Atmosféra dělá domov – upravte prostředí dle zásad ergonomie
Vytvořte si optimální podmínky pro domácí pohodu s využitím znalostí ergonomie! Ať už chcete strávit příjemné odpoledne na pohovce s knížkou v ruce nebo využíváte pro práci takzvanou home office, vždy je potřeba cítit se pohodlně. Velký vliv na to má okolí – teplota, hluk nebo světlo. Vše se dá přizpůsobit tak, abychom se cítili jednoduše skvěle.
Okolí má velký vliv na naši činnost. Šero dává pocit únavy, přílišné teplo organismus ukolébá a nutí k spánku. Ovlivněn je metabolismus, nálada a také duševní činnosti. Vhodnou kombinací faktorů se tak může zvýšit výkonnost nejen psychickou, ale i fyzickou.
Ergonomie osvětlení
Světlo je nezbytné pro činnost očí. Při nízké intenzitě světla se rychleji unavují a tím klesá výkonnost i soustředěnost. Nevhodné osvětlení může mít za následek bolesti hlavy, nespavost, snížení odolnosti nebo světloplachost. Nejvhodnější je samozřejmě denní světlo, které oči vnímají nejlépe. S ohledem na to by se měl dům plánovat už při výstavbě: velikost a tvar oken, umístění budovy v terénu či typ použitého skla.
Nevyhneme se však ani umělému světlu, které by mělo mít co nejvíce podobné spektrální složení jako to denní. Důležitá je pak jeho intenzita, rovnoměrnost a oslnění. Pro obytné prostory je uváděna hodnota osvětlení v rozmezí 20 – 50 luxů. V domácnosti je vhodné kombinovat všechny druhy světla – čím víc zdrojů, tím lépe.
Mikroklima v domácnosti
To, jaké máme doma klima, záleží na několika faktorech. Je ovlivněno vnějším prostředím, stavem budovy, materiálem, z nějž je postavena, zdrojem tepla a v neposlední řadě i vodními parami v interiéru. Sezónně jej pak ovlivňuje topení, klimatizace a větrání.
Jak známo, tepelná zátěž ovlivňuje výkon, a to směrem dolů. Pokud budete hlídat teplotu, vlhkost a proudění vzduchu, pak dosáhnete ideálního stavu. Důležitou úlohu má větrání, které zajišťuje čerstvý vzduch přirozeným způsobem (okny, dveřmi, světlíky) či umělým (přetlakově, podtlakově, klimatizací). Snižuje se tak koncentrace mikroorganismů, upravuje se mikroklima, zajišťuje se vhodný objem kyslíku a v neposlední řadě se tak odstraňuje pach.
Zamezte hluku
Jakýkoliv zvuk, který je vnímán jako nepříjemný, případně ten, jehož intenzita je příliš vysoká, se označuje jako hluk. Z hygienického hlediska se zaměřte na výšku, intenzitu a délku trvání – rušivé zvuky mají vliv na celkovou duševní pohodu, soustředěnost, v extrémním případě mohou vyvolat i stres. Nepříjemným zvukům lze zamezit jen zlepšením izolace.
I zdánlivé maličkosti mohou výrazně pomoci v cestě za lepším prostředím. Myslete na to už při samotné stavbě domu, kdy můžete ještě leccos změnit. Mnohé se však dá vyladit i drobnými rekonstrukcemi a úpravami, jež nemusí být ani moc finančně náročné.
Diskuse k článku