Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky
Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování správných postupů. Chybuje se v banalitách, ale i zásadních věcech, které mohou vést k velkým škodám.
Shromáždění musí být svolané řádně
O důležitých věcech v rámci SVJ se rozhoduje na shromáždění neboli schůzi. Ta by měla proběhnout minimálně jednou ročně. Shromáždění lze svolat i na žádost jednoho vlastníka, potřebuje ale schválení alespoň čtvrtiny dalších vlastníků. Způsob svolávání a informování o schůzi se řídí jasnými pravidly, který mohou být podrobně upravena ve stanovách.
Zpravidla je potřeba oznámit skutečnost o konání shromáždění minimálně 14 dnů předem. Informace je nutné zaslat písemně (včetně možnosti e-mailu) a vyvěsit na nástěnku. Součástí pozvánky musí být o přehledný výčet bodů, které se budou v rámci shromáždění konat. Při nedodržení těchto pravidel může být výsledek hlasování zneplatněn a některý s vlastníků může požádat krajský soud o přezkoumání.
Zateplení nemovitosti - kdy na něj přistoupit?
Pronájem družstevního bytu musíte nechat schválit družstvem
Prodej družstevního bytu - převod družstevního podílu většinou schvalují orgány družstva
Nová nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) se týkají i bytových domů a SVJ
Na shromáždění se hlasuje jen o věcech z programu
Vlastníci musí předem vědět, jaké záležitosti se na shromáždění budou řešit a o jakých věcech se bude hlasovat. Na základě toho totiž mají možnost se rozhodnout, je-li pro ně účast důležitá, nebo nikoliv. Proto je potřeba na schůzi hlasovat jen o věcech, které byly na programu přímo uvedené. Je-li žádoucí přidat do programu další bod k projednání, je nutná 100% účast a souhlas všech vlastníků. V opačném případě nemůže být o věci, která v programu nebyla předem uvedená, hlasovat.
Ne vždy stačí nadpoloviční většina hlasů
Pokud stanovy neurčují jinak, je ke schválení bodu nutný souhlas nadpoloviční většina přítomných současně musí být přítomna nadpoloviční většina, aby bylo shromáždění usnášeníschopné. Ne vždy ale většina stačí k přijetí bodu. Zákon totiž vymezuje i specifické oblasti, pro které je potřeba souhlas všech. To se týká např. změny velikosti podílů na společných částech nebo změna poměru výše příspěvků na správu domu a pozemku. Před schvalováním je namístě ověřit si, jaké podmínky je potřeba dodržet v případě konkrétního bodu k projednání.
Za chyby nese zodpovědnost výbor, nebo předseda
Porušení závazných pravidel může ve výsledku přinést fatální následky, které se dotknou celého sdružení, ale zejména samotného výboru, případně individuálního předsedy SVJ. Výbor či předseda totiž nesou právní zodpovědnost. Přehlasovaný vlastník se může při podezření na porušení zákonů či stanov obrátit při jednání o důležitých věcech na soud. Pokud soud potvrdí, že chyby byly závažné, musí škody uhradit výbor, nebo předseda ze svého. Typicky jde o neplatné odsouhlasení rozsáhlé rekonstrukce. Pokud již práce proběhly a soud potvrdil, že k jejich provedení nemělo dojít, budou veškeré škody hradit právě členové výboru, nebo předseda.
Činnost výboru a význam shromáždění rozhodně nepodceňujte. Pokud vás oblast realit a nemovitostí zajímá, přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku