Jak na výbornou kávu levně? Vystačíte si s ručním mlýnkem a papírovým filtrem
Dopřát si v pohodlí doma výbornou kávu vůbec nemusí znamenat předchozí investici ve výši tisícovek korun na zakoupení kávovaru automatického nebo kávovaru na kapsle. Stačí si totiž pořídit jen dvě vcelku levné věci. Ruční mlýnek na kávu a filtr k překapání kávy. Vejdete se do tisícovky. Proč se nenechat nalákat na koupi drahých automatických kávovarů? Proč dát doma přednost mlýnku ručnímu? A jak tedy připravit výbornou kávu jen s pomocí obyčejného papírového filtru?
Automatický kávovar znehodnocuje kávová zrna
Přestože akční nabídky na automatické kávovary jsou v podstatě v každém letáku obchodu s elektronikou či jsou dokonce už i v některých supermarketech, jako je Lidl nebo Kaufland, rozhodně se nevyplatí do tohoto drahého přístroje bezhlavě investovat, a to ani v případě kdy je v podobně výhodné nabídce, jakou je sleva v letáku Planeo elektro1 hned na úvodní straně, kde je na plně automatický kávovar DeLonghi sleva dokonce 48 %.Avšak proč byste si měli koupi automatického kávovaru rozmyslet?
Podle odborníků na kávu je s ním totiž spojena spousta problémů, o kterých výrobci samozřejmě mlčí, ale o kterých byste rozhodně měli vědět, jestliže právě přemýšlíte nad tím, jak si dopřávat výbornou kávu i doma, nikoliv jen v restauraci, v baru, v kavárně. Mimochodem, všimli jste si, že tam nikdy nemají mlýnek spojený s kávovarem do jednoho přístroje, ale ani automat, nýbrž vždy jen kávovar pákový? Vědí proč!
Jaké problémy se skrývají v automatickém kávovaru?
Hlavní dva problémy automatických kávovarů jsou podle odborníků na přípravu kávy následující:
- kávová zrna žluknou v teple – a v automatickém kávovaru je stále teplo
- elektrický mlýnek na kávu, který je součástí kávovaru, jednak může kávu spálit, jednak je nutné jej pravidelně čistit, což v případě automatu téměř nelze
Ad 1: Kávovar, který je plně automatický, udržuje vodu v bojleru teplou. Tím se ohřívá i okolí bojleru, úložný prostor na kávu nevyjímaje. A jak známo, v teple kávová zrna žluknou. Jsou olejnatá. Ve větší kanceláři, kde je velká spotřeba kávy, ke žluknutí dojít asi nestihne. V běžné domácnosti však ano, tempo spotřeby kávy je tu celkem nízké.
Ad 2: Plně automatický kávovar má elektrický mlýnek na kávu. Ten je předem zahřátý od samotného kávovaru, teplá jsou i zrna. A pokud se mele častěji, například právě ve větších kancelářích, kde je frekvence přípravy espressa vysoká, tam snadno dojde k přepálení kávy.
Velký problém je i při napěňování mléka, kdy se kávovar opravu hodně zahřeje, pak je přepálení následně mleté kávy téměř jisté. K čištění mlýnku asi není nutné se speciálně vyjadřovat. Kávovar se sice vypláchne automaticky, ale mlýnku se tento proces nedotkne. K němu se musíte dostat sami, ručně. Pokud to tedy vůbec půjde.
Dobrá káva se mele až doma, těsně před vařením
Když ne automatický kávovar, tak kapslový. To vás možná napadlo jako první, když jste si prošli informace o problémech spojených s automatickými kávovary. Kapslové kávovary jsou pohodlné, jen nasadíte kapsli a zmáčknete tlačítko.
Samozřejmě jde opět jen o zdání. Kapslové kávovary jsou většinou velmi drahé na provoz, protože kapsle nejsou ničím levným stačí se podívat třeba do letáku Lidl s platností 9. 12. – 15. 12. 2019, s. 172 a propočítat si cenu zrnkové kávy pro jedno espresso a cenu jedné kapsle pro přípravu espressa. Zatímco za 7 g kávy zrnkové zaplatíme v průměru necelé dvě koruny, u kapslí už jsou to koruny čtyři. Jsme tedy na dvojnásobku ceny. Zmíněný leták najdete tady, můžete začít počítat. Navíc jde v případě kapslí o absolutně neekologickou záležitost, pokud se tedy bavíme o kapslích plastových.
Recyklovatelné kapsle, které si doplňujete sami, jsou sice mnohem výhodnější i ekologičtější, ale to už je pohodlnější naplnit páku a vařit kávu v kávovaru pákovém. Kapsle jsou naplněné kávou praženou a již namletou. A vy si ji uvaříte až mnoho týdnů poté, co byla namleta. Dobrá káva se však mele až těsně před přípravou!
Ruční mlýnek je pro domácí využití vždycky lepší!
Ať se podíváte na stránky kteréhokoliv milovníka tohoto nápoje, shodnou se v podstatě všichni, že kávu je lépe si namlít až před vlastní přípravou a že k mletí doma stačí obyčejný ruční mlýnek na kávu. Elektřinu netřeba. Však se o tom přesvědčte sami, třeba na webuVýbornáKáva.cz nebo na stránkách DokonaláKáva.cz.
Ruční mlýnek bývá doporučován s kovovými kónickými kameny nebo nejlépe s kameny keramickými. Keramika se totiž jen tak nepřehřeje, navíc zachovává přirozené aroma kávy, nepředává jim kovový nádech chuti. Takže pokud byste přece jen toužili po mlýnku elektrickém, upřednostněte ten s kameny keramickými.
U ručních mlýnků tolik nezáleží na tom, jaký materiál kamenů zvolíte, protože ručním mletím se káva prostě přepálit nedá. Ale pro potřeby čištění je lépe mít keramiku, která se rozebírá i skládá mnohem snáz. Čištění elektrických mlýnků a jejich zpětné skládání je prací pro zkušené mechaniky.
Vynikající káva jen přes filtr? Je to snadné!
I na stránkách Chytre-bydleni.cz jsme vám už ukázali, že turecká káva není dobrou volbou. Ale stačí jen malá změna v přípravě a máte vynikající kávu hned. Třeba jen s použitím papírového filtru,jak si tady můžete přečíst. Místo do hrníčku nasypete kávu do papírového filtru, který je do hrníčku vložen. Na několikrát ji zalijete. Výsledek bude jak chutnější, tak hlavně zdravější pro vaše játra. A nesrovnatelně levnější než káva z kapslí či z automatického kávovaru.
Pro fajnšmekry se dá doporučit mokka konvička, french press, dripper (také využívá papírový filtr) nebo třeba džezva – káva z džezvy ale už játra tolik nešetří. Širší přehled o způsobech přípravy kávy espresso různými metodami a s různými pomocníky najdetev tomhle návodu, třeba inspiruje i vás.
A pokud přece jen chcete svěřit přípravu kávy nějaké elektrické mašince, sáhněte po kávovaru pákovém. Uvidíte, že nebudete litovat. Káva z něj totiž nikdy nebude žluklá, ani hořká. A vždycky si ji připravíte přesně takovou, po jaké toužíte vy, nikoliv jakou nabízí automat. Chce to jen chvíli tréninku - a výsledky se záhy dostaví.
Diskuse k článku