![Domácí čistění odpadu jde i bez chemie.](/img/clanky/16d1723a6e3698bbf0880ccbca56e5c7/jak vyčistit ucpaný odpad.webp)
Domácí čištění odpadů jde i bez chemie – jak na to?
K poměrně běžným domácím haváriím patří ucpaný či zanesený odpad. Mohou jej provázet nejen nehody, jako je vytopení sousedů, ale také odpudivý zápach. Ten následně zamoří celou vaši domácnost. Podobným katastrofám lze zabránit řádnou prevencí. Většina lidí ale bohužel důkladnou údržbu podceňuje a pak na to doplácí. Jak vyčistit ucpaný odpad a jaké prostředky k tomu použít? Máme pro vás dobrou zprávu – zvládnete to i sami.
Domácí čištění odpadů je důležité
Také se řadíte mezi ty, kteří jsou zvyklí potíže řešit teprve až nastanou? Máte pocit, že u vás k ucpání odpadu nemůže dojít, protože do něj nevhazujete žádné velké objekty? I žmolky z oděvů, zbytky jídla od večeře, kousky skořápek z vajec a vlasy, které se odpadu pravidelně splachují, vám mohou zavařit. Postupně se v odpadních trubkách nahromadí a způsobí vám nemalé trápení. Nečekejte proto na nepříznivou zkušenost a snažte se jí rovnou zabránit.
Je velmi zásadní nezapomínat na údržbu. Trubky musíte pravidelně čistit. V opačném případě by se mohlo stát, že vás jednoho dne překvapí odporný zápach. A to je ještě to menší zlo. Zápach je pořád jenom varování, na které můžete rychle zareagovat. Zato ucpání odpadu může mít za následek, že se vám odpadní tekutiny ze dřezu či toalety začnou vracet. Úklid takové nehody není nic příjemného. A to ani nemluvě o velkém odpadním gejzíru, porušených rozvodech a vytopení sousedů pod vámi.
Potíže s ucpaným odpadem dovedou potrápit
Důkladná údržba je nejjistějším způsobem, jak se vyhnout problémům. Pečujte jak o kuchyňské, tak i o koupelnové odpady. Co obecně způsobuje největší komplikace? Zpravidla se jedná o zbytky mycích přípravků a potravin, jako jsou zrnka rýže, ovocná jádra či slupky, ale rovněž o vlasy.
Naštěstí tomu lze vcelku snadno předejít. Stačí si pořídit sítko. To nečistoty zachytí, takže nemají šanci se do odtoku vůbec dostat. Stejně důležité je ale sítko pravidelně čistit a přinejmenším občas vyčistit celý sifon. To ale samozřejmě nemusí být vždy reálné. U některých van schází speciální revizní dvířka, která jsou nezbytná coby přístupový bod k odpadnímu systému.
Jak a čím vyčistit ucpaný odpad?
Nemusíte se nutně spoléhat pouze na chemické přípravky, které by mohly poškodit vnitřní povrch trubek. Na trhu pořídíte třeba přípravky na bázi biologicky aktivních směsí enzymů. Nejen, že velmi dobře rozkládají organické látky, jako jsou bílkoviny, tuky či sacharidy, ale navíc jsou ohleduplné vůči životnímu prostředí.
Jak lze s pomocí bio čističů odpadů vyčistit ucpaný odpad a v čem spočívá jejich největší výhoda? Samozřejmě účinně brání ucpávání odpadů i nežádoucímu zápachu. Díky směsi enzymů se v odpadních trubkách efektivně rozpustí usazeniny a rozloží se biologické látky. Kromě toho se dají použít ve všech případech – nehledě na typ odpadních rozvodů. Nesejde na tom, jestli půjde o vanu či klasické umyvadlo.
Ucpaný opad vyřešíte i svépomocí
Otázku, čím vyčistit ucpaný odpad, jsme již zodpověděli. Nyní se zaměříme na to, jak od začátku postupovat. Aniž byste se museli obracet na instalatéra, kterému budete muset uhradit nejen jeho služby, ale k tomu i cestovné. První bývá po ruce gumový zvon – chopte se jej. Pomůže vám odpad protáhnout. Podobnou službu vám může prokázat také instalatérská pružina. Jakmile odpad prošťoucháte, přichází na řadu samotná příčina vašich potíží. Nezbývá než se zbavit nánosu nečistot v potrubí. Sifon budete muset rozmontovat a pečlivě vyčistit.
Ne každý má ale doma všechny nezbytné nástroje. Potom se vyplatí vyzkoušet některou z babských rad či osvědčených tipů, jak na ucpaný odpad. Nejčastěji se zmiňuje jedlá soda a ocet, nebo můžete do odpadu nasypat kypřící prášek a zalít jej Coca-Colou. Tahle kombinace je údajně velmi účinná. Může za to vysoký obsah reaktivních látek.
Mnohé domácí prostředky vám opravdu mohou významně usnadnit situaci. Přesto bychom spíše doporučili vsadit na ověřené čisticí prostředky.
Diskuse k článku