Za sníh na střeše zodpovídá majitel domu. Víte, jak jeho pádu zabránit?
Sesun sněhu ze střešní krytiny. To trápí v zimním období při oblevě mnoho lidí. Co dělat, aby nám sníh nekontrolovatelně padal ze střechy a aby nenaděl škodu na majetku i zdraví? Důležité je například myslet s nánosy sněhu již při projektování domu, účinné jsou sněhové háky nebo tzv. sněholamy. A proč vůbec myslet na takovéto zabezpečení střechy? Kvůli věcným škodám i škodám na zdraví. Navíc, za padající sníh ze střechy zodpovídá vždy majitel domu.
Co dokáže napáchat sníh na střeše
Pokud napadne dostatek sněhu a poté je obleva, sníh ze střechy začíná sjíždět na zem. Nejenže vás v noci dokáže velký rámus sjíždějícího sněhu probudit, ale především může poškodit auto nebo ublížit kolemjdoucím. Sníh na střeše dokáže poškodit i samotnou střechu, jelikož může poškodit střešní krytinu nebo střešní okna, komíny anebo okapy. Proto je nezbytné myslet již při konstrukci domu na to, jaký sklon bude střecha mít nebo jaké použít na střešní krytinu sněhové háky či další sněhové zábrany.
Majitel domu zodpovídá za sníh na střeše
Ne všichni vědí, že pokud vám sníh ze střechy spadne například na auto a poškodí jej, můžete se bránit a vymáhat škodu na majiteli domu. On je totiž za sníh na střeše zodpovědný. Pokud se vám stane něco podobného, doporučuje se zajistit si svědka, vyfotit stav poškozeného vozidla a také celkovou situaci na místě. Poté kontaktujte vlastníka domu a začněte situaci řešit. Pokud máte uzavřené úrazové pojištění, můžete se obrátit na svou pojišťovnu.
Majitel domu se může pojistit a ochránit se
Pokud jste naopak vy majitelem střechy, ze které sníh spadl a někomu něco poškodil nebo dokonce ublížil, starost padá na vaši hlavu. Ze zákona totiž máte povinnost starat se o majetek tak, aby neohrozil zdraví, životy a majetek dalších osob. Proto byste měli průběžně sníh odstraňovat, aby nebyla střecha nadměrně zatížena a neohrozila kolemjdoucí. Rozumné je uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu vyplývající z vlastnictví nemovitosti. Vzniklou škodu další osobě při pádu sněhu ze střechy vyplatí pojišťovna a vy nebudete muset sahat hluboko do kapsy.
Prevence proti pádu sněhu ze střechy: sněhový hák nebo sněhové zábrany
Ideální je samozřejmě myslet při konstrukci střechy již od začátku na možné problémy s nánosy sněhu. Zjistit si můžete sněhové háky, které zabrání sesuvu sněhu ze střechy dolů, ale také tomu, aby se sníh po střeše posouval. Sněhové háky je nutné po celé střeše rovnoměrně rozmístit. Dbát musíte i na to, abyste vybrali takové sněhové háky, které jsou se střešní krytinou kompatibilní.
K dostání jsou sněhové zábrany, kterým se říká sněholamy. Ty zabrání pádu sněhu na chodníky a ochrání nejen majitele střechy před možnými problémy, ale také kolemjdoucí. Především byste měli tyto sněhové zábrany umístit v okapové části, nad vchodem i balkonem. Vhodné je kombinovat sněhové zábrany se sněhovými háky.
Co dělat, když nemám sněhové zábrany?
V případě, že sněhové zábrany nebo sněhové háky na střeše nemáte, je nutné, abyste v zimě střechu neustále kontrolovali. Sníh a led ze střechy odstraníte lehce pomocí hrabla. Vždy ale pracujte při odstranění sněhu ze střechy s někým dalším, abyste nánosy shazovali rovnoměrně a abyste sníh nenahrnovali na jedno místo. Další ruka k dílu se hodí i kvůli bezpečnosti, jelikož shrabování sněhu ze střechy může být občas i nebezpečnou záležitostí.
Diskuse k článku