další jsou náchylné na vznik plísní a houbových onemocnění, proto je zaléváme vždy ke kořenům a ne po listech.
Správné umístění rostliny
Velmi důležité pro prospěch vašich rostlin je to, že jim vyberete správné místo k pěstování. To vám ušetří spoustu budoucích problémů, kdy byste museli řešit špatně prospívající rostliny. Některé milují slunce, jiné stín. I když vám rostlina, která miluje slunce, někdy může růst ve stínu, většinou to s plody nebo květem nebude příliš slavné. Některé teplomilné rostliny v našich podmínkách neporostou jinde, než ve skleníku. Zjistěte si proto podmínky, za kterých má být rostlina pěstována ještě předtím, než si ji zakoupíte.
Správný termín výsadby
Kromě toho, že pro rostliny vyberete ideální stanoviště, je rozhodující také to, kdy je správný čas pro jejich výsadbu. Řadu rostlin musíme předpěstovat doma, protože mají příliš dlouhé vegetační období na to, abychom je stihli sklidit nebo připravit na zimu. Některé ale můžete vysadit rovnou do půdy na konečné stanoviště, protože stihnout dozrát ještě předtím, než přijde zima. Respektovat termín výsadby je ale velice důležité, aby vám rostliny vlivem nepříznivého počasí neuhynuly.
Hnojení rostlin
Některé rostliny jsou náročnější na živiny, než jiné. Přihnojováním jim dodáme vše potřebné pro jejich správný růst. I zde je třeba dodat, že bychom měli striktně dodržovat doporučená množství hnojiva. Příliš mnoho hnojiva může rostlinám uškodit, a to i v případě, že je hnojivo zvolené správně. A nyní se dostáváme také k tomu, co je u hnojiva důležité: měli bychom je vybírat v závislosti na tom, jaké rostliny máme. U některých chceme podpořit růst zelené hmoty, u jiných zase produkci plodů.
Různá hnojiva mohou obsahovat různý poměr dusíku, fosforu a draslíku. To ovlivní také růst rostlin. Navíc některé rostliny mohou na začátku vegetačního období vyžadovat jiný druh hnojiva, než na jeho konci.
Sklízení
To je období, na které se všichni těšíme a budeme si moci vychutnat plody své práce. Ideální je sklízet tolik plodů, kolik zrovna spotřebujeme. Je ale pravdou, že sklízení bychom měli provádět také pravidelně, aby rostlina byla dostatečně silná pro produkci dalších plodů. Navíc přezrálé plody nemusí být chutné (například velké cukety mají obrovská zrníčka uvnitř).
Diskuse k článku