Jak pěstovat a množit stévii, známou náhražku cukru
Stévie patří mezi známé alternativy klasického cukru. S oblibou ji ke slazení používají diabetici, příznivci zdravé stravy i „dietáři“. Cena výrobků na bázi stévie ale nebývá nejnižší. Věděli jste, že si stévii můžete vypěstovat i sami, a získat tak zdroj alternativního sladidla, za který nezaplatíte ani korunu? Poradíme, jak na pěstování i množení.
Stévii pěstujte doma. Českou zimu nepřežije
Stévie sladká patří mezi teplomilné rostliny. Jejím domovem je Jižní Amerika, která je kromě vysokých teplot příznačná i vysokou vlhkou vzdušností. Aby bylo pěstování stévie úspěšné, je potřeba zajistit adekvátní podmínky. Už na samém úvodu musíme podotknout, že stévie je choulostivá a na pěstování poměrně náročná. Pokud s jejím pěstováním nemáte zkušenosti, rovnou ji pěstujte jako pokojovku a ven rostlinu nedávejte ani během jara či léta. Českou zimu nepřežije tak jako tak, takže by vás stejně čekal přesun rostliny do tepla. Alternativou je pak pěstování ve skleníku, kde ji lze s trochou šikovnosti a zkušeností pěstovat celoročně.
Topinambur místo brambor? Pro diabetiky jasná volba
Seriál vánoční cukroví:3krát dia recepty na vánoční cukroví pro diabetiky
4 recepty na vánoční cukroví pro diabetiky: O svátcích si přijdou na své i lidé s cukrovkou!
Začněte volbou vhodného substrátu
Stévie je náročná na živiny a kvalitu substrátu. Aby vám dobře rostla, pořiďte si písčitý substrát s pH 5,5 až 6,5, tedy mírně kyselým. Začátečníkům rozhodně doporučujeme pěstování ze sazenic. Substrát udržuje vždy vlhký, dejte si ale pozor na přelití. Pokud by byly kořeny dlouhodobě ve vodě, mohly by začít nahnívat.
Optimální teplota pro pěstování stévie je cca 25 °C, dařit se jí však bude i v běžné pokojové teplotě. Dáte-li rostlinu na parapet, kde se prohřeje od slunce, bude se jí dobře dařit. Protože miluje vlhké prostředí, doporučujeme listy pravidelně rosit.
Zazimování stévie
Na zimu se doporučuje stonky rostliny seříznout na délku asi 10 cm. Získá tak dostatek síly do dalšího vegetativního období a během chladných měsíců bude odpočívat. Stévii můžete na zimu ponechat ve svém bytě, nebo ji přenést na chladnější místo. S teplotou 10 až 15 °C si poradí, ale její růst se zastaví. I při zazimování je však důležité, aby byl substrát vždy vlhký. Proto nezapomínejte rostlinu zalévat ani během podzimu a zimy.
Skliďte listy a oslaďte si život
Stévie má přirozené sladké listy. Právě ty se používají jako přírodní sladidlo, které je zdravou alternativou k cukru. Do sklizně se pusťte ve chvíli, kdy rostlina začne kvést. Pomocí nůžek zkraťte stonky na 10 až 15 cm délky a listy z ustřižených částí utrhněte.
Nejlepší je používat stévii ke slazení v čerstvém stavu. Stačí jen hrst lístků nasypat do čaje nebo jiného nápoje. Pokud chcete stévii jako alternativní sladidlo uchovat na delší dobu, můžete listy usušit. Aby se z nich nevytratili zdraví prospěšné látky, upřednostněte pomalejší sušení v troubě nebo sušičce na ovoce.
Stévii si můžete i snadno rozmnožit
Pokud vás pěstování stévie baví a chcete získat bohatší zdroj sladkých listů, můžete si rostlinky jednoduše rozmnožit. Vyzrálé řízky jednoduše seříznete a zasadíte do písku. Po třech týdnech zakoření, a tak ji můžete přesadit do běžného květináře.
I když je stévie choulostivou rostlinku, její pěstování není žádná věda. Stačí jen najít vhodné stanoviště a ohlídat si, aby byl substrát vždy vlhký. Zajímají vás články o pěstování různých rostlin? Přečtěte si i další, které jsme pro vás na Chytrém bydlení připravili:
Diskuse k článku
Pozn.: