Gauč a postel v jednom: jak vybrat rozkládací pohovku pro každodenní spaní
V malých bytech a garsonkách je každý metr drahý. Někdy tak nezbývá nic jiného než pořídit rozkládací pohovku, která přes den poslouží jako pohodlný gauč a během noci zajistí kvalitní spánek. Je taková kombinace vůbec možná? Je, ale při výběru se možná zapotíte. Rozkládací pohovky jsou standardně předurčené pro občasné přespávání, ne pro každodenní. I tak na trhu narazíte na typy, které obstojí. Pojďme se zaměřit na to, jak takovou pohovku najít.
Na malém gauči se dobře nevyspíte
Velikost rozkládací pohovky je důležitá jak pro pohodlné sezení, tak spánek. Při výběru se proto nezajímejte jen o velikost ve složeném stavu, ale zejména ve stavu rozloženém. Pohovka pro každodenní přespávání musí být dostatečně dlouhá i široká. V případě, kdy mají na pohovce přespávat 2 dospělí lidé, měla by být šířka po rozložení ideálně kolem 180 cm. Na užších pohovkách se vám bude spát hůře, vše je ale samozřejmě na zvyku.
Vybírejte pohovku s plynulými přechody mezi díly
Nikdy si nekupujte rozkládací pohovku, kterou jste neviděli a předem nevyzkoušeli. V letáku můžete vypadat hezky a prakticky, skutečně ale bývá často jiná. Špatně se spí zejména na rozkládacích pohovkách, které mají mezi jednotlivými díly po složení velké mezery, nerovnosti či hluboké jamky.
Zapadnutí do meziprostoru pohovky může být úsměvné, po několika dnech vás ale začne pořádně štvát. Spaní na nerovné posteli přináší také různé zdravotní komplikace spojené s bolestmi zad či únavou. Proto vyberte takovou sedačku, která bude pohodlná jak vsedě, tak vleže.
Rozložení pohovky musí zabrat jen pár vteřin
Pokud rozkládací pohovku využíváte jako postel jen v případě, kdy k vám jednou za čas přijede návštěva, delší a náročnější složení řešit nemusíte. Pokud se pro vás ale rozkládání stane každodenní záležitostí, jistě oceníte, když vám to zabere jen několik vteřin. Rozložení by měla bez problému zvládnou jedna osoba sama. V předchozím článku o rozkládacích pohovkách jsme se na různé mechanismy skládání zaměřili. Určitě si jej přečtěte a zjistěte, který typ rozložení je pro vaše potřeby nejlepší a bude nejpohodlnější.
Dejte přednost pohovce se zabudovanou matrací
Pohovky, které vytvoří plochu pouhý sklopením opěrní části, nezajistí dostatečný komfort pro zdravý spánek. Jinak je tomu v případě pohovek, které v sobě mají zabudovanou samostatnou matraci, která se ukáže po rozložení. Materiál je uzpůsoben pro spánek, matrace by měla být tvrdší a tvořit rovnou souvislou plochu. V případě, že bude v pohovce zabudovaná matrace dostatečné velikosti, vám zajistí pohodlí a zdravá záda i při každodenním používání.
Máte nepohodlnou pohovku? Pořiďte si samostatnou matraci
Máme řešení i pro ty, kteří už doma rozkládací pohovku mají, ale kvalitní spánek jim nezajistí. Pokud na rozloženou pohovku položíte samostatnou matraci (stačí o tloušťce několika cm), překryjete nepohodlnou vrstvu a dosáhnete mnohem vyššího komfortu. Na trhu se běžně pořádávají tenké, a přitom dostatečně tvrdé matrace, kde se dají i složit a schovat třeba do úložného prostoru v sedačce. Na pohovce se pak vyspíte vcelku dobře, počítejte ale s větší časovou náročností přípravy lůžka.
Do pohovky pro každodenní spaní investujte
Zdraví by mělo být na prvním místě. Nekvalitním spánkem si ho ale můžete spolehlivě zničit. Pokud na rozkládací pohovce chcete opravdu spát každý den, pořiďte si pohovku s pořizovací cenu v řádu desítek tisíc, která bude vyrobena z odolných materiálů a vybavena kvalitním mechanismem rozkládání. Raději pár měsíců spěte na matraci na zemi a na pořádnou sedací soupravu si došetřete.
Diskuse k článku