Vystěhování problémového nájemníka provádí exekutor na základě rozhodnutí soudu
Nájemní vztah mezi pronajímatelem a nájemcem většinou probíhá bez problémů. Nájemník nerušeně využívá nemovitost k bydlení či k podnikání a pronajímatel za to inkasuje měsíčně nájemné. Potíže nastávají až když nájemník přestane platit, ale odmítá se vystěhovat. Abyste jako pronajímatelé a vlastníci získali zpět byt či dům od problémového nájemníka, musíte se obrátit na soud. Přestože je nemovitost vaše, nemůžete do ní bez oprávnění vstoupit.
Jak postupovat při vystěhování nájemníka
Skončení nájemní smlouvy někdy nemusí znamenat to, že se nájemník vystěhuje. Ať už se jedná o ukončení nájmu dohodou nebo pouhé uplynutí nájemní doby, může se stát, že nájemník ve lhůtě nestihne byt opustit. Nejvyhrocenější situace bývají, pokud nájemník přestane platit nájemné, obtěžuje ostatní nájemníky, odmítá komunikovat nebo ničí vybavení bytu. Reference realitní kanceláře PATREAL dokonce popisují případ, kdy nájemníci byly téměř neustále pod vlivem alkoholu či drog, neplatili dlouhodobě nájemné a odmítali byt opustit. V každém případě k vystěhování problematických nájemníků budete potřebovat soudní rozhodnutí o vyklizení nemovitosti.
Abyste byli u soudu úspěšní, musíte nájemníka několikrát vyzvat k vystěhování
Stejně v jako každém jiném sporu, i při žalobě na vyklizení nemovitosti musíte podstoupit složité dokazování. Soudce bude jistě vyžadovat samotnou nájemní smlouvu a sdělení okolností jejího ukončení. Zároveň musíte prokázat, že jste se pokoušeli s nájemníkem před podáním žaloby komunikovat. Nejprve nájemníkovi zašlete písemnou výzvu k vystěhování, ve které stanovíte termín, do kterého se musí vystěhovat. Pokud stále odmítá jednat, zašlete druhou výzvu, ve které opět stanovíte další lhůtu k vystěhování a zároveň zdůrazněte, že dalším vaším krokem bude podání žaloby k soudu. Pokud soudu prokážete, že nájemník se v nemovitosti nachází neprávem, soud vydá rozsudek o vyklizení nemovitosti.
Vystěhování nájemníka provádějí exekutoři za přítomnosti policie
Nedobrovolné vystěhování nájemníka se většinou neobejde bez nepříjemností. Exekutor s rozsudkem na vyklizení nemovitosti má pravomoc vypáčit dveře do bytu nebo domu, vyměnit zámky a vyklidit všechny věci. Jakmile se exekutor dostane do bytu, pořídí úřední záznam o tom, co v bytě našel, pokud se jedná o hodnotné věci, dojde k jejich uskladnění, a to na náklady nájemníka. Nicméně obvykle se v bytech najde pouze použité oblečení a věci, které nemají další tržní hodnotu. Nepotřebné věci tedy končí na skládce odpadu. Exekutor také zaznamená případné škody na nemovitosti, které bude pronajímatel pravděpodobně vymáhat po nájemníkovi. Realitní makléři společnosti PATREAL zdůrazňují, že se však jedná o krajní situaci, ke které nemusí dojít v případě řádné komunikace nájemníka s pronajímatelem.
Diskuse k článku