Biokrby bez komína můžete mít i v bytě. Příliš vás ale nezahřejí
Vždycky jste snili o krbových kamnech, které vnesou do vašeho bydlení tu pravou atmosféru během chladných zimních dnů? Krby jsou výsadou rodinných domů, v bytech je jejich realizace v podstatě nereálná. Zajímavou alternativou jsou biokrby, které nepotřebují napojení na komín pro odvod spalin, a tak jsou vhodné i pro montáž do bytů či domů bez spalinových cest. Zdrojem paliva je biolíh, který při spalování produkuje jen minimum emisí. Pro vytápění prostorů se však nehodí – výkon je malý a při ceně za palivo by bylo topení drahé. Biokrby jsou ale zajímavým designovým doplňkem, který přinese do interiéru pocit tepla a pohody.
Hřejivý plamen bez sazí, kouře a dřeva
Ne každému se líbí imitace krbů, u kterých není plamen skutečný, ale vytvořený jen pomocí světelného efektu. V případě biokrbů budete mít ve své domácnosti designový doplněk, který se vzhledem i povahou bude maximálně blížit skutečným krbovým kamnům. Žlutooranžový plamen je totiž reálný a doopravdy hřeje.
Zdrojem paliva je biolíh, což je 96% etanol vysoké kvality. Při jeho spalování nedochází ke vzniku kouře ani sazí, a tak můžete biokrb provozovat v podstatě kdekoliv – v domě, bytě i malé garsonce. Pro provoz biokrbu nepotřebujete dřevo, a tak se nemusíte bát ze znečištění obytných prostor či s náročnější manipulací. Do nádržky na palivo snadno biolíh nalijete a po zapálení se budete těšit z krásného hřejivého plamene, který vašemu bydlení dodá tu pravou atmosféru.
Na biokrby narazíte i v komerčních prostorách
Díky vysoké estetické hodnotě, jednoduché obsluze a poměrně levnému provozu se biokrby s oblibou využívají nejen v domácnostech, ale také v komerčních objektech. Můžete na ně narazit třeba i v hotelech, restauracích nebo kancelářských prostorách. Na první pohled je často od skutečných krbových kamen nerozeznáte.
Biokrby krásně vypadají, ale příliš nezahřejí
Pokud zvažujete pořízení moderního biokrbu, uvědomte si, že slouží především jako designový doplněk, nikoliv zdroj tepla. I když na rozdíl od imitací krbu skutečně produkují teplo, jejich výkon není zrovna závratný. Použití biokrbu jako hlavního zdroje tepla by se vám neskutečně prodražilo. I přesto v chladných dnech prostor lehce přitopí a díky sálavému teplu vytvoří v jeho bezprostřední blízkosti hřejivý pocit.
Pokud si tak během zimy lehnete na podlahu poblíž biokrbu a budete odpočívat, teplo skutečně ucítíte. Výkon biokrbů se v závislosti na typu a velikosti pohybuje v rozmezí od 1 do 5 kilowatthodin. Spalování přitom můžete u většiny modelů snadno regulovat, a tak ovlivnit i spotřebu paliva a míru výhřevnosti.
Máte biokrb? Nezapomeňte na pravidelné větrání
Biokrby nepotřebují pro svůj provoz odvod spalin do komína. Při spalování biolihu se totiž vytváří jen minimum škodlivin, a tak není odtah potřebný. Přesto je třeba prostor pravidelně větrat, protože při spalování biolíhu dochází současně ke snižování množství kyslíku ve vzduchu. Dlouhodobý pobyt v nevětrané místnosti s biokrbem tak může vést k bolestem hlavy nebo únavě. Stačí na pár minut otevřít okno a vnést do interiéru dostatek čerstvého vzduchu. I z toho důvodu se biokrby nehodí jako primární zdroj tepla – i když by prostor vyhřály, vzápětí by po vyvětrání došlo k ochlazení. Teplené ztráty by proto byly enormní.
Kolik stojí moderní biokrb
Jednou z výhod moderních biokrbů je jejich nízká pořizovací cena. Nejlevnější biokrby pořídíte už od tisícikoruny, bude se však jednat spíše o malé modely určené pro umístění volně do prostoru, například na stůl. Větší nástěnné biokrby pak pořídíte za cenu od 3 do 8 tisíc Kč. Díky velkému zájmu o biokrby ze strany provozovatelů komerčních prostorů pak pořídíte i velkorysé biokrby, které se stanou dominantou interiéru. Jejich cena začíná na cca 10 tisíc Kč, existují však i luxusní designové modely s cenou přesahující 20 tisíc Kč. Je jen na vás, kolik peněz jste do tohoto designového interiérového doplňku ochotni investovat.
Biokrby se vyrábí v mnoha provedeních. Existují nástěnné, rohové, volně stojící, stolní a další druhy. Na jejich charakteristiku se zaměříme v pokračování našeho článku:
Nenechte si ujít další články zaměřené na téma krbových kamen:
Diskuse k článku