Chcete mít povlečení stále jako nové? Poradíme, jak na to
Nalití gelu přímo na povrch povlečení může mít ve spojení s odloženým startem neblahé následky. Aktivní látky v pracím gelu totiž začnou v místech…
Konečně vám kurýr přivezl balíček s novým povlečením a vy už se těšíte, až si do něj poprvé ulehnete? Kvalitní ložní prádlo vyjde na nemalé peníze, a proto se správná péče vyplatí! Představíme vám 5 nejčastějších chyb, kterým se raději vyvarujte.
1) Nalijete gel a odložíte start
Nalití gelu přímo na povrch povlečení může mít ve spojení s odloženým startem neblahé následky. Aktivní látky v pracím gelu totiž začnou v místech aplikace brzy působit a na jakékoliv barvě vytvoří fleky, které už ani praním nejdou odstranit. Pokud používáte prací gely, nelijte je nikdy přímo na látku. Bezpečnější je gel nalít do odměrky a tu stabilně postavit do důlku v povlečení. Odložený start pak můžete nastavit dle vlastních potřeb a nemusíte se bát, že se ložní prádlo poničí.
Pro radu se správnou údržbou povlečení se bez váhání obraťte na výrobce.
2) Předpíráte ve studené vodě
Myslíte, že po vybalení stačí povlečení na studeno přemáchnout, usušit a může se povlékat? Chyba! Pro povlečení s barevným potiskem je tento způsob praní likvidující. Tiskové barvy jsou totiž na povrch nanášeny ve vysoké koncentraci, aby se jich po vyprání co nejvíce zachovalo v sytých odstínech. Zejména první vyprání tedy musí být opravdu řádné, nejlépe na přibližně dvouhodinový prací program při doporučené teplotě. Jedině tak dojde k úplnému odstranění všech nežádoucích zbytků barev. Pokud povlečení jen namočíte do studené či vlahé vody, barvy zapustí a vytvoří mapy, kterých se už nikdy nezbavíte.
Před prvním použitím povlečení alespoň jednou důkladně vyperte.
3) Přeháníte to se sušičkou
Příliš vysoká teplota v sušičce má zejména u bavlněného povlečení za následek polámání a pokroucení jemných vláken, která v takovém stavu rychle přesychají a tvrdnou. Výsledkem je pomačkání v celé ploše, které už nespraví ani přepečlivé žehlení s párou a kropením. „Pokud nemáte možnost přirozenějšího sušení, zvolte alespoň program s co nejnižší teplotou a šetrnými otáčkami,“ doporučuje Alena Samková, ředitelka společnosti Matějovský, tradičního českého výrobce povlečení a bytového textilu. Na vhodné otáčky nezapomínejte také při praní – čím jsou vyšší, tím více se povlečení mačká.
Krepové povlečení nikdy nežehlete, poškodila by se krepová struktura.
Čtěte také: Ručníkové desatero: Péče o ručníky je snadná a vyplatí se
4) Věšíte za rohy
Není nic horšího, než pověsit obrovský kus mokré látky za rohy. Hmotnost vody, která po vytažení z pračky zůstává v povlečení, je totiž větší než si myslíte. Vlivem gravitace pak postupně směřuje do dolní části povlečení, která se začne prověšovat do kulata. V horní části začne veprostřed rovněž vznikat prohlubeň, nad kterou vystupují připevněné rohy, které se více a více natahují. Za postupného usychání povlečení získává zdeformovaný tvar, který se dá jen velmi obtížně navrátit do původního stavu. Proto povlečení vždy věšte pečlivě vyklepané a souměrně přeložené, po pověšení pak všechny konce a rohy ještě rukama popotáhněte a dorovnejte.
Nízká teplota při prvním praní zapříčiní zapuštění zbytkových barev.
5) Neperete zvlášť, naruby a zapnuté
Povlečení sice nemusí zaplnit celý buben pračky, ale rozhodně se vyplatí prát ho samotné. V přeplněné pračce povlečení nemá prostor pro pořádné vyprání a vyždímání, což může mít za následek zapuštění barev nebo zaprání fleků. Pokud k povlečení přidáte látky jiného druhu nebo textil s různými aplikacemi a dekoracemi, většinou dojde k poškození jemného povrchu povlečení. To se projeví vznikem žmolků nebo zatrhanými nitkami, které v barevné ploše vytváří bílé čárky. Proto je lepší povlečení obrátit naruby, aby se v takovém případě poškodila jen vnitřní strana. Zapnutí zipů pak zabrání otočení zpět na líc a mimo jiné také znemožní dalším kusům napadat dovnitř, což by v extrémním případě mohlo způsobit nevyvážené rozložení prádla a poničení celého mechanismu pračky.
Povlečení žehlete vždy naruby na program bavlna/len (vysoký stupeň).
Diskuse k článku