Dron jako vánoční dárek: Co byste měli vědět
Touží vaše děti již delší dobu po dronu, a vy tak vážně přemýšlíte, že by bezpilotní letoun mohly letos najít pod vánočním stromečkem? Nebo má jít snad o dárek přímo pro vás? Aby dron skutečně našel své uplatnění a neskončil jen jako zaprášená dekorace na polici v obýváku, nebo dokonce zabalený v originální krabici, před nákupem byste si měli položit několik otázek.
Jak vybrat dron: Účel, cena, váha
V první řadě si ujasněte, k čemu má dron sloužit. Pokud se chcete s dronem jednou za čas prolétnout v přírodě a jen ze země sledovat, jak se pohybuje ve vzduchu, pak asi hledáte dron hračku. Nebo toužíte fotit a natáčet videa z dronu, která pak můžete ukázat celé rodině a všem kamarádům? V tom případě vás budou zajímat drony s kamerou. Pokročilejší droní letci pak dost možná zatouží po závodních dronech, které se hodí pro tvorbu akčních a sportovních videí. Jestliže kupujete dron jako dárek svým dětem, buď odpověď na tuto otázku znáte, nebo se jich jednoduše zeptejte.
Jedním z hlavních parametrů při výběru dronu je cena. Žijeme v době, kdy se dá dron pořídit i v supermarketu, a to dost možná dokonce ve velmi výhodné, akční nabídce. Ruku v ruce s nízkou cenovkou jde ale zpravidla také krátká životnost. Proč tedy nesmyslně zatěžovat planetu dalším zbytečným odpadem? Rozumnějším řešením je nákup dronů od profesionálů, kteří přesně vědí, co nabízí. Levné, ale přesto kvalitní drony pro letce začátečníky pořídíte už za cenu kolem 3 tisíc korun. V budoucnu pak můžete vyzkoušet i dražší modely, které, vzhledem k cenovce, vyžadují větší opatrnost. U modelů s vyšší pořizovací cenou určitě stojí za zvážení pojištění dronu.
Důležitou roli při rozhodování hraje také hmotnost dronu. Chcete bezpilotní letoun používat i v zahraničí? Mini dron bez problémů umístíte do příručního zavazadla, a můžete se tak vydat klidně na druhou stranu světa. Nízká hmotnost dronu ale přijde vhod také při náročném výšlapu za krásami českých hor, které si chcete prohlédnout i z ptačí perspektivy. Počítejte ale s tím, že menší drony obecně hůře odolávají poryvům větru. Při létání tak musíte být o poznání opatrnější. Před samotným vzletem vždy zkontrolujte aktuální povětrnostní podmínky a věnujte pozornost také předpovědi počasí pro danou lokalitu.
Drony s kamerou: Nejdůležitější parametry
Pokud pořizujete dron s kamerou, mělo by vás v první řadě zajímat, jaké rozlišení fotografií a videí vybraný bezpilotní letoun nabízí. Pro sváteční letce se považuje za dostatečné rozlišení videí 2,7K nebo 4K. Zároveň si zjistěte, kolik vytvoří dron snímků za sekundu (fps). Tento ukazatel hraje zásadní roli, pokud se rozhodnete video po natočení zpomalit. Čím vyšší je FPS, tím kvalitnější video vytvoříte. Vybírejte drony minimálně s 30 fps. Rozlišení fotografií by mělo být nejméně 12 MP.
U focení dronem, stejně jako při focení klasickým foťákem, hraje zásadní roli správné nastavení ISO, kompozice a clony. U levnějších modelů dronů je téměř pravidlem, že neumožňují ruční nastavení clony. Jestliže tedy už teď víte, že byste si záběry z dronu v budoucnu rádi vytiskli a vystavili na čestné místo třeba v obýváku, pak si předem ověřte, jak na tom vámi vybraný dron je.
U dronů s kamerou (ale i bez kamery) by vás měla zajímat také celková doba letu a maximální rychlost během letu. Jestliže se v informačním letáku dočtete, že bezpilotní letoun vydrží ve vzduchu 5 minut a před dalším vzlétnutím stráví několik hodin v nabíječce, je logicky lepší porozhlédnout se jinde. Za ideální dobu letu je obecně považováno minimálně 30 minut.
Tip na dárek a základní pravidla létání s drony
V kategorii mini dronů s kamerou se velké popularitě dlouhodobě těší dron DJI mini s váhou pouhých 249 gramů. Výrobce DJI nedávno uvedl na trh už 3. generaci tohoto dronu. S dronem DJI Mini 3 Pro můžete létat až 34 minut v kuse, a to při maximální rychlosti 57,6 km/h. Potěší ale také kvalitní kamerou, která fotí s rozlišením 48MP a natáčí s rozlišením 4K. Můžete se tedy spolehnout, že tento parťák rozhodně neskončí ve skříni pod hromadou oblečení.
Stále váháte, jaký dron vybrat? Využijete služeb specializované půjčovny dronů. Za drobný peníz tak vyzkoušíte drony v různé cenové relaci a snáze se rozhodnete. Spolu s dronem můžete pořídit také kurz pro létání s dronem, kde se dozvíte vše o základech létání a natrénujete si, jak reagovat v krizových situacích.
Myslete také na to, že pro létání s dronem platí pevně daná pravidla. Základem je registrace dronu (jeho provozovatele) a neobejdete se rovněž bez řidičáku na dron. Abyste se mohli stát provozovatelem dronu, musíte být starší 18 let. Pilotovi dronu pak musí být minimálně 16 let. S tím je tedy třeba počítat, jestliže kupujete dron jako dárek svým dětem.
Před plánovaným létáním si také vždy ověřte, že se ve vybrané oblasti můžete s dronem pohybovat. Problematické jsou především národní parky, hustě osídlený prostor (HOP) v centrech měst nebo okolí letišť. Zakázané zóny najdete přehledně označené na aisview.rlp.cz (jedná se o oficiální českou leteckou mapu). Při používání dronu v zahraničí si nezapomeňte nastudovat pravidla pro létání v jednotlivých státech. Potřebné informace najdete na webové stránce droneregulations.info.
Diskuse k článku