Dřevo v interiéru vyžaduje péči. Poradíme, jak prodloužit jeho životnost
Pokud se chcete doma cítit útulně, popřemýšlejte o zakomponování dřevěných prvků do vašeho interiéru. Dřevo totiž v porovnání se studeně působícím sklem či kovem dokáže navodit příjemný teplý dojem. Jestliže si do interiéru dřevěné prvky pořídíte, měli byste se o ně umět pečlivě postarat. V následujících řádcích jsme si pro vás připravili několik užitečných tipů, jak co nejlépe ochránit dřevěný nábytek či obklady, aby si zachovaly krásný vzhled a zároveň dlouho vydržely.
Interiérové dřevo dokáže navodit pocit útulného domova
Mnozí lidé nedají na dřevěné interiérové prvky dopustit. Pořizují si tradiční dřevěný nábytek či dekorativní doplňky. Hnědé odstíny dřeva totiž vytvářejí velmi přesvědčivou iluzi tepla a útulnosti. Vybírat můžete také mezi různými druhy úpravy dřeva. Leštěné dřevo působí luxusním dojmem a hodí se spíše do designových interiérů, zatímco přírodní či méně opracované dřevo hezky doplní útulnou domácnost.
Dřevo můžete v interiéru využít mnoha různými způsoby. Velmi časté bývají například různé obklady stěn. Tmavý obklad celé místnosti však opticky zmenšuje její prostor, i proto jsou mezi lidmi velmi oblíbené obklady v podobě vertikálního či horizontálního pásu. Vysoké popularitě se těší také dřevěné podlahy, byť se jedná o poměrně nákladné řešení.
Jestliže se nechcete pouštět do rozsáhlejších stavebních úprav, zkuste se poohlédnout po vkusném dřevěném doplňku. Může jím být například hezký kus nábytku. Dřevěné prvky navíc můžete kombinovat s jinými materiály jako je kov či sklo, což váš interiér mnohdy příjemně oživí.
Údržba je důležitá. Pomůže kvalitní nátěr na dřevo
Vyzdobit interiér dřevěnými prvky je jedna věc, avšak stejně důležitá je také jejich poctivá údržba. Dřevo je živoucí materiál, který se v průběhu let neustále mění a pracuje. Proto byste jej měli vždy po několika letech ošetřit novým nátěrem na dřevo. Současné nátěrové hmoty totiž nenabízí pouze efektní vzhled, ale také praktické ochranné vlastnosti, především velmi vysokou odolnost.
Vyberte správné barvy na nábytek i podlahy
Ze všeho nejdříve se však musíte rozhodnout pro vhodný typ nátěru na dřevo. Podle účelu využití si můžete vybrat mezi třemi základními typy nátěrů - laky, emaily a lazurami. Pokud chcete zachovat kresbu dřeva, pak budete potřebovat lazuru, která se vpíjí do dřeva a nevytváří na něm povlak. Jestliže se poohlížíte po krycím nátěru na dřevo, pak vám bude nejlépe vyhovovat email, který se hodí k vnitřním i venkovním nátěrům dřeva, je ředitelný vodou a výborně kryje.
Laky jsou ze své podstaty naopak dokonale čiré. Jako takové se často používají nejen při natírání podlah, ale lze je také využít na obklady či nábytek. Ne každý lak je však vyroben v kvalitě, která jej umožňuje použít jako pochozí. Některé laky na podlahy nejsou vhodné.
K tomuto účelu jsou v obchodech k dostání vodou ředitelné podlahové laky s efektním vzhledem a vysokou mechanickou odolností. Pro vysoce namáhané povrchy jsou ideální vodou ředitelné laky na zátěžové podlahy, které nabízí nejen exkluzivní vzhled, ale také protiskluznou úpravu, a hlavně vysokou odolnost vůči mechanickému i chemickému poškození. Kromě podlah se hodí také na natírání stolů či schodišť.
Snadná renovace nábytku díky vodou ředitelným nátěrům
U zmíněných vodou ředitelných nátěrů na dřevo se na chvíli zastavíme, abychom si je podrobněji přestavili. V porovnání se syntetickými nátěry jsou šetrnější k životnímu prostředí, protože se při jejich aplikaci místo ředidla používá voda. S vodou ředitelnými nátěry se také velmi snadno pracuje, nemají nepříjemný zápach a rychle schnou.
Nátěr využijete i na hračky. Barvy na dřevěné hračky však musejí mít atestaci
Mezi rodiči mnohdy panují obavy o bezpečnost jejich ratolestí. Rádi by renovovali podlahu v dětském pokoji nebo přetřeli oprýskané dřevěné hračky. Při výchově dětí je ostražitost důležitá, z kvalitních nátěrů na dřevo však strach mít nemusíte. BAKRYLEX EMAIL UNIVERZÁL i LAZUROL AQUA P UREX splňují veškeré předpisy a lze je využít na nátěry hraček i pro děti do tří let.
Diskuse k článku