Exotické chutě Madeiry
Dovolená a poznávání kultury jsou bezpodmínečně spojené také s kuchyní dané destinace. Na Madeiře se můžete těšit nejen z krásného počasí a dechberoucí přírody, ale také z rozmanitých chutných pokrmů.
Na své dovolené na Madeiře se můžete setkat s kuchyní definovanou především všeobklopujícím Atlantským oceánem a opravdu úrodnou půdou, kde se skvěle daří ovoci, zelenině i dalším plodinám. Jen máloco se dováží, takže se můžete těšit na lahodné pokrmy připravované z čerstvých lokálních surovin. Obecně vzato je místní kuchyně poměrně jednoduchá, ale to jí neubírá na skvělých chutích a výjimečném gastronomickém zážitku.
Za hlavní suroviny se dají považovat ryby, mořské plody, maso a ovoce. Mezi oblíbené a nejčastěji servírované ryby patří tkaničnice tmavá (podlouhlá úhořovitá ryba s jemným bílým masem) a tuňák, který se dává do salátů nebo se z něj připravují steaky. Setkat se můžete i s dalšími druhy ryb, jako je treska, pražma, pstruh, mečoun či losos. Z mořských plodů si pochutnáte například na krevetách, chobotnicích, olihních, kuželnatkách, langustách nebo mořských plžích. Z masa se používá hlavně hovězí, setkáte se však i s vepřovým a kuřecím.
Díky mírnému subtropickému klimatu se na Madeiře daří exotickému ovoci, které dozrává až třikrát za rok. Těšit se můžete například na maracuju (mučenku), banány, mango, guavu, papáju nebo různé druhy citrusů. Opravdovým unikátem jsou pak plody monstery, ve kterých se opravdu zajímavým způsobem spojuje chuť ananasů a banánů. Ovoce se dá jíst samozřejmě jen tak, ale používá se i k přípravě různých sladkých omáček či do dezertů.
Oblíbenými surovinami jsou také kaštany a cukrová třtina. Z Madeiry pochází jedny z největších jedlých kaštanů v Evropě. Vyrábí se z nich zde likéry, zákusky, chléb a polévky a dokonce tu v listopadu mají i svůj vlastní svátek. Cukrová třtina se používá kromě jiného k přípravě sušenek a samozřejmě rumu.
Jako předkrm se většinou podává čerstvý chléb (bolo de caco) s česnekem. Madeirské polévky jsou spíše husté a často se k nim podává zmíněné pečivo. Běžnou přílohu k pokrmům představují brambory (vařené, ve formě hranolek atd.), sladké brambory, rýže, kostičky z kukuřičné polenty, chleba či zelenina.
Ani milovníci sladkého na Madeiře nepřijdou zkrátka. Nedílnou součástí dezertů jsou různé druhy exotického ovoce, ať už podávané čerstvé či flambované, samostatně nebo součást zákusků. Často se používá také karamel, zmrzlina a med.
A jaké konkrétní pokrmy tedy ochutnat?
Níže se můžete podívat na seznam několika tradičních madeirských jídel a nápojů, které byste během své dovolené určitě neměli vynechat.
- Bolo de caco – chlebové placky z pšeničné a bramborové mouky
- Sopa do trigo – velmi hustá a sytá pšeničná polévka se zeleninou
- Sopa de tomate e cebola – rajčatová polévka s cibulí, česnekem, oreganem a pošírovaným vejcem
- Espada preta – tkaničnice tmavá, připravuje se na různé způsoby a s různými přílohy, oblíbená je zejména s banány
- Bife de atum – steak z tuňáka marinovaný v oleji s česnekem, solí a oreganem
- Espetada – hovězí maso na špízu obalené či marinované v oleji, soli, česneku a bobkovém listu
- Carne de Vinho e Alhos – vepřové kousky na víně a česneku, konzumuje se hlavně v době Vánoc
- Picado – smažené hovězí kousky na česneku nejčastěji podávané s hranolky a zeleninou
- Cozido Madeirense – vepřové maso dušené v jednom hrnci s nakrájenou klobásou a zeleninou včetně sladkých brambor.
- Pudim de maracuja – pudink z vajec, kondenzovaného mléka a maracuji (mučenky)
- Pudim de veludo – krémový pudink s pomerančovou nebo citronovou kůrou a karamelem
- Bolo do mel – v překladu medový koláček, ve skutečnosti se však sladí melasou a obsahuje ořechy, kandované ovoce a exotické koření, nejčastěji se konzumuje v období Vánoc
- Pastel de nata – košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem
- Queijadas – dezert tvořený sýrem, vajíčky a cukrem
- Brisa – značka místních limonád různých příchutí
- Víno Madeira – fortifikované víno, lze si vybrat z několika variant od suchých vín až po sladká
- Coral – pivo vyráběné ve Funchalu z českého sladu a chmele
- Nikita (niquita) – osvěžující sladký nápoj pocházející z městečka Camara de Lobos, který se vyrábí z překvapivé směsi piva, vína, džusu, vanilkové zmrzliny a kousků ananasu, někdy se můžete setkat i s nealkoholickou verzí
- Poncha – alkoholický míchaný nápoj připravovaný z bílého rumu, cukru, medu a citronové, pomerančové či maracujové šťávy
- Aguardente – rum vyráběný z cukrové třtiny
- Ginja – višňový likér
Diskuse k článku