Inspirujte se: Proměňte si domov, zkuste patchwork
Patříte-li mezi ty, co si rádi své obydlí zdokonalují vlastnoručně vyrobenými doplňky, pak jste jistě už někdy o patchworku slyšeli. Jde o metodu šití, kdy se vezmou různé kusy různých látek a sešívají se k sobě, aby svými barvami utvářely třeba geometrické tvary a obrazce. Ve výsledku vzniká originální deka, přehoz na pohovku či nápadité povlečení atd. Patchwork podporuje fantazii, a tak se jeho principy dají využít třeba i při výmalbě, oblepování nábytku nebo potahování staršího gauče. Je jen na vás, jak patchwork využijete, my vám v dnešním článku tuto techniku přiblížíme.
Se slovem patchwork se pojí ještě další, a to quilting. Tento termín znamená konečné spojování a ozdobné prošívání 3 vrstev, tedy horní, spodní látky a vnitřní výplně (u nás se používá vatelín). Pojďme se společně nyní podívat na to, odkud se vlastně tohle tvoření vzalo a jak si patchworkové doplňky můžete vyrobit sami.
Patchwork – něco málo z historie
O tom, jak a kde vznikla tato technika, lze nalézt různé informace. Pravděpodobně však patchwork vznikl tak, že ženy amerických osadníků nechtěly jen tak vyhazovat již dosloužilé oblečení, a tak z něj vystříhávaly ještě nezničené kusy, které pak skládaly a sešívaly k sobě. Dnešní moderní patchwork je trochu jiný. Často se obvykle užívá látek, které se pro tuto techniku speciálně vyrábí (patchworková bavlna). Jednotlivé kusy jsou potištěny nějakým vzorem, který pak ve výsledku utvoří na dece či přehozu celý obrazec. Nic nezkazíte ale ani tím, když použijete zcela obyčejné materiály, třeba jako v původní myšlence – z již obnošeného šatstva apod.
Patchwork není jen o sešívání kusů látek
Někteří lidé mohou patchwork považovat jen za přešívání starých látek do nové podoby. Pro ty, kteří kouzlu patchworku propadli, je to však koníček a jejich výtvory se často stávají skutečnými uměleckými díly.
Mimo to je pro mnohé patchwork i způsobem, jak si nápaditě uchovat myšlenky a vzpomínky na určité situace. Představte si, že si třeba z oblečení, ve kterém jste se poprvé setkali se svým partnerem nebo partnerkou, uděláte deku. V každé chvíli, kdy se jí přikryjete, si tak připomenete tyto výjimečné okamžiky, co změnily váš život. Můžete tak sešít třeba kousky všech členů rodiny. I z toho důvodu je patchwork tak oblíbený. Že v sobě nese tento unikátní význam.
Jelikož obliba patchworku neustále stoupá, pořádá se pro zájemce plno seminářů, školení a přednášek. Ve spoustě měst vznikají i zájmové kroužky, kde se milovníci patchworku schází a společně tvoří. Možností, jak do kouzla patchworku proniknout, je opravdu dost. Záleží jen na vás, zda budete samoukem, nebo se budete učit přímo od jiných, kteří vás budou vést.
Jak a kam se patchwork hodí?
Hned v začátku článku bylo nastíněno, kde se patchwork nejvíce využívá – u dek, přehozů a podobných textilních doplňků. Nejen to je však možnost využití této techniky. Může být viděn i u batohů, dalších textilních dekorací (dečky, závěsy, ubrusy, prostírání apod.), kabátů a bund a celkově oděvů.
V rámci domu nebo bytu dokáže proměnit již okoukaný vzhled místnosti, případně prozářit a probarvit prostor, kde schází nějaké oživující prvky. Zkuste patchworkový přehoz použít u jednobarevného (třeba šedého) gauče, uvidíte, jak bude hned lépe vypadat. Patchwork je zkrátka možnost, jak se levně postarat o výraznou proměnu vašeho domova.
Někteří lidé berou patchwork jen jako metodu podobnou mozaice, která se nemusí soustředit jen na skládání látek. A tak se pouštějí i do patchworku na stěnách, kde tímto způsobem skládají kousky tapet, které pak utváří jedinečný design stěn. A podobně to jde i třeba s obklady.
Patchwork – co je k němu potřeba
Technika patchworku kombinuje různé způsoby šití. Některé lze dělat pouze ručně, s jinými si poradíte na stroji. Některé metody jsou méně náročné, jiné více. Vždy však je potřeba mít alespoň trochu šikovné ruce. Mimo ně pak buďte pečliví i při výběru látek a pomůcek. Pro začátečníky jsou nejlepší jednobarevné látky se stejnou gramáží. Samozřejmě se nesmí třepit, nebo být náchylné k protržení. Na výplň se nejčastěji užívá prošívaného vatelínu, nicméně doporučuje se duté vlákno. Čím těžší a hřejivější budete chtít deku nebo přehoz mít, tím silnější musí výplň být – právě u dek je vhodná do 1 cm, u polštářů, prostírání apod. pak jen několik milimetrů.
Dále se vám k patchworku bude hodit papír na kreslení vzorů a něco, z čeho si budete moci stříhat šablony – nějaké plastové podložky apod. Abyste si mohli látku značkovat, nezapomeňte na fixy a křídy. Nezbytné jsou ostré nůžky, dostatek špendlíků (i zavíracích) a kvalitní bavlněné nitě. V dnešní době se dají sehnat dokonce i nitě, co nejdou v látce pak vidět, jsou průhledné jako vlasec.
Vůbec nejdůležitější ale je, abyste byli vybaveni trpělivostí, chutí a odhodláním. Hlavně v začátcích se dílo nemusí vždycky podařit tak, jak jste čekali. Ale nezoufejte, vždyť tu nepovedenou deku můžete použít na další patchwork.
Diskuse k článku