Jak na přírodní barvení velikonočních vajíček
Už za pár dnů tu máme Velikonoce a s nimi každoroční tradici – barvení velikonočních vajíček. Zkuste letos upustit od barvení pomocí běžně prodávaných umělých barviv a naskočte na ekologickou vlnu. Krásné barvy vykouzlí i nejrůznější přírodní produkty převážně z kuchyně. Které to jsou a jak postupovat? To se dozvíte na následujících řádcích.
Syntetickým barvivům se letos vyhněte
Mnozí z vás jdou při barvení velikonočních vajíček nejjednodušší cestou. Pořídí si v drogerii barvu v prášku a uvařená vejce v nich „vykoupou“. Zpravidla se jedná o synteticky vyráběná azobarviva, tedy „éčka“, která mohou negativně ovlivňovat pozornost dětí. Existují různé typy azobarviv – azorubin, allura červeň, ponceau, chinolinová žluť a další.
O škodlivosti azobarviv se mluví stále častěji, a tak spotřebitelé postupně ustupují od konzumace takto obarvených potravin. Je však potřeba si uvědomit, že při barvení vajíček může část barviva proniknout i přes skořápku. Při konzumaci vajec pak do sebe dostanete právě i nechvalně známá azobarviva, kterým jste se jinak velkým obloukem vyhýbali.
Jak snadno vyfouknout vejce? Stačí znát pár triků
Prvosenka jarní neboli petrklíč – léčivka i symbol Velikonoc
Jak na barvení vajec přírodní cestou
Vyměňte pochybnou barvu v prášku za přírodní zdroj barviv. Prospějete tak svému organismu, ale také životnímu prostředí. Barvení pomocí přírodních produktů je zkrátka ekologické. Překvapí vás, jak rozličných barev snadno dosáhnete.
Tmavě žlutá
Chcete mít velikonoční vajíčka v tmavě žlutém zbarvení? Jednodušší to být nemůže! Vystačíte si se slupkami od cibule. Do hrnce naloupejte větší množství cibule, zalijte vodou a přiveďte k varu. Poté přidejte vejce a nechte 10 minut vařit. Hrnec pak stáhněte z plotny a nechejte několik hodin louhovat.
Světle žlutá
Pro obarvení vajec nažluto budete potřebovat pouze kurkumu. Jde o koření, které má velkou barvicí schopnost. Vejce stačí v kurkumě vařit pár minut. Čím déle je v kurkumové lázni necháte, tím sytější budou. Chcete-li dosáhnout lehce oranžového zbarvení, přidejte do hrnce ještě nastrouhanou mrkev. Možná vás překvapí, že kurkumu lze využívat také jako přírodní mořidlo na dřevo.
Tmavě zelená
K obarvení vajec do tmavě zelené barvy budete potřebovat špenát a kmín. Použijte mražený špenát, rozvařte jej a přidejte nadrcený kmín. Aby byla barva výrazná, ponechte v lázni vejce klidně až do dalšího dne.
Světle zelená
Dáváte-li naopak přednost jemnějším světlejším barvám, vajíčka obarvíte do světlezelené pomocí lipových květů smíchaných s kmínem. Tyto ingredience však nemají tak silný barvicí účinek, proto budete potřebovat několik plných hrstí květu a alespoň tři lžíce kmínu. Vajíčka pak nechejte minimálně 3 hodiny louhovat.
Sytě červená
Červené víno, slupky z červené cibule a řepa – to jsou 3 ingredience, které potřebujete pro barvení do výrazné červené barvy. Protože víno a řepa výrazně barví, není třeba mít vajíčka v lázni dlouho. Krásnou červenou barvu získají už po 10 minutách louhování.
Růžová
Aby byla vajíčka krásně růžová, stačí je povařit společně s červenou řepou nakrájenou na kostičky. Za pár minut máte hotovo!
Vajíčka nakonec vyleštěte pomocí špeku
Aby velikonoční vejce vypadala krásně hladce a leskle, je potřeba je po obarvení vyleštit. Trik je jednoduchý – stačí, když si do ruky vezmete kostku špeku a vejce jí budete opatrně promazávat. Další možností je leštění pomocí vepřového sádla. Pokud by vám vadilo živočišné aroma, můžete vejce vyleštit i jakýmkoliv rostlinným olejem.
Přečtěte si i další články s velikonoční tematikou:
Diskuse k článku