Změna trvalého bydliště se dá zvládnout bez zbytečných komplikací
Téměř každý se minimálně jednou za život stěhuje. Mimo samotného procesu balení a převozu všech věcí a vybavení, který už tak znamená pro spoustu lidí úkol, co je často nad jejich síly, je posléze nutné ohlásit novou adresu příslušným úřadům a institucím. Základem v tomto maratonu vyřizování formalit je jistě nezbytná výměna občanského průkazu.
Změna trvalého bydliště je v představách mnohých lidí kolotočem návštěv úřadů a společností, k nimž je vážou smlouvy na různé služby, že nutné kroky co nejvíce oddalují. Pokud si však dopředu rozplánujete, kam musíte zajít, budete překvapeni snadností celého počínání. Úřady ve větších městech dokonce umožňují objednání přes internet, které tak zajišťuje odbavení v dobu, kterou si vyberete. Chcete-li se vyhnout otravným frontám, doporučuje se navštívit instituce v poledne, kdy se tam nevyskytuje tolik lidí jako v odpoledních hodinách.
Změna trvalého bydliště začíná na obecním úřadě
Prvně byste měli změnu trvalého bydliště oznámit na obecním úřadu, který náleží k městu či obci, do níž jste se přestěhovali. Při této návštěvě budete potřebovat:
- platný občanský průkaz
- doklad opravňující užívat byt nebo dům (výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouva), nebo ověřený souhlas vlastníka objektu, kam si chcete nahlásit trvalé bydliště, ten s vámi může úřad navštívit
Úředník s vámi vyplní potřebné formuláře a změna trvalého bydliště bude v evidenci od té chvíle zanesena. Bude vám vydáno i potvrzení o změně trvalého pobytu, kterým se následně budete prokazovat například na poště, protože občanský průkaz bude znehodnocen ustřižením růžku. Bude na něm uvedena předešlá i nová adresa trvalého bydliště. Správní poplatek činí 50 Kč.
„Pokud jste nemovitost koupili, nechoďte vyřizovat změnu dříve, než budete jako vlastník zapsán do evidence katastrálního úřadu."
Nezapomeňte zažádat o nový občanský průkaz
Ihned po vyřízení výše uvedeného je dobré zažádat o nový občanský průkaz v důsledku změny bydliště. K tomu budete potřebovat:
- aktuální fotografii (na rubovou stranu napište vaše rodné číslo)
- vyplněný formulář žádosti (k dispozici v budově úřadu)
Jakmile se dostanete na řadu, zkontroluje úředník správnost vyplnění formuláře a tím máte první nejdůležitější část za sebou. Nový občanský průkaz bývá hotov za zhruba 3 týdny.
Změnu trvalého bydliště je třeba nahlásit i dalším institucím
Dále nezapomeňte ani na ostatní důležité instituce, u některých je lhůta na ohlášení změny 5 dní, u jiných 8 dní. Nejlépe tedy bude, když vše zvládnete vyřídit ve lhůtě pěti dní, abyste se nemuseli zajímat o to, kam dříve a kam později. Určitě proto nevynechejte:
- živnostenský úřad (automaticky změnu převede do systému zdravotní pojišťovně, úřadu sociálního zabezpečení a finančního úřadu)
- zdravotní pojišťovnu
- úřad sociálního zabezpečení
- dopravní inspektorát
- úřad práce, pokud jste nezaměstnaný
- zaměstnavatel/škola
- instituce spravující poplatky za odvoz komunálního odpadu
V posledním kole pochůzek pak vyřiďte společnosti, které vám poskytují nějaké služby. Nejčastěji se jedná o poskytovatele připojení k internetu, banku a telefonního operátora a další.
K bezproblémovému vyřízení přehlášení místa trvalého pobytu se váže doporučení vše si pořádně naplánovat. Ověřte si, kde se místa, která potřebujete navštívit, nacházejí a vytvořte si logický rozpis. Pak se změna trvalého bydliště stane velice snadnou a vše potřebné vyřídíte během několika hodin.
Diskuse k článku
konradová
David Klíma
michaela zajacová
Marie Valentová
Marie Valentová
Lucie Krampotová
Michal Valovský
Bukva BUKVATIR
miroslav žurek
kkkk
hfdhgkjgk
foijr,foijre