Jak vyčistit sedačku. Zdroj obrázku: XArtProduction / Shutterstock.com

Jak vyčistit sedačku, aby byla jako nová

Ztratila vaše sedačka svou původní krásu? Žádný strach, většina znečištění se dá úplně odstranit. Ale čím dříve, tím lépe. Dlouho zaschlé skvrny vám dají mnohem více práce. Poradíme vám, jak vyčistit sedačku po letech bez péče i jak se o ni starat pravidelně, aby byla pořád jako nová.

Každé čištění začíná s vysavačem

Pravidelná údržba i důkladné hloubkové čištění začínají vysavačem. Tím byste měli sedačku zbavit prachu, roztočů a drobků ideálně jednou týdně. Vysavač vždy nastavte na nízký sací výkon, ať nepoškodíte strukturu materiálu, a ideálně použijte nástavec na čalounění.

Nezapomeňte na místa, kde se často usazují nečistoty. Sedací souprava do L ráda ukrývá prach a drobky ve škvíře mezi rohovou a rovnou částí, u sedačky na nožičkách je zase potřeba vysát i pod ní.

Pravidelné suché čištění odstraní většinu prachu, omezí množení roztočů a taky zvýrazní barvu sedačky. Teprve pak se můžete pustit do dalšího hlubšího čištění.

Zdroj obrázku: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Způsob čištění se odvíjí od materiálu sedačky

Kůže, ekokůže, koženka a látka se budou čistit jiným způsobem. Některé materiály bez problémů zvládnou čištění na mokro, jiné byste tím akorát tak poničili. Podíváme se na způsoby manuálního čištění, které zvládnete doma, podle materiálu sedaček.

Čištění kožené sedačky

S koženou sedačkou budete mít nejméně práce. Tedy pokud ji pravidelně impregnujete, aby odpuzovala vodu. Hladkou a anilinovou kůži stačí jednou týdně přejet vysavačem a mokrým hadříkem. Broušená kůže (nubuk, velur) se nesmí namočit vůbec, a tak stačí pravidelné vysávání.

Zdroj obrázku: EkaterinaSid / Shutterstock.com

Pokud vaše kožená sedačka přece jen po dlouhých letech potřebuje hlubší čištění, postup bude záviset na typu kůže:

  • Sedačka z hladké kůže – použijte speciální čistič určený pro hladkou kůži a postupujte podle návodu. K čištění budete potřebovat jen dvě houbičky a kyblík s vodou.
  • Sedačka z broušené kůže – nesmí se namočit, jinak by voda zůstala v pórech a způsobila ošklivé mapy. Čistí se pouze mechanicky, a to pomocí speciálního gumového kartáčku nebo gumy na broušenou kůži.
  • Sedačka z anilinové kůže – čistí se stejně jako broušená kůže, jen musíte být o něco opatrnější, abyste nepoškodili vrchní vrstvu barvy.

Po hloubkovém čištění následuje vždy ještě speciální péče. U hladké kůže stačí impregnace, u broušené a anilinové kůže je nutný nejdříve přípravek pro ochranu před vysušením a vyblednutím. Teprve pak následuje impregnace.

TIP: Pro mokré čištění používejte vždy pouze bílé hadříky nebo houbičky. Barevné tkaniny rády pouští barvu.

droj obrázku: Freer / Shutterstock.com

Čištění sedačky z ekokůže nebo koženky

Ekokůži a koženku vyčistíte stejně jako klasickou hladkou kůži. Pro pravidelné čištění stačí vysavač a mokrý hadřík, hloubkové čištění vyžaduje speciální přípravek, nejčastěji pěnu.

Koženku čistěte velmi opatrně, aby se neodloupl povrch materiálu. Také to dělejte raději po částech, ať prostředek nezaschne a nepůsobí příliš dlouho. Pozor, i u koženky a ekokůže je potřeba následná impregnace.

Bohužel, některé typy skvrn dostanete z koženky jen velmi těžko. Jsou to především skvrny od inkoustu a nekvalitního oblečení, zejména džínů.

Čištění látkové sedačky

Pokud má vaše sedačka odnímatelné potahy, máte vyhráno. Stačí je hodit do pračky na šetrný program. V opačném případě je čištění látkové sedačky nejnáročnější. Snadno totiž nasaje všechny nečistoty a po čištění bude dlouho schnout. Některé skvrny bohužel ani ručně vyčistit nepůjde.

Zdroj obrázku: Africa Studio / Shutterstock.com

I u látky zvolte speciální přípravek na čalounění a vyhněte se jakýmkoliv experimentům – včetně pracího prášku. Některé materiály jsou velmi citlivé a na sedačce by mohly zůstat fleky.

K čištění použijte opět bílé hadříky nebo houbičku. Obloukem se vyhněte jakýmkoliv kartáčům. Narušily by strukturu vláken. Látku taky nedrhněte silou.

Strojové čištění látkové sedačky

I na opravdu zašlé nečistoty ale existuje řešení. Je jím profesionální tepovač. Pomocí tlaku vhání do materiálu vzduch nebo vodu spolu s čistícím prostředkem a hned je zase nasává zpět. Čištění je tak možné na mokro i na sucho.

Tepovač sedačku vyčistí opravdu do hloubky a poradí si se spoustou starých skvrn. Obnoví i dlouhá léta zašlé potahy.

Pořízení tepovače by byla poměrně velká investice, když uvážíte, že ho využijete maximálně dvakrát do roka. U specializovaných firem si ale tepovač můžete pronajmout a nebo si rovnou objednat profesionální čištění jako službu.

Zdroj obrázku: mariakray / Shutterstock.com

Jak na skvrny na látkové sedačce

Kůže ani koženka díky impregnaci nenasávají nečistoty. Naprostou většinu nehod tak zachráníte suchým a následně vlhkým hadříkem. U látkové sedačky je situace bohužel náročnější.

Důležitá je rychlost. Pokud na sedačku něco rozlijete, co nejdříve na skvrnu přiložte dobře savou látku, aby nasákla co největší část špíny. Pak můžete vyzkoušet osvědčené domácí prostředky. Jestli je vaše sedačka z choulostivé látky, raději přípravek nejdříve otestujte na části, která není vidět.

Zdroj obrázku: Vershinin89 / Shutterstock.com

  • Žlučové nebo jádrové mýdlo – odstraní téměř všechny nečistoty, a tak je dobré ho mít vždy po ruce. Mýdlo vetřete mokrým hadříkem do skvrny, nechte krátce působit a pak setřete čistým vlhkým hadříkem.
  • Jedlá soda – funguje na mastné fleky a skvrny od kávy. Nasypejte sodu na skvrnu, jemně zapracujte vlhkým hadříkem (nedřete), nechte působit několik hodin a poté vysajte. Jedlá soda taky účinně pohlcuje pachy.
  • Kyselina citronová – pomůže odstranit čmáranice od fixů, propisek nebo pastelek. Malé množství kyseliny rozmíchejte ve vodě, hadříkem vetřete do skvrny a nechte působit. Pomocí vlhkého hadříku otřete a nechte uschnout.
  • Ocet – poradí si s většinou skvrn od pití a jídla. Ocet smíchejte s vodou půl napůl, hadříkem naneste na špinavé místo a nechte uschnout.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Dobrý den,
ano, podle informací, které jsem vyhledala, pokud je družstevní byt ve společném jmění manželů, ta...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Vysaďte si ostropestřec. Vaše játra vám poděkují

Ostropestřec mariánský není žádná exotická rarita – přitom patří mezi nejúčinnější byliny pro podporu jater. Obsahuje látku silymarin, která pomáhá chránit jaterní buňky, regenerovat je a zlepšuje trávení. Využ...

Byt

6 tipů, jak doma využít zavařovací sklenice

Zavařovací sklenice si většina z nás spojí s létem, marmeládou a kompoty od babičky. Jak ale během zimy a jara postupně vyjídáme zásoby, zbyde jich nám spousta prázdných. Doma nám často leží ve skříni bez užitk...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak položit venkovní dlažbu bez betonování

Chcete zpevnit cestičku na zahradě, udělat malou terasu nebo upravit přístupový chodník? A přitom se vyhnout betonování? Máme dobrou zprávu – jde to. Stačí si vybrat správný způsob, připravit si podklad a pusti...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...